Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Grupa Uderzeniowa Nawałnica

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Grupa Nawałnica podczas bitwy o Hoth.

Grupa Uderzeniowa Nawałnica to należąca do Imperium Galaktycznego grupa wojsk pancernych, która została użyta do ataku na rebeliancką bazę Echo podczas bitwy o Hoth w 3 ABY. Jej bezpośrednim dowódcą był generał Maximilian Veers.

Historia

Gdy Imperium odkryło bazę Rebelii na powierzchni szóstej planety układu Hoth, Darth Vader poleciał tam z całą Eskadrą Śmierci. Okazało się jednak, że jego pierwotny plan, czyli przeprowadzenie bombardowania orbitalnego, był niemożliwy do zrealizowania, gdyż Rebelianci zdążyli już ochronić się przy pomocy tarczy planetarnej. Konieczne było więc przeprowadzenie ataku naziemnego, w celu zniszczenia generatora tej osłony.

Wedge Antilles i Wes Janson atakujący swoim śmigaczem AT-AT przy użyciu harpunów z linami.
Generał Maximilian Veers obserwujący bitwę z wnętrza swojego AT-AT.

Do wykonania tego zadania wysłana została grupa Nawałnica, czyli pięć maszyn AT-AT i jedna AT-ST pod dowództwem generała Maximiliana Veersa. Wylądowali oni na powierzchni i rozpoczęli marsz w kierunku bazy Echo. Po zbliżeniu się do celu, maszyny rozpoczęły walkę z rebelianckimi śmigaczami i żołnierzami piechoty, którzy starali się jak mogli, aby spowolnić marsz wojsk imperialnych. Mimo, że przeciwnicy Imperium nie dysponowali żadną bronią zdolną przestrzelić pancerze maszyn kroczących, to dwie z nich zostały unicestwione. Jedną zniszczył Wedge Antilles splątując jej nogi liną z harpunem, a drugą Luke Skywalker, gdy wrzucił do jej wnętrza detonator termiczny. Wszystkie te wysiłki nie przeszkodziły jednak generałowi Veersowi w odniesieniu zwycięstwa, gdyż zdołał on zniszczyć generator tarczy planetarnej, co umożliwiło desant szturmowców.

Pojazdy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!