Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Oblężenia Zewnętrznych Rubieży

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Utapau - końcowe starcie kampanii.

Oblężenia Zewnętrznych Rubieży to nazwa szeregu bitew pomiędzy siłami Republiki i Separatystów w ostatnich miesiącach wojen klonów.

Kampania rozpoczęła się po serii bitew, w wyniku których siły Konfederacji zostały zmuszone do odwrotu ze Światów Jądra i Kolonii. Siły Separatystów dowodzone przez generała Grievousa umocniły się na wielu planetach Zewnętrznych Rubieży, takich jak Mygeeto, Felucja, czy Saleucami.

Kanclerz Palpatine wysłał znaczne siły na Odległe Rubieże, oficjalnie - mając nadzieję, że zdecydowane ataki na światy Separatystów doprowadzą do przyłączenia ich do Republiki i szybkiego zakończenia konfliktu. W rzeczywistości miało to na celu odciągnięcie floty od Coruscant i Światów Jądra, co pozostawiło je bez liczącej się obrony i pozwoliło na atak Separatystów na stolicę Republiki.

Niezależnie jednak od starć w centrum Galaktyki, siły Republiki skutecznie odbijały z rąk Separatystów kolejne planety. Kampania (a także cała wojna) zakończyła się wraz z pokonaniem na Utapau generała Grievousa oraz unicestwieniem członków Rady Separatystów i wyłączeniem armii droidów przez Dartha Vadera.

Skutkiem kampanii było też rozproszenie dowodzących klonami Jedi pomiędzy wiele planet, co ułatwiło wykonanie rozkazu 66.

Najważniejsze bitwy

Armia klonów na Saleucami.

Ciekawostki

  • Zaliczana do Oblężeń planet Zewnętrznych Rubieży bitwa o Mygeeto trwała dłużej, niż cała kampania - batalia ta rozpoczęła się dużo wcześniej: w 21 BBY. Trwała jednak dwa lata, w tym przez cały okres Oblężeń.
  • W skład Oblężeń planet Zewnętrznych Rubieży wchodzi również misja na Ruhe. Wydarzenie to jednak zaabsorbowało zbyt małe siły po obu stronach konfliktu, aby nazwać je bitwą.
  • Bitwa o Boz Pity zaliczana jest do Oblężeń pomimo faktu, iż ta planeta znajduje się na Środkowych Rubieżach. Prawdopodobnym powodem tego stanu rzeczy jest fakt, iż Boz Pity zlokalizowane jest na pograniczu Środkowych i Zewnętrznych Rubieży.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!