All Terrain Open Transport/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


At-ot.jpg
AT-OT
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Open Transport
Producent: Kuat Drive Yards[1]
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Długość: 14,3 m[1]
Wysokość: 5,8 m[1]
Prędkość w atmosferze: 55 km/h[2]
Uzbrojenie:
Osłony: Podwójne, rozciągnięte na cały pojazd[1]
Różne
Załoga: 1 pilot[2]
Pasażerowie:
Przynależność:All Terrain Open Transport, w skrócie AT-OT lub Clone CAT Walker, to ośmionożna maszyna krocząca używana przez Armię Klonów Republiki Galaktycznej oraz siły wojskowe Imperium Galaktycznego. Służył do transportu żołnierzy.

Charakterystyka

AT-OT.

AT-OT będący pojazdem pancernym, różnił się od innych robotów kroczących, stworzonych przez KDY, ponieważ nie został on zaprojektowany jako pojazd przeznaczony do walki, tylko jako jednostka wspomagająca na polu bitwy. Nawet pomimo posiadania dobrego uzbrojenia, na które składały się cztery działa laserowe (dwa umieszczone z przodu pojazdu oraz dwa mniejsze, przeciwpiechotne z tyłu). AT-OT był maszyną głównie transportową, posiadającą podwójne osłony, dla bezpieczeństwa pasażerów. Jednak ze względu na otwartą konstrukcję, maszyna była narażona na ataki z góry. Załogę AT-OT stanowiła tylko jedna osoba, będąca zarówno pilotem, jak i strzelcem.

Budowa pojazdu sprzyjała niedogodnym warunkom, panujących na różnych planetach. AT-OT z łatwością mógł przedzierać się przez dżunglę, niszczyć głazy czy taranować najróżniejsze przeszkody. Pośrodku maszyny znajdował się przedział pasażerski, w którym mogły zasiąść 34 osoby (w standardowej konfiguracji). Jednak jeśli wymagała tego sytuacja, pojazd mógł pomieścić większą ilość pasażerów.

Historia

AT-OT na Felucji.

Gdy w 22 BBY, wybuchły wojny klonów wzrosło zapotrzebowanie Republiki na maszyny kroczące. W ten o to sposób powstał AT-OT. Były one wykorzystywane powszechnie podczas wojny do transportu żołnierzy po za linią frontu. Najlepiej sprawdzały się w gęsto zalesionych obszarach, gdzie pojazd nie wymagał dużej ochrony.

Maszyny AT-OT brały udział podczas Oblężeń Zewnętrznych Rubieży; były one używane m.in. w walkach na Felucji, gdzie pomagały utrzymać pozycję sił Republiki podczas ciężkiego ataku droidów oraz transportowały żołnierzy do urządzeń uzdatniających w celu zatrzymania zatrutej wody. Ponadto AT-OT były głównie wykorzystywane przez Galaktyczne Oddziały Specjalne z 21 Korpusu Nova.

Po przemienieniu Republiki w Imperium Galaktyczne początkowo używano tych maszyn, ale potem zaprzestano ich produkcji. Ich miejsce zajęły ładunkowe wersje AT-TE, które podobnie jak AT-OT posiadały otwartą konstrukcję, jednak miały słabsze uzbrojenie[4].

Po za światem Gwiezdnych wojen

AT-OT został opracowany dopiero na potrzeby Zemsty Sithów. W początkowej fazie tworzenia filmu, maszyna nosiła nazwę "Clone CAT Walker"[1].

Przypisy

Źródła

Model AT-OT z klocków LEGO.


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]