Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Apailana/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: opisać dokładniej pacyfikację Naboo i śmierć królowej.

Apailana1.jpg
Apailana
Data i miejsce narodzin: 32 BBY
Data i miejsce śmierci: 18 BBY
Miejsce pochodzenia: Naboo
Rasa: Człowiek
Wzrost: 157 cm
Kolor włosów: Ciemnobrązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Profesja: Królowa
Apailana to królowa Naboo, następczyni Neeyutnee po jej dwuletniej kadencji. Rządziła planetą tylko przez dwa lata, ginąc najprawdopodobniej w zamachu. Jej miejsce na tronie zajęła królowa Kylantha.

Biografia

Apailana zasiadła na tronie jako jedna z najmłodszych królowych w historii. Zastąpiła Neeyutnee w wieku lat dwunastu. Nowa królowa przedłużyła mandat Amidali jako senatora – reprezentanta sektora Chommel w Senacie. Po nagłej śmierci Amidali, Apailana była obecna na pogrzebie.

Apailana, choć nie mogła wszcząć śledztwa w sprawie śmierci Amidali, nie przyjęła do wiadomości, że jej poprzedniczka zginęła zabita przez Jedi, jak głosiła oficjalna wersja zdarzeń. Uważano, że na Naboo może znaleźć schronienie każdy Jedi, który ocalał przed czystką. Jeden z nich, padawan Ferus Olin, przekonał ją do ataku (wraz z Bossem Nassem) na placówkę Imperium na Naboo.

Plotka o tym, że Apailana ukrywa zbiegłych Jedi, dotarła do Dartha Vadera, który wysłał na Naboo 501 Legion. Siły ochrony Naboo stoczyły walkę ze szturmowcami. Przebywający na planecie Jedi ujawnili się, dochodząc do wniosku, że wolą zginąć niż patrzeć jak szturmowcy mordują strażników. Włączając się do walki rycerze mieli nadzieję, że osłonią ucieczkę królowej z planety. Niestety nie udało im się, gdyż szturmowcy okazali się zbyt silni. Zabito Apailanę, przy czym nie przeżył też żaden z Jedi.

Oficjalna wersja zdarzeń na Naboo głosiła, że to grupa zbuntowanych klonów zaatakowała pałac, a szturmowcy przybyli na ratunek królowej, lecz zjawili się za późno. Po śmierci Apailany królową została Kylantha, która przynajmniej udawała, że popiera w pełni nowy ład Palpatine'a.

Ciekawostki

  • W postać Apailany w Zemście Sithów wcieliła się Keisha Castle-Hughes, której nakładanie make-upu trwało 7 godzin, a wszystkie swoje sceny odegrała w ciągu jednego dnia zdjęciowego.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Apailany.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!