Szponiasta ryba colo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Szponiasta ryba colo
Planeta pochodzenia: Naboo
Występowanie: Oceany, jeziora
Środowisko: Wodne
Przeciętny wzrost: 40 m
Kolor skóry: Zielona lub brązowa
Kolor oczu: Czarne



Szponiasta ryba colo to olbrzymia ryba drapieżna zamieszkująca jeziora Naboo. W kulturze mieszkańców tej planety stanowiła symbol nieufności i strachu.

Ogólna charakterystyka

Colo posiadały długie, elastyczne ciała pokryte licznymi narządami luminescencyjnymi oraz wypustkami ułatwiającymi pływanie. Gatunek ten był pozbawiony kończyn - do łapania zdobyczy wykorzystywał parę szczękoczułek, umiejscowionych tuż za wypustkami pełniącymi funkcję wabika. Schwytana przez niego ofiara miała niewielkie szanse na ucieczkę z powodu silnego umięśnienia szczękoczułek oraz faktu, że colo niemal natychmiast zaczynał ją pożerać. Ponadto szczęki tego gatunku nie były bezpośrednio połączone z czaszką, dzięki czemu colo mógł sobie pozwolić na schwytanie dużo większych ofiar. Był jednak wrażliwy na jad. Ten gatunek był też zdolny do wytwarzania potężnych fal dźwiękowych ogłuszających ofiarę. Po zakończonym posiłku, zazwyczaj płaskie ciało colo stawało się znacznie grubsze, a on sam chował się w podwodnych jaskiniach, by tam przejść w stan letargu oraz dokończyć długi i powolny proces trawienia posiłku.

Rozmnażanie

Colo rozmnażały się tylko podczas pobytów w swoich jaskiniach. Młode były miniaturami dorosłych osobników i zaraz po urodzeniu posiadały w pełni wykształcone wszystkie narządy.

Przypadki spotkań

Na jednego z przedstawicieli tego gatunku natrafili Qui-Gon Jinn, Obi-Wan Kenobi oraz Jar Jar Binks podczas podwodnej podróży do Theed. Byli oni zmuszeni przepłynąć przez jaskinię colo, przez co prawdopodobnie obudzili go z letargu. Potwór rzucił się na ich bongo oraz ścigał ich aż do wylotu jaskini. Został wówczas schwytany i pożarty przez inną morską bestię - sando.

Źródła