Zapraszamy do udziału w XI konkursie


All Terrain Defense Pod

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

AT-DPwalker.jpg
AT-DP
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Defense Pod
Producent: Kuat Drive Yards[1]
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Prędkość w atmosferze: 90km/h[1]
Uzbrojenie: 1 działo laserowe[2]
Różne
Załoga:
Rola:
  • Rozpoznanie[3]
  • Bojowy robot kroczący[2]
Przynależność: Imperium Galaktyczne[2]All Terrain Defense Pod, zwany również AT-DP[4] to lekki dwunożny robot kroczący, wykorzystywany przez siły Imperium Galaktycznego. Maszyny tego typu produkowane były przez Kuat Drive Yards.

Charakterystyka

Środek kokpitu AT-DP.

Mianowicie składał się z kabiny kontrolnej oraz dwóch nóg. Jednakże zamiast dużego szklanego okna z przodu, posiadał jedynie dość wąski prostokątny wizjer, przez który kierujący pojazdem mógł mieć ograniczoną widoczność. Kokpit AT-DP składał się z dwóch siedzeń, przeznaczonych dla pilota i strzelca; z tym że miejsce dla strzelca znajdowało się zaraz za siedzeniem kierowcy. Pojazd był uzbrojony w jedno działo laserowe, umieszczone pod kabiną kontrolną. Ponadto po obu stronach kokpitu, podobnie jak w AT-AR, znajdowały się poziome luki, które mogły być użyte do ostrzeliwania wroga, m.in. z pistoletów czy karabinów blasterowych[2][4]. Za źródło zasilania służyły im ogniwa JJ-e5 produkcji Rothana Heavy Engineering.[1]

Historia

AT-DP był wykorzystywany do obrony imperialnych placówek oraz baz wojskowych, znajdujących się na różnych okupowanych planetach[2].

Poza światem Gwiezdnych wojen

Grafika koncepcyjna Joe Johnstona, którą użyto do stworzenia modelu AT-DP.

Wygląd All Terrain Defense Pod został opracowany na podstawie grafiki koncepcyjnej, stworzonej przez Joe Johnstona w 1979 roku na potrzeby piątej części filmu, Imperium kontratakuje. Po raz pierwszy opublikowano ją w The Empire Strikes Back Sketchbook, wydanym w lipcu 1980 roku[3][2]. Pojazd jest także podobny do robota kroczącego All Terrain Advance Raider, który również został stworzony na bazie wspomnianej grafiki, jednakże to model AT-DP został bezpośrednio wykonany na jej podstawie[2][4]. Podczas New York Comic-Con 2013 Pablo Hidalgo przy prezentacji grafik koncepcyjnych AT-DP z serialu Rebelianci wspomniał również o komiksowej wersji pojazdu (w ówczesnym Expanded Universe zidentyfikowanego jako AT-AR) stworzonej przez Ala Williamsona w 1981 roku[2].

4 maja 2014 roku z okazji dnia Gwiezdnych wojen artysta koncepcyjny Pat Presley umieścił na swoim koncie na Facebooku swoją pracę, przedstawiającą AT-DP z serialu Rebelianci. Opisał go w następujący sposób: Łazik został oparty na szkicu Joe Johnstona (...). Po lewej zrobiłem render, żeby wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał w oryginalnej trylogii (...) następnie jest projekt ukazany z dwóch stron, aby lepiej wyglądał na prezentacji. Uwagę zwraca powiększony kokpit, który nadaje mu bardziej animowany wygląd (...)[5][6].

AT-DP pojawia się również w grze Commander, gdzie można go odblokować, budując fabrykę na poziomie ósmym.

Przypisy

Źródła

Linki zewnętrzne


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!