41 Elitarny Legion

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

41 Elitarny Legion
Data założenia 22 BBY
Dowódca/Dowódcy
Wybitni członkowie
Pomniejsze formacje Zielona Kompania
Przynależność41 Elitarny Legion był elitarną jednostką wojskową, należącą do Wielkiej Armii Republiki. Jednostka ta służyła pod dowództwem generał Jedi Luminary Unduli oraz komandora Gree i brała udział w wielu ważnych bitwach wojen klonów.

Historia

Eskorta Gunraya

W roku 22 BBY, gdy senator Padmé Amidala udała się na planetę Rodia, udało jej się pojmać wicekróla Nute'a Gunraya, dzięki pomocy towarzyszy. Poinformowała o tym stacjonujący niedaleko Rodii, 41 Legion, który udał się na jej powierzchnię, w celu przewiezienia Neimoidianina na Coruscant. Wraz z komandorem Gree, mistrzynią Luminarą Unduli oraz Ahsoką Tano przetransportowali Gunraya na pokład gwiezdnego niszczyciela, Tranquility, gdzie przebywał oddział Gwardii Senackiej pod dowództwem kapitana Faro Argyusa. Umieścili wicekróla w celi, gdzie doszło do jego przesłuchania przez Jedi. W jego trakcie, doszło do ataku na okręt ze strony droidów Separatystów, którymi dowodziła Asajj Ventress. Gree natychmiast skontaktował się z mostkiem, aby dowiedzieć się co się wydarzyło. Gdy otrzymał odpowiedź, że doszło do ataku droidów, przekazał rozkaz do swoich żołnierzy z Zielonej Kompanii, aby ci przygotowali się na odparcie wroga. Gdy droidy wdarły się do środka Venatora, rozpoczęła się walka. W jej trakcie zginęło wielu żołnierzy z 41 Legionu. Po jej zakończeniu, na pokład statku przedarła się Asajj Ventress oraz zabiła jednego z klonów, który przeżył atak i odcięła mu głowę, zanim ten zdążył zgłosić jej obecność. Zabójczyni umieściła detonatory termiczne w maszynowni Venatora i udała się w stronę celi. W tym samym czasie Gree wraz ze swoimi podwładnymi z oraz Luminarą, zdołali zniszczyć wszystkie droidy bojowe B2, które znajdowały się w innym sektorze statku. Po chwili usłyszeli walkę na miecze świetlne i udali się w kierunku celi, aby pomóc młodej Tano, która pilnowała Gunraya. Gdy dotarli na miejsce, zastali uwięzioną Ahsokę, a następnie otoczyli wicekróla oraz Ventress. Jednak doszło do wybuchu podłożonych ładunków, co spowodowało, że wszyscy się przewrócili, a Ventress zdołała uciec. Luminara ruszyła za nią w pogoń, wydała rozkaz komandorowi Gree, Ahsoce oraz reszcie żołnierzy, aby zostali na miejscu i pilnowali wicekróla. Po paru chwilach Tano, postanowiła, że odszuka Luminarę, a Gree poinformował ją żeby wezwała ich w razie kłopotów. Gdy odnalazła walczące kobiety, udało jej się uratować mistrzynię przed ciosem ze strony Ventress i rozpoczęła z nią walkę, w jej trakcie Asajj wysłała sygnał do Faro Argyusa, a ten widząc to, zabił swoich podwładnych z Gwardii Senackiej, a następnie zaczął strzelać do komandora Gree, który w porę zdążył uniknąć strzałów. Komandor poinformował Unduli, że kapitan jest zdrajcą i kontynuował ostrzał wroga, między czasie Faro uwolnił Gunraya i zrobił z niego żywą tarczę. Po krótkiej wymianie zdań doszło do walki w wyniku, której Gree powalił na chwilę Faro, lecz sam został ogłuszony przez Gunraya, który uderzył go w głowę. To ostatecznie pozwoliło Gunrayowi, Ventress oraz Argyusowi na ucieczkę fregatą, którą przybyły Jedi. W wyniku tych wydarzeń, 41 Legion stracił zakładnika oraz dużą część członków Zielonej Kompanii.

Bitwa o Kashyyyk

Luminara Unduli oraz klony z 41 Elitarnego Legionu.

U schyłku wojen klonów, 41 Elitarny Legion, ze swoją generał oraz komandorem Gree, został wysłani na planetę Kashyyyk, w celu odparcia inwazji ze strony Separatystów. Towarzyszył im również mistrz Yoda, który zdecydował się wziąć udział w tej misji ze względu na bardzo dobre relacje z Wookieemi. Dzięki tej decyzji, został głównym dowodzącym całej operacji. Gdy dotarli na miejsce, rozpoczęli przygotowania do bitwy. Luminara Unduli wraz z całym 41 Legionem, zajęła pozycje na plaży w pobliżu miasta Kachirho, zaś Gree i jeden z jego żołnierzy przebywali na specjalnej platformie obserwacyjnej wraz z Chewbaccą, przywódcą Wookieech, Tarffulem oraz Yodą, który koordynował całą operacją. Gdy mistrz zakończył rozmowę z Radą Jedi, podszedł do CC-1004, który przyglądał się armii droidów, przy użyciu lornetki. Gree widząc to, poinformował generała o tym, iż droidy włączyły swoje główne generatory mocy, a następnie przyjął rozkaz o rozpoczęciu bitwy. W jej trakcie, komandor otrzymał wiadomość z poleceniem wykonania rozkazu 66. Podszedł do swojego podwładnego i razem zbliżyli się do mistrza Yody, celując blasterami w jego plecy. Gdy klony miały go zastrzelić, ten wyczuł ich zamiar, wyskoczył w górę i odciął im głowy, swoim mieczem świetlnym. Klony z 41 Legionu pojmały Luminarę Unduli, a następnie udało im się wygrać bitwę. Po tych wydarzeniach, Legion przeprowadził obławę na pozostałych przy życiu Wookieech, a następnie rozpoczął okupację planety.

Źródła