Otoh Gunga/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Otoh Gunga.

Otoh Gunga (zwane także miastem Gunga, ang. Gunga city) to podwodne ukryte miasto znajdujące się na Naboo i należące do Gungan oraz siedziba władz tej ziemnowodnej rasy.

Charakterystyka

Wejście do miasta.

Otoh Gunga było największym miastem Gungan i szczytowym osiągnięciem ich technologii. Znajdowało się w głębinach jeziora Paonga i wyglądało niczym wielka gromada połączonych ze sobą świetlistych baniek, przypominających klejnoty. Setki[1] dużych pęcherzy posiadały pod spodem hydrostatyczne generatory, które tworzyły potężne pole zatrzymujące wodę. Specjalne portale zatrzymywały powietrze w środku konstrukcji i jednocześnie pozwalały mieszkańcom przechodzić bez korzystania ze śluzy. Kiedyś na pole śluzy nabierały się ryby i inne stworzenia, zwabione przez światła miasta; po jakimś czasie nauczyły się jednak nie wpływać do wypełnionych powietrzem baniek.

Bańka hydrostatyczna.

Architektura Otoh Gunga jest rozległa w kształcie i raczej niesymetryczna, w przeciwieństwie do np. architektury tworzonej przez ludzi. Gunganie dzięki swoim tajemnym technikom "hodowali" podstawowe konstrukcje budynków oraz pojazdów. Następnie rzemieślnicy dokonywali prac wykończeniowych i nadawali wszystkiemu organiczny styl. Technologię kupowali od Naboo.

Poszczególne elementy każdej bańki (od góry do dołu) to:

 • Zespół kernody, który podtrzymywał większe konstrukcje (na samym szczycie)
 • Zespoły utanoid, czyli podstawowe elementy konstrukcyjne (pionowe, środkowa sekcja każdej bańki); stąd nazwa "konstrukcje utanodowe"
 • Filtry powietrza na powierzchni pola hydrostatycznego
 • Wewnątrz poziom mieszkalny; na zewnątrz podstawy zespołów utanodowych i portale
 • Zespoły znajdujące się zaraz pod głównym poziomem mieszkalnym, ciągnące się aż do generatorów:
  • Podpory harmonizujące przeciwfazy
  • Korzeniowa sieć przeciwfazy
  • Pierwiastek skupiający pole
 • Generatory hydrostatycznego pola siłowego (małe, okrągłe "bańki", najczęściej cztery sztuki)
 • Stabilizator falowy pola (na samym dole)

Otoh Gungę ze stolicą Naboo, Theed, łączyły skomplikowane, podwodne korytarze, biegnące przez jądro planety.

W mieście siedzibę swoją miał władca Gungan - Boss - oraz Rada Reprezentantów. Funkcjonowały patrole miejskie, poruszające się najczęściej na kaadu. Dla mieszkańców Otoh Gungi charakterystyczne były spiralne ozdoby przy strojach.

Historia

Otoh Gunga.

W dawnych czasach plemię Ankura[2], pochodzące z odizolowanej bagnistej wioski, połączyło się z Gunganami Otolla i oba szczepy wspólnie założyły Otoh Gungę.

Otoh Gunga rozrosło się z gromady baniek - nazwanej później Starożytnym Kwadrantem - do dużego miasta, zamieszkanego przez milion Gungan. Na centralny obwód złożyły się eleganckie place i skwery, kantyny i uświęcone bańki, w których Gunganie modlili się do swoich bogów. Jeden z dalszych sektorów, zwany Osadami Otoh, był zamieszkiwany przez większość Gungan, którzy żyli tam i pracowali. Został on stworzony po części organicznie.

Zdarzało się, że miasta Gungan nawiedzały morskie potwory, których ataki były zaskakująco skoordynowane. Z tego powodu cały czas utrzymywano w pogotowiu Wielką Armię Gungan.

Jakiś czas przed 32 BBY niejaki Jar Jar Binks pracował jako kelner na uroczystym bankiecie i przez przypadek zatopił rezydencję ówczesnego władcy - Boss Nassa - oraz kilka sąsiednich baniek. Z tego powodu (a także wcześniejszych wpadek, do których zaliczały się inne zatopienia, między innymi połowy pęcherzy w miejskim zoo) został przez władcę wygnany pod groźbą kary śmierci.

W tych czasach za system zasilania, który podtrzymywał hydrostatyczne pęcherze Otoh Gungi, odpowiadał Reprezentant Teers.

W 32 BBY planetę zaatakowała Federacja Handlowa. Początkowo Gunganie opierali się, aby połączyć siły z ludem Naboo, do którego nie czuli sympatii ze względu na pogardliwe traktowanie. Ponadto wątpili w to, że Federacja ich zaatakuje, myśląc że inwazja to problem mieszkańców powierzchni. Wszystko zmieniło się wraz z wizytą królowej Amidali u Boss Nassa, która ostatecznie przekonała władcę Gungan do wspólnej walki. Już wtedy wszyscy mieszkańcy byli zmuszeni opuścić Otoh Gunga, które zostało zaatakowane przez siły Federacji na czele OOM-9, a potem oblegane - jednak po wygranej bitwie mogli wrócić do swych domów.

Po pokonaniu Federacji Handlowej głównym problem Boss Nassa i Rady Reprezentantów stało się przeludnienie; w wyniku całkowitego pojednania z Naboo Gunganie otworzyli swoje podwoje dla przybyszów z powierzchni planety i innych światów. Otoh Gunga stało się turystyczną atrakcją oraz było często rekomendowane jako świetne miejsce do miesiąca miodowego.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Źródła

Gra komputerowa Galactic Battlegrounds ustanawia, że Otoh Gunga założył 3000 lat przed bitwą o Naboo Boss Gallo na miejscu starożytnego miasta Gungan, Spearhead. Natomiast przed zjednoczeniem przez Gallo różnych szczepów, na miejscu Otoh Gunga (lub w pobliżu) znajdowały się miasta Otoh Jahai, Otoh Langua, Otoh Mandassa, Otoh Raban, Otoh Sancture, Otoh Urs oraz Rellias.

Gra pozostaje niejako w sprzeczności z Słownikiem obrazkowym wydanym do Mrocznego widma, które wyraźnie zaznacza, że to plemię Ankura oraz Otolla założyło Otoh Gunga. Mroczne widmo oraz produkty okołofilmowe stanowią wyższy poziom kanoniczności z racji tego, że są dziełami George'a Lucasa oraz autorów, którym zlecone zostało stworzenie materiałów nawiązujących bezpośrednio do filmu. Star Wars Databank zaznacza, że w istocie przed stworzeniem Otoh Gunga były toczone jakieś wojny, ale nie wymienia ani ich stron, ani przywódców. Powyższe gungańskie miasta oraz przywódca Gallo (oraz Marsune) pojawiają się jedynie w grze Galactic Battlegrounds. Ponadto postacie liderów Gungan są tam przedstawione nierzetelnie - ich wizerunki to czarno-białe kadry Boss Nassa (Gallo) i nieznanego Gunganina (Marsune), wycięte z Mrocznego widma. Z racji niepewności źródła informacje te wycięte zostały z głównej przestrzeni hasła i pozostaną w tej sekcji dopóki Leland Chee nie zajmie się tym tematem.

Ciekawostki

 • W filmie Mroczne widmo nie pada nazwa "Otoh Gunga". Jar Jar Binks określa je jako "Gunga city", natomiast Obi-Wan Kenobi - "Miasto Gungan" (ang. "Gungan city").

Przypisy

 1. Secrets of Naboo
 2. Do tego plemienia należał żyjący później Boss Nass.

Źródła