Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Cesta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Cesta.jpg
Cesta
Podstawowe dane
Producent: Liga Obrony Otoh Gunga
Cechy charakterystyczne
Pojemność: 1 bum-bum
Zasięg: 100 m
Właściciele
Właściciele: Roos Tarpals
Przynależność: Wielka Armia GunganCesta to tradycyjna gungańska broń miotająca produkowana przez Ligę Obrony Otoh Gunga oraz podstawowe wyposażenie Wielkiej Armii Gungan.

Cesta składała się z długiego drzewca wyposażonego w dwa uchwyty oraz niewielkiej zdobionej kołyski przeznaczonej do umieszczania w niej bum-bumów. Pod wieloma względami przypominała inną gungańską broń zwaną atlatlem. Podobnie jak on była przeznaczona do miotania umieszczonych w niej pocisków na odległości znacznie większe niż gdyby zostały one wyrzucone ręcznie. Jednak zastosowanie cesty znacznie bardziej zwiększało zasięg rzutu między innymi dzięki dłuższemu drzewcowi oraz konieczności wykorzystania do ataku obu rąk. Nie bez znaczenia była też lekkość broni pozwalająca na wykorzystanie cięższych pocisków bez większego wysiłku. Cesty były za to mniej celne, a skuteczne użytkowanie wymagało lepszego wyszkolenia w ich obsłudze.

Chociaż jej głównym przeznaczeniem było właśnie miotanie pocisków, cesta sprawdzała się również w walce bezpośredniej jako quarterstaff. Drzewo z którego były wykonywane było wystarczająco wytrzymałe aby ogłuszyć przeciwnika lub rozbić głowę droida bojowego, a specjalne szkolenie które przechodzili gungańscy wojownicy pozwało im opanować szybkie ruchy połączone z silnymi ciosami. Treningi w obsłudze cesty odbywały się w ośrodku Żuchwa Scrummy ukrytego na bagnach Naboo.

Wśród Gungan panował również zwyczaj, że wojownik używający cesty ozdabiał jej kołyskę symbolami o osobistym znaczeniu. W roku 32 BBY, po zwycięstwie w bitwie na przedpolach Theed, wielu Gungan upamiętniło poległych wojowników rzeźbiąc ich imiona na swojej broni.

Źródła