Gunganie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gunganie.jpg
Gunganie
Planeta macierzysta: Naboo
Język:
Wzrost: 190 cm
Kolor skóry:
  • Zielona
  • Brązowa
Cechy charakterystyczne: Długi i giętki język
Zdolności: Oddychanie pod wodą
Gunganie byli lądowo-wodną rasą pochodzącą z planety Naboo. Ich miasta były zazwyczaj położone pod powierzchnią oceanów, które zajmowały sporą część powierzchni planety.

Opis

Przedstawiciele gatunku mieli charakterystyczny wygląd, na który składały się dużych rozmiarów ręce i nogi, a także długie uszy (zwane haillu) i długi umięśniony język. Gunganie byli świetnymi pływakami dzięki dobrze umięśnionym kończynom, miękkim i giętkim szkieletom oraz płucom umożliwiającym oddychanie zarówno na lądzie jak i pod wodą. Podczas pływania ich szypułki oczne cofały się w głąb głowy sprawiając, że ciała Gungan stawały się bardziej opływowe; ich gałki oczne uszczelniały się za pomocą błon mrużnych a otwory nosowe zamykały się. Twarda skóra, szczególnie na głowach, pozwalała im na przekopywanie się przez warstwy piasku i żwiru.

Gunganie byli istotami wszystkożernymi. Żywiły się głównie mięsem stworzeń upolowanych pod wodą, ale ich zęby były również przystosowane do otwierania muszli mięczaków i skorupiaków.

Więzi z Kaadu

Gungan i Kaadu łączyła szczególna więź, którą zapoczątkowano wiele tysięcy lat przed inwazją na Naboo, kiedy to praprzodkowie Gungan oswoili Kaadu. W świecie Gungan, Kaadu pełniły istotne funkcje, między innymi w Wielkiej Armii, gdzie służyły jako wierzchowce bojowe. Były również podstawą gungańskich sił porządkowych, nazywanych milicjagungami.

Gunganin na Kaadu.
Na Naboo istniały szkoły, w których Gunganie uczyli się jeździć na tych istotach oraz żyć z nimi w zgodzie. Przekazywanie Kaadu na własność dotyczyło tylko oficerów i odbywało się podczas uroczystych ceremonii. Gunganie nigdy nie opuszczali swoich wierzchowców, wyjątek stanowiła śmierć zwierzęcia lub uznanie je zbyt starym by mogło służyć w armii. Śmierć Kaadu była dla Gungan równie bolesna, co strata członka rodziny.

Armia

Na początku swojej historii, Gunganie byli zmuszeni do walki z przybyszami z innej planety. Zmusiło ich to do stworzenia pierwszej Wielkiej Armii. Gdy udało im się odeprzeć atak, zorganizowali milicjagungi ale nie rozwiązywali Wielkiej Armii, gdyż uważali ją za potrzebną w niedalekiej przyszłości. Między innymi do obrony miasta przed, żyjącymi w oceanach Naboo, drapieżnikami, takimi jak szponiaste ryby colo czy potwory morskie sando. Jakiś czas później do zwołania jakiejkolwiek armii, Gunganie potrzebowali zgody władców wszystkich miast i klanów. Do takiej armii wcielało się zazwyczaj funkcjonariuszy pracujących w milicjagungach. Na ich wyposażenie składały się skórzane lub metalowe hełmy, okrągłe tarcze niewielkich rozmiarów oraz osobiste pancerze. Jako broni ręcznej używano elektropiki. Był to rodzaj włóczni zakończonej ostrym i elektrycznie naładowanym trzonem. Za broń dystansową Gunganom służyły kule energii miotane z prostych katapult lub rzucane z ręki.

Aby wydawać rozkazy, gungańscy generałowie i oficerowie, dmuchali w rogi, gwizdali lub gestykulowali. Gunganie doskonale sprawdzali się w defensywnej walce. Korzystali z generatorów osłon, które chroniły ich przed pociskami nieprzyjaciela. Były one przenoszone na fambaach. Używali także tarcz energetycznych absorbujących pociski.

Technologia

Otoh Gunga.

Gunganie byli istotami zaawansowanymi technicznie ale zamiast korzystać z urządzeń wykorzystujących mechanikę lub elektronikę, stosowali technologie oparte na związkach organicznych. W ten sposób starali się zachować kontakt z przyrodą. Gunganie wierzyli, że wszystkie ich konstrukcje powinny upiększać świat. Rasa ta znała metodę bąbli hydrostatycznych pól, którymi otaczała swoje miasta; konstruowali podwodne statki i generatory pól siłowych ale nie zdołali opanować techniki lotów międzygwiezdnych.

Społeczeństwo

Dla Gungan ważne było przestrzeganie prawa i zachowanie ładu w swoim otoczeniu. Dla osobników, którzy nie stosowali się do tych zasad czekały surowe kary, takie jak wygnanie z miasta. Gunganin, który został wygnany z miasta, nie mógł do niego wrócić. Jeżeli jednak to zrobił ciążyła na nim silna presja przyjaciół oraz reszty mieszkańców, którzy uprzykrzali mu życie dopóki nie zapomnieli o popełnionym przez wygnańca wykroczeniu.

Język Gungan był połączeniem basica i gungańskiego, którego używano tylko w czasie ceremonii i uroczystości państwowych. Dzięki tej kombinacji Gunganie stworzyli język ze składnią oraz wyrażeniami niespotykanymi w żadnym innym języku. Jego początki wywodzą się z niechęci do pierwszych kolonistów z innych planet. Na znak protestu Gunganie stworzyli własny język na podstawie języka przybyszów.

Historia

Gunganie wyewoluowali na bagniskach Naboo. Byli przystosowani do życia zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Najstarsze plemię gungańskie Ankura, które zamieszkiwało bagna Naboo wyróżniało się zieloną skórą i grubymi powiekami. Nie mieli oni szypułek ocznych, długich uszu ani ust przypominających dziób. Jednak po pewnym czasie plemię to połączyło się z innym, liczniejszym, zwanym - Otolla. Plemię Otolla wyróżniało się różnobarwnością skóry, a także szczuplejszą budową ciała.
Wielka Armia Gungan.
Po połączeniu oba plemiona zbudowały podwodne miasto Otoh Gunga.

Jednym z niewielu przedstawicieli starego plemienia Ankura był władca Otoh Gungi - Rugor Nass. Podczas inwazji na Naboo w 32 BBY nie chciał on z początku współpracować z władcami Naboo, ponieważ uważał ich za aroganckich głupców. Jednak gdy siły Federacji Handlowej wkroczyły do ich podwodnego miasta, Gunganie mimo swej wielkiej odwagi musieli uciekać na ląd. Ukryli się wtedy w swoim świętym miejscu. Kryjówkę tę podpowiedział jeden z Rady Reprezentantów - archiwizator Rep Been.

Gdy po pewnym czasie kryjówkę tę odkryła królowa Amidala wraz z dwoma rycerzami Jedi, Jar Jar Binksem i resztą wojowników Naboo, Gunganie oskarżyli ludzi, iż to oni przywlekli ze sobą te wrogie maszyny. Ludzie prosili o zgodę, ale Boss Nass uparcie nie chciał współpracy. Jednak gdy królowa Amidala osobiście poprosiła Boss Nassa o pomoc, ten uległ jej prośbom i zaproponował wspólną walkę przeciw najeźdźcy. Ustalono plan odbicia planety Naboo.

Gunganie aby dopełnić swojej części planu musieli stawić czoła potężnej armii droidów. Z początku nie było im łatwo, ale gdy główne zasilanie maszyn zostało zniszczone, Gunganie odnieśli zwycięstwo. Była to największa bitwa w dziejach gungańskiej armii.

Po triumfie nad Federacją Handlową Gunganie zjednoczyli się pokojowymi traktatami z Królestwem Naboo.

W 4 ABY mieszkańcy Naboo wraz z Gunganami podjęli wspólnie walkę z lokalnym imperialnym garnizonem, sprzeciwiając się w ten sposób dyktatorskiej władzy zmarłego niedawno Palpatine'a. Szczegółowe dane dotyczące tej bitwy nie są jednak znane.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Gungan.
Ossus mini 2.png
Zobacz przedstawicieli
Gungan.