Pałac królewski w Theed

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Pałac królewski był położony na skraju płaskowyżu, w Theed - stolicy Naboo. Obiekt ten często był punktem końcowym wielkich parad organizowanych w jednym z największych miast na Naboo. Starożytny i majestatyczny budynek służył jako siedziba aktualnego władcy planety, a także miejsce spotkań Królewskiej Rady Doradczej. Pałac był potężną strukturą, z wyrazistymi wykończeniami, ale posiadał również delikatne zdobienia, które ukazywały zamiłowanie mieszkańców Theed do kultury i sztuki. Wysokie okna w połączeniu z kolumnami z polerowanego kamienia tworzyły atmosferę spokoju. W pałacu często miały miejsce bankiety, audiencje i inne kulturalne wydarzenia. Budowla miała kilka wieków, ale idealnie połączono w niej tradycję z nowoczesnością. Do starożytnej architektury dodano system automatycznego otwierania drzwi, łączność i klimatyzacje. Wejście do pałacu stanowiła królewska brama z sześcioma posągami.

Pałac był chroniony przez Straż Pałacową, chociaż rzadko zachodziła potrzeba mobilizacji tych oddziałów, ze względu na pokojowy charakter planety. Po jednej ze stron pałacu znajdował się obszerny hangar, w którym dokowały żółte myśliwce N-1 oraz lśniący statek królewski, J-327 Nubian.

Reliktem z mniej spokojnych czasów była sieć tuneli potajemnie łączących dziedziniec pałacu z wodospadami. Ruch oporu Naboo, na czele z królową Amidalą i kapitanem Panaką, użył tych tuneli, aby zakraść się do oblężonego pałacu, podczas inwazji na Naboo.

Historia

Inwazja na Naboo

Zobacz główny artykuł: Inwazja na Naboo.
Sala tronowa w pałacu.

W roku 32 BBY, podczas inwazji na Naboo, grupy dowodzone przez Panakę i Amidalę dostały się na teren pałacu dwiema różnymi drogami, by po zniszczeniu pozostawionego na straży czołgu AAT przedrzeć się w asyście Qui-Gona Jinna i Obi-Wana Kenobiego do hangarów. Tam piloci przejęli myśliwce N-1 i ruszyli w przestrzeń, by zniszczyć okręt dowodzenia droidów, Amidala natomiast chciała przejść wyżej, do sali tronowej, jednak drogę zastąpił jej i jej ludziom Sith, Darth Maul, przysłany na Naboo przez swojego mistrza, by dopilnować pochwycenia królowej. Jedi związali go jednak walką i przenieśli ją do pomieszczeń reaktora pałacu, gdzie z ręki Dartha Maula zginął Qui-Gon Jinn. Obi-Wan Kenobi zdołał jednak samodzielnie pokonać Lorda Sithów, przepoławiając go na pół. W międzyczasie Amidala i Panaka zdołali dostać się do holu prowadzącego do sali tronowej, jednak zostali pochwyceni przez droideki i musieli złożyć broń. Droidy przyprowadziły ich przed oblicze Nute'a Gunray'a, który chciał zmusić Amidalę do podpisania traktatu, jednak z opresji ocaliła ją Sabé, pozorantka Amidali, którą wicekról wziął za prawdziwą królową i rozkazał droidom pochwycenie jej, co dało prawdziwej Amidali czas na sięgnięcie po ukrytą w tronie broń i przeważenie szali zwycięstwa na swoją stronę. Gunray i Rune Haako zostali pojmani i zmuszeni do wycofania się z okupacji Naboo.

Pacyfikacja

Zobacz główny artykuł: Pacyfikacja Naboo.

Kiedy Darth Vader dowiedział się, że na Naboo ukrywali się Jedi, którzy przetrwali rozkaz 66, wysłał elitarny 501 Legion szturmowców do stolicy Naboo, z rozkazem zabicia Jedi i królowej Apailany. Wylądowali oni w środku Theed i związali ogniem pobliskich strażników, zabezpieczając teren. Pałac Theed był dobrze broniony; zarówno przez działa przeciwpiechotne, jak i czołgi repulsorowe AAC-1, jednak szturmowcy zdołali dostać się przez balkony, zabić strażników i przedrzeć wgłąb pałacu. Gdy udało im się zdezaktywować działa przeciwpiechotne, królowa Apailana, osłaniana przez grupę mistrzów Jedi i padawanów, podjęła próbę ucieczki. Jedi zostali jednak zdziesiątkowani i zabici przez przeważające siły szturmowców, zaś samą Apailanę zastrzelił jeden z imperialnych snajperów, przyczajony na pobliskim balkonie. Po śmierci królowej straż pałacowa zwątpiła w sens dalszej walki i złożyła broń.

Imperium Galaktyczne uwięziło wszystkich walczących po stronie królowej i nikt już nigdy o nich nie usłyszał; zostali bowiem przetransportowani w miejsce budowy Gwiazdy Śmierci jako niewolnicy, mający wziąć udział w pracach nad jej konstrukcją. Tam też zginęli, biorąc udział w buncie na Gwieździe Śmierci. Do oficjalnej wiadomości podano, że pałac Theed został zaatakowany przez terrorystów, a 501 Legion został wysłany, by ich powstrzymać, nie zdołał jednak ocalić królowej. Kolejną władczynią została królowa Kylantha, cały czas jednak była marionetką w rękach Imperium. Straż pałacową ograniczono do zaledwie kilku osób, będących osobistą ochroną królowej i niezdolnych w tej liczbie do wywołania jakiegokolwiek powstania. Pozostawiono też imperialny garnizon.

Ciekawostki

  • Do stworzenia Theed i jego imponującego pałacu, Wydział Sztuki użył mauretańskich, włoskich, marokańskich i tureckich wpływów, by stworzyć romantyczną, retro-futurystyczną cywilizację, która ukazuje zamiłowanie do pokoju i sztuki.
  • Według tradycji, każdy z władców Naboo, dodawał do pałacu nową wieżę lub przybudówkę, co powodowało rozrost pałacu.

Źródła

Pałac w 19 BBY.