Wielka Armia Gungan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Wielka Armia Gungan w 32 BBY.

Wielka Armia Gungan były to siły wojskowe społeczeństwa Gungan, działające na Naboo. Jednostkę tworzyli mieszkańcy wszystkich osad na planecie. Armia mogła być powoływana tylko w wypadku wielkiego niebezpieczeństwa. W większości składała się z rekrutów niedoświadczonych w boju.

Historia

W przeciwieństwie do spokojnych mieszkańców powierzchni planety, Gunganie byli wojownikami, a Wielka Armia była jednym z elementów ich tradycji. Wojownicze usposobienie doprowadziło jednak do wybuchu wojny pomiędzy mieszkańcami świata.

W 32 BBY doszło do inwazji Federacji Handlowej. Pomimo początkowej pewności o bezpieczeństwie społeczności Gungan w Otoh Gunga, Boss Nass musiał zadecydować o opuszczeniu swej osady. Mieszkańcy, w tym członkowie Armii, udali się do świętego miejsca dla ich rasy. Po jakimś czasie Padmé Amidala, będąca królową Naboo, wybłagała od Nassa wsparcie w walce przeciw najeźdźcy. Zakończyła tym samym trwający przez wieki konflikt pomiędzy Gunganami, a ludźmi. Do walki ruszyło 2000 wojowników z Wielkiej Armii. W trakcie potyczki głównym zadaniem żołnierzy było trzymanie na odległość od stolicy Theed wojsk Federacji. W czasie walk poległo wielu Gungan, lecz ostatecznie myśliwska eskadra Bravo zniszczyła okręt kontroli droidów Saak'ak i wyłączyła armię robotów. Dzień później Gunganie i ludzie poprowadzili w Theed paradę na cześć zwycięstwa i ocieplenia stosunków.

Wyposażenie

Gunganie preferowali wykorzystywanie przedmiotów związanych z ekologią i ich planetą. Nie inaczej było z wojskiem.

  • Kaadu - zwierzęta wykorzystywane jako wierzchowce. Były dość szybkie i zwrotne, dzięki czemu mogły brać udział w otwartej walce. W czasach pokoju wykorzystywano je do patrolowania ulic.
  • Fambaa - jeden z gatunków miejscowej fauny, ze względu na swe pokaźne rozmiary wykorzystywany jako zwierzę juczne. W trakcie bitwy z siłami Federacji Handlowej nosiły generatory tarcz.
  • Bum-bum - kule energii wykorzystywane jako broń miotana. Mniejsze kule były rzucane ręcznie, za pomocą proc lub wyrzucane przez jeźdźców kaadu. Większe, siejące ogromne zniszczenie, wyrzucały katapulty, będące na wyposażeniu armii.
  • Cesta - składała się z długiego drzewca wyposażonego w dwa uchwyty oraz niewielkiej zdobionej kołyski przeznaczonej do umieszczania w niej bum-bumów.
  • Atlatl - znajdujący się na końcu drzewca uchwyt pozwalał na umieszczenie w nim granatu plazmowego lub kuli energii. Tak uzbrojoną bronią należało wykonać silny zamach, w wyniku którego pocisk wylatywał z uchwytu oraz przelatywał w stronę celu.
  • Elektrożerdź - dwustronna włócznia, która ładowała się energią elektryczną i po zetknięciu z innym ciałem powodowała wyładowanie elektryczne. Zazwyczaj używana była przez gungańskie służby bezpieczeństwa i kawalerię.

Poza tym wojska były wyposażone również w tarcze energetyczne pochłaniające energię wystrzałów blasterowych. Poza narzędziami walki Gunganie nosili także hełm, który chronił głowę, napierśnik ze skóry ikopi i luźne spodnie z wyściełanymi nakolannikami. W ich wyposażenie wchodziły także: lornetka z olejowych soczewek powiększających, bęben zaczepiony na taśmie nośnej, gwizdek wyrzeźbiony z rogu motta i pałeczki zakończone szczoteczkami nazywanymi potocznie "kwiecisty pom" i róg, którego dźwięk przypominał ryk fambii.

Armia Gungan korzystała także z katapult, które wystrzeliwały duże kule energii na ogromną odległość. Miały one bardzo wytrzymałą konstrukcje. Przemieszczały się dzięki przedniemu kołu transportowemu. Ostrzeliwały one przeciwników dzięki konstrukcji napinającej, składającej się z szelek i zwoju. Po zwolnieniu blokady kula potrafiła przelecieć bardzo długi dystans.

Źródła