Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


All Terrain Advance Raider

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
AT-AR.jpg
AT-AR
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Advance Raider
Producent: Kuat Drive Yards
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot i 1 oficer[1]
Pasażerowie: 1[1]
Rola: Ciężka kawaleria
Przynależność:All Terrain Advance Raider, nazywany również AT-AR oraz Mech Destroyer[4], to dwunożny robot kroczący, używany przez siły Imperium Galaktycznego i Imperium Fela.

Charakterystyka

Zmodernizowana, cięższa wersja AT-AR, wykorzystywana na planecie Cilpar. W wyniku dodania dużej ilości dodatkowego pancerza i zmodyfikowania broni, ów wariant pojazdu niemal zatracił swój pierwotny wygląd. Bez większych zmian pozostała jedynie kabina kontrolna.

AT-AR miał bardzo zbliżoną konstrukcję do rozpoznawczego AT-ST. Składał się on z kabiny kontrolnej oraz dwóch nóg, zamontowanych po obu stronach kokpitu. Poprzez umieszczenie kabiny pilota blisko nóg pojazdu, AT-AR posiadał nieco garbaty wygląd. Ponadto ze względu na duże szklane okno z przodu posiadał większy widok z kokpitu niż AT-ST oraz trochę podobny kokpit do tego występującego u AT-AP. Po obu stronach kabiny kontrolnej znajdowały się dodatkowo poziome luki, które mogły być wykorzystane do ostrzeliwania wroga z broni ręcznej (np. karabinu blasterowego lub do zamontowania dodatkowych działek bocznych (wersja zmodernizowana).

Pojazd posiadał znacznie cięższy pancerz i lepsze uzbrojenie niż AT-ST. W standardowej wersji był uzbrojony w jedno ciężkie działo blaserowe, umieszczone pod kabiną pojazdu. Dzięki temu bardziej nadawał się do walki frontalnej niż lżejsze modele maszyn kroczących. Mógł również osiągnąć większą prędkość niż inne pojazdy zwiadowcze. Na załogę pojazdu składały się jedna lub dwie osoby - pilot i oficer, którzy siedzieli obok siebie w kokpicie. Natomiast dzięki wydłużonemu kształtowi tylnej części, AT-AR miał więcej miejsca dla jednego pasażera lub na ładunek w porównaniu do AT-ST.

Lekki AT-ST (AT-AR z lekkim pancerzem).

AT-AR mógł być również modyfikowany poprzez wzmocnienie pancerza oraz wyposażenie go w dodatkowe uzbrojenie. Przykładem tego może być wariant pojazdu, który był wykorzystywany podczas bitwy o Cilpar - posiadał on o wiele cięższy pancerz względem standardowego modelu oraz został wyposażony w dwa dodatkowe - różniące się od siebie - boczne działka[2]. Z kolei modele AT-AR, posiadające dość słaby pancerz, były nazywane Lekkimi AT-ST[4].

Historia

AT-AR stacjonowały w wielu imperialnych garnizonach w całej galaktyce, m.in. na Tatooine (miasto Mos Eisley w roku 0 BBY), Mandalorze, Cilpar czy Jarnollen.

AT-AR atakujacy Luke'a i Leię na Jarnollen.
W 0 ABY brały udział w bitwie o Tatooine oraz w kampanii na planecie Reytha. W tym samym roku AT-AR uczestniczyły w misji na Jarnollen, gdzie jeden z nich zaatakował Luke'a Skywalkera i Leię Organę, którzy wówczas przebywali na planecie. W roku 3 ABY AT-AR uczestniczyły w bitwie o Hoth, gdzie były częścią Grupy Uderzeniowej "Nawałnica". W 4 ABY brały udział w walkach przeciwko Sojuszowi Rebeliantów i zbuntowanym mieszkańcom Mos Eisley podczas Wyzwolenia Tatooine. Natomiast krótko po bitwie o Endor, siły imperialne stacjonujące na planecie Cilpar wyposażyły co najmniej jednego AT-AR w dodatkowe uzbrojenie i w lepszy pancerz (później brał on również udział w bitwie na tej planecie).

Sto lat później podczas wojny sithańsko-imperialnej, Imperium Fela nadal wykorzystywało roboty kroczące AT-AR. Brały udział w bitwie o Botajef przeciwko siłom Mandalorian, działającym na zlecenie Sojuszu Galaktycznego.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Grafika koncepcyjna, na podstawie której stworzono AT-AR.

Robot kroczący AT-AR powstał na podstawie jednej z grafik koncepcyjnych AT-ST, wykonanych na potrzeby piątej części filmu, Imperium kontratakuje. Została ona stworzona przez Joe Johnstona w 1979 roku, zaś po raz pierwszy opublikowana w książce autorstwa Johnstona i Nilo Rodis-Jamero The Empire Strikes Back Sketchbook, wydanej w lipcu 1980 roku[5]. Natomiast po raz pierwszy AT-AR został użyty w serii komiksowej Marvel Star Wars[6][7] oraz w komiksie Ala Williamsona[1].

AT-AR jest również bardzo podobny do robota kroczącego All Terrain Defense Pod, który miał swój debiut w serialu Rebelianci, która rozpocznie się jesienią 2014 roku. Oba pojazdy bazowały na tej samej grafice koncepcyjnej autorstwa Joe Johnstona, jednakże to model AT-DP został stworzony bezpośrednio na jej podstawie[8].

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
All Terrain Advance Raider.


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!