Zapraszamy do udziału w XI konkursie


All Terrain Anti-Aircraft

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
AT-AA.jpg
AT-AA
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Anti-Aircraft
Producent: Rothana Heavy Engineering[1]
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Długość: 18 m[2]
Prędkość w atmosferze: 60 km/h[3]
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot i 2 strzelców[3]
Ładowność: 250 kg[3]
Rola:
  • Broń przeciwlotnicza
  • Bojowy robot kroczący[2]
Przynależność: Imperium Galaktyczne[3]All Terrain Anti-Aircraft, zwany również AT-AA oraz Anti-Air Mobile[4] to lekki czworonożny robot kroczący, wykorzystywany przez siły Imperium Galaktycznego. Jego zadaniem było niszczenie wrogich jednostek latających.

Charakterystyka

AT-AA ukazany z różnych stron.

AT-AA był bardzo szybkim robotem kroczącym, przeznaczonym do likwidacji wrogich jednostek powietrznych o pancerzu z lekkiego metalu, m.in. rebelianckich aerośmigaczy czy myśliwców Y-wing. Dlatego też większość modeli tego robota kroczącego była uzbrojona w działko przeciwlotnicze Flak, umieszczone na szczycie kadłuba pojazdu. Działko mogło korzystać z kilku rodzajów amunicji. Natomiast inne wersje pojazdu posiadały alternatywne uzbrojenie, którym była pojedyncza lub potrójna wyrzutnia rakiet[4] z zapasem 36 pocisków (wersja robota kroczącego wyposażona w potrójną wyrzutnię pocisków wstrząsowych była zmodernizowanym wariantem, nazywanym Heavy AT-AA[4]). Pojazd posiadał również kompleksowy zestaw urządzeń lokalizujących i zakłócających (uszkadzających) wrogie systemy rakietowe, co zmniejszało ryzyko bombardowań Rebeliantów na siły imperialne, ponieważ lotnictwo przeciwnika miało problemy z namierzeniem celów. Załogę pojazdu stanowiły trzy osoby: jeden pilot i dwóch strzelców.

AT-AA z wyrzutnią rakiet (wersja standardowa pojazdu).
Jednak całkowity brak uzbrojenia defensywnego znacznie ograniczał jego rolę na polu walki, co skutkowało tym, że AT-AA były łatwymi celami dla czołgów (np. T4-B) czy pojazdów repulsorowych (np. T2-B). Dlatego też umieszczano je w pobliżu innych jednostek, mogących zapewnić im odpowiednią ochronę podczas ataku. Dopiero w późniejszym czasie maszyny były wyposażane w doki na broń, aby umożliwić załodze obronę w razie ataków piechoty przeciwnika.

AT-AA był przystosowany do działania w różnorodnych terenach, aby utrzymać swoją pozycję i powstrzymać ataki lotnicze. Pojazd miał możliwość chodu kucznego, dzięki któremu amortyzował wysoką wagę platformy artyleryjskiej, zamontowanej na jego plecach. Na otwartym terenie mógł osiągnąć prędkość 60 km/h, jak większość robotów kroczących z serii AT. Ponadto na swój pokład mógł zabrać maksymalnie do 250 kg ładunku. Dzięki swoim możliwościom, AT-AA był często wykorzystywany jako eskorta dla robotów kroczących AT-AT i AT-ST lub innych pojazdów imperialnych.

Historia

AT-AA podczas ataku.

Wstępne projekty AT-AA zostały opracowane jeszcze podczas wojen klonów. Jednak dopiero po przekształceniu się Republiki Galaktycznej w Imperium, wzrosło zapotrzebowanie na pojazdy przeciwlotnicze, ponieważ siły Sojuszu Rebeliantów opracowały taktykę walki wobec wojsk imperialnych. W tym celu Nowy Ład zawarł wiele umów z różnymi firmami w celu opracowania i produkcji nowych maszyn, przeznaczonych do zwalczania rebelianckich myśliwców i aerośmigaczy. Ostatecznie wybór padł na spółkę Rothana Heavy Engineering, która stworzyła robota kroczącego AT-AA.

Maszyna była używana głównie podczas galaktycznej wojny domowej, gdzie była wykorzystywana jako broń przeciwlotnicza, ochraniająca inne jednostki imperialne. AT-AA brały udział w szeregu różnych bitew i misji, m.in.: w roku 0 ABY w bitwie o Kalaan i bitwie o Sarapin. Rok później wykorzystano je podczas bitwy o planetę Restuss. W roku 3 ABY wzięły udział w bitwie o Hoth, gdzie służyły jako część sił Grupy Uderzeniowej "Nawałnica". Rok później brały udział w misji na planecie Trasse, podczas której miały zostać zdobyte roboty kroczące AT-AT z tamtejszej fabryki imperialnej oraz w zwalczaniu rebelii na Kashyyyk.

Trzy AT-AA i grupka Szturmowców - ukazanie wielkości pojazdu.
Część AT-AA wykorzystano również podczas bitwy o Coruscant w roku 7 ABY, gdzie były pod dowództwem Dyrektor Wywiadu Imperialnego, Ysanny Isard. Podczas bitwy większość sił Armii Imperialnej została unicestwiona, w wyniku czego AT-AA biorące udział w walce mogły zostać zniszczone lub przejęte.

Poza światem Gwiezdnych wojen

AT-AA jest imperialną bronią oblężniczą pochodzącą z materiałów Expanded Universe. Pojawiła się ona w trzech głównych grach czasu rzeczywistego (RTS) Gwiezdnych wojen[5][6][4]. Pierwszą z gier, gdzie ów pojazd został ukazany jest Force Commander, wydany 22 marca 2000 roku[5].

Większość materiałów EU podaje, że podstawowym uzbrojeniem AT-AA jest działko przeciwlotnicze Flak[2][3][5][6]. Jednak w grze Galactic Battlegrounds i jej dodatku Galactic Battlegrounds: Clone Campaigns zrezygnowanego z niego na rzecz pocisków wstrząsowych[4].

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
All Terrain Anti-Aircraft.


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!