Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Theed/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.Theed była usytuowaną nad rzeką Soleu stolicą planety Naboo.

Charakterystyka

Miasto zostało założone około 800 lat[źródło?] przed blokadą Naboo. Z jednej strony ograniczone było przez wysoką skarpę, a z drugiej przez rozlewiska i jeziora. Z urwiska w dół spadały liczne wodospady. Pod jednym z nich znajdowało się sekretne wejście prowadzące do pałacu królewskiego, który był sercem całego miasta, rezydencją władcy Naboo oraz całego rządu. Na dziedzińcu przy Królewskiej bramie wybudowane zostały przez Fasano Eckenera sześć skrzydlatych posągów, które symbolizują: siłę, honor, wierność, niezłomność, mądrość i dobroć. Do tradycji należało, że każdy z władców Naboo dodawał do pałacu jakąś nową przybudówkę lub wieżę. Powodowało to rozrost pałacu.

Theed.

W pobliżu Pałacu umiejscowiono serce zasilania Theed - generatory[źródło?]. Ten ogromny kompleks został zbudowany tak, aby umożliwić pozyskiwanie plazmy z jądra planety i przekształcanie jej w energię użytkową.[źródło?] Niedaleko niego znajdował się hangar, w którym stał królewski statek oraz kilka myśliwców N-1, wykorzystywanych zazwyczaj do eskorty królewskiego Nubiana. Stolica nie była też pozbawiona kosmoportu. Ten obiekt, choć niewielki, znajdował się przy granicy miasta.

W 32 BBY miasto to było w centrum wydarzeń związanych z atakiem Federacji Handlowej na planetę.[1]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!