Bombad Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Bombad Jedi
Tytuł oryginalny: Bombad Jedi
Serial: Wojny klonów
Sezon: 1
Odcinek: 8
Scenariusz: Kevin Rubio
Reżyseria: Jesse Yeh
Data premiery w USA: 21 listopada 2008
Data premiery w Polsce: 22 lutego 2009
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 22 BBY
Poprzedni: Pojedynek droidów
Następny: Peleryna ciemności


Bombad Jedi (org. Bombad Jedi) to ósmy odcinek serialu Wojny klonów. Jest także chronologicznie trzynastym odcinkiem serialu. Został wyemitowany 21 listopada 2008 w amerykańskim Cartoon Network, w Polsce natomiast został wyemitowany 22 lutego 2009 o godzinie 9:50 w ramach cyklu Młoda godzina.

Opis

Oryginalny

Jar Jar Binks is a Jedi Knight? So thinks the Separatists when comically heroic Gungan and C-3PO fight to save Padmé Amidala from doom at the hands of evil Viceroy Nute Gunray.

Tłumaczenie

Jar Jar Binks jest rycerzem Jedi? Tak właśnie myślą Separatyści gdy komicznie bohaterski Gunganin i C-3PO walczą by ocalić Padmé Amidalę od zagłady z rąk złego wicekróla Nute'a Gunraya.

Polski

Separatyści uważają, że Jar Jar Binks jest rycerzem Jedi.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Bombad Jedi
The Clone War threatens the
unity of the Republic! As battles
rage across the galaxy, more
worlds succumb to the
seductive lure of the Separatists
and leave the Republic. On a
vital mission of peace, Senator
Padmé Amidala journeys to the
Outer Rim world of Rodia,
desperate to ensure its loyalty
remains to the Republic.... 
Wersja Polska
Wojny klonów
Bombad Jedi
Wojna klonów zagraża jedności Republiki! 
Przez galaktykę przetacza się bitwa
za bitwą, a coraz więcej światów
daje się uwieść Separatystom i 
opuszcza Republikę. Senator Padmé
Amidala wyrusza z misją pokojową 
do położonego na Zewnętrznych Rubieżach
świata Rodii, chcąc upewnić się, 
że pozostanie on wierny Republice....

Czasy czynią bohaterów.[1]

Senatorowie Amidala i Farr.

Senator Padmé Amidala, wraz z C-3PO i ambasadorem Jar Jarem Binksem leci na planetę Rodia, by wiedzieć, czy będzie nadal z Republiką. Po wylądowaniu, Padmé każe Gunganinowi przypilnować C-3PO ze względu na jego talent wpakowywania się w kłopoty. Zasmucony Jar Jar zgadza się na jej prośbę. Senator idzie do Onacondy Farr, senatora z Rodii. Padmé mówi, że niedługo Republika przyleci z żywnością dla ludu planety, lecz Rodianin odpowiada, że już za późno, gdyż dobił targu z wicekrólem Nute'm Gunray'em. Wicekról pojawia się w hologramie i nakazuje nowoprzybyłym droidom bojowym zabrać senator do więzienia i obiecuje senatorowi Rodii, że za godzinę przyleci z zaopatrzeniem dla jego ludu.

Tymczasem Jar Jar wraz z C-3PO patrzy na odległe bagna i czuje się zupełnie jak na Naboo. Rozmawia z tajemniczym osobnikiem z bagien, który rzuca owocem w droida protokolarnego. Wtedy przybywają roboty bojowe, a Jar Jar przez przypadek uruchomia elektromagnes, który przyczepia Threepio do siebie. Gunganin steruje magnesem i usuwa grupkę droidów, lecz kolejnym problemem jest krabo-bot. Jar Jar wskakuje na dużego droida i wraz z nim spada w dół. C-3PO myśli, że Binks nie żyje, ale Gunganin bez problemu wdrapuje się na platformę i ściąga droida na dół. Przez swą niezdarność popycha łokciem dźwignię i magnes niszczy statek, którym przylecieli.

W tym samym czasie droidy wprowadzają senator Amidalę do jednej z wież więziennych. Padmé mówi 'swemu wujkowi', że nadal może podjąć właściwą decyzję, lecz zostaje wtrącona do celi.

Po chwili przylatuje statek wicekróla Nute'a Gunray'a. Neimoidianin każe władcy Rodii zaprowadzić go do więzionej senator. Tymczasem Jar Jar Binks planuje pomóc Amidali. W tym celu zakłada znalezioną w szafie szatę Jedi i wraz z C-3PO rusza na ratunek. Towarzysze zauważeni przez droidy bojowe. Roboty strzelają tylko do Gunganina (przez jego szatę myślą, że to Jedi). Jar Jar wskakuje do wody, gdzie o mało nie zostaje obiadem Kwazel mawa, przypominającego ślimaka stworzenia. Do więzienia docierają plotki, że jakiś Jedi kręci się po mieście. Padmé wykorzystuje to, mieszając droidom w obwodach, mówiąc że Jedi właśnie ją uwolnił. Sierżant wchodzi do celi i zbyt późno zauważa podstęp - Amidala niszczy go i jego pomocników, strzałem z blastera, po czym ucieka.

Nute Gunray wraz z Onacondą i jego asystentem Siloodem docierają do wieży więziennej. Tam dowiadują się o ucieczce pani senator. Jar Jar, dotarłszy na szczyt, zostaje zauważony. Gunray nakazuje droidom by strzelały. Binks spada w dół wraz z lianą, która mu się owinęła wokół nogi. Padmé mówi C-3PO, by wezwał pomoc. Droid protokolarny wykonuje to zadanie lecz potem zostaje schwytany przez droidy bojowe.

Jar Jar znów wskakuje do wody, lecz super droid bojowy odpala pocisk samonaprowadzający. Gunganin płynie najszybciej jak umie, by uniknąć śmiercionośnego pocisku. Wtedy zostaje zaskoczony przez tą samą bestię, którą spotkał wcześniej. Stworzenie go połyka, a torpeda eksploduje. Padmé myśli, że Jar Jar nie żyje, chwile potem zostaje schwytana.

Padmé ucieka przed droidami.

Jednak, jak się później okazało, Gunganin przeżył, ponieważ Kwazel maw (od tej pory nazwany przez Jar Jara "Boogie") go połknął, by go ochronić przed strzałem. Gunganin wychodzi na powierzchnię, ukazując się wicekrólowi, Onacondzie, droidom i Padmé. Gunray bierze go za Jedi i rozkazuje droidom go wyeliminować.

Wtedy na pomoc przybywa Boogie i niszczy droidy, po czym spycha statek Gunray'a do wody. Padmé wyjawia wicekrólowi, że Onaconda nadal stoi po stronie Republiki. Wtedy przybywa wsparcie klonów. Gunray zostaje aresztowany. Kanclerz Sheev Palpatine nawiązuje kontakt i gratuluje Padmé schwytania przywódcy Federacji Handlowej. Nie zapomina również podziękować Jar Jarowi. Senatorowi Farr obiecuje natomiast, że statki z zaopatrzeniem wkrótce przybędą.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Obsada

Oryginalny dubbing

Polski dubbing

Ciekawostki

  • Tytuł odcinka Bombad Jedi oznacza w języku gungańskim Wielki Jedi.
  • Bombad Jedi to jedyny odcinek pierwszego sezonu Wojen klonów, w którym nie występuje żaden Jedi.
  • Amidala wspomina, że przyjaźni się z senatorem Farrem od dziecka, kiedy był w Senacie "wielkim sojusznikiem jej ojca". Aktualnie nie jest jasne jakie powiązania miał Ruwee Naberrie z Galaktycznym Senatem, ale jego praca naukowa, oraz duża aktywność w Ruchu Pomocy Uchodźcom mogła powodować ścisłą współpracę z senatorem Farrem.
  • Z odcinka można wywnioskować, że rodiańskie przywitanie polega na przyłożeniu otwartych skrzyżowanych rąk do klatki piersiowej.
  • Wygląd wodnego stwora Kwazel maw, został oparty na niewykorzystanym projekcie ślimaka bagiennego na Dagobah autorstwa Ralpha McQuarrie'ego.
  • Na koniec odcinka senator Farr nazywa Jar Jara Mistrzem Bombad jednak dialog, w którym to imię się pierwotnie pojawia, został wycięty z ostatecznej wersji odcinka.
  • W pierwszej wersji scenariusza w historii znalazł się również Quinlan Vos, bohater komiksowej serii Republic. Jedi miał działać w ukryciu i używać Mocy tak by wyglądało na to, że Jar Jar faktycznie jest mistrzem Jedi.

Linki zewnętrzne

Recenzje

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Bombad Jedi.

Przypisy

  1. Heroes are made by the times.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars