Droideka

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Droid Niszczyciel
Planeta pochodzenia Colla IV
Producent Colicoid Creation Nest
Typ Droid bojowy
Wysokość 183 cm
Uzbrojenie Dwa podwójne blastery (podstawowa wersja)
Wyposażenie
PrzynależnośćDroid niszczyciel znany także jako Droideka, to jeden z najbardziej zaawansowanych robotów bojowych stosowanych przez Federację Handlową.

Historia

Zostały wyprodukowane na zlecenie Neimoidian przez Colicoidów z planety Colla IV. Użyte zostały przez Federację Handlową podczas blokady Naboo. Po blokadzie droideki były używane również przez Republikę, np. do pomocy przy ochronie ludności na Outbound Flight.

Były używane często podczas wojen klonów. Gdy proklamowano Imperium Galaktyczne, Anakin Skywalker wyłączył ostatnie działające centra sterowania droidekami.

W czasach Nowej Republiki pojedyncze modele były używane przez różnego rodzaju organizacje przestępcze. Głównie były to droideki zbudowane ze szczątek z czasów wojen klonów i często nie były w pełni sprawne.

Charakterystyka

Droideka w trakcie przemieszczania.

Droidy te zbudowane były na kształt swoich twórców. Poruszały się, składając się w kulę i tocząc. Używały do tego silników repulsorowych. Posiadały bardzo mocny pancerz, co mogło stanowić poważny problem dla ich przeciwników. Roboty te, w postaci "kuli", mogły przemieszczać się bardzo szybko. Nie mogły wtedy aktywować osłon, ale ogromna prędkość poruszania się sprawiała, że były trudnym celem dla przeciwnika. Podczas ataku rozwijały swoją głowę oraz pneumatyczne ręce z uzbrojeniem.

Budowa

Droideki utrzymywały się na trzech nogach, których szpony zaprojektowano do poruszania się po twardym terenie. Odnóża łączyły się w repulsorem, chronionym wzmocnioną osłoną z bronzium. Kawałek wyżej były płyty pancerza i pola ochronnego. Cała konstrukcja utrzymywała się na kręgowym zespole ogniw zasilających, z którego kierowane były kable do każdej z kończyn. Na końcach rąk wbudowane miały bliźniacze działka wysokoenergetyczne, z wbudowaną osłoną rozpraszającą ciepło. Ich głowa była niewielka i łączyła się z resztą przy użyciu tylnego pancerza zakończonego łopatkami chłodzenia reaktora. Składała się z czujników, anteny czujnika złożonego promieniowania pozawizualnego i głównej anteny czujnika.

Uzbrojenie

Droidy tego typu posiadały własny generator tarcz, całkowicie neutralizujący wystrzał z pistoletu i mocno osłabiający siłę karabinów wysokoenergetycznych, a nawet promieni artyleryjskich, nie zatrzymywały jednak powoli poruszających się obiektów, oraz dwa bliźniacze działka blasterowe (zamontowane po jednym na każdej "ręce").

Sterowanie

Kiedy Federacja używała tych droidów, sterował nimi centralny komputer, jednak istniały wersje, które posiadały własne obwody sztucznej inteligencji. Neimoidianie jednak obawiali się zdrady z ich strony, co przesądziło o sterowaniu przez Kontrolny Komputer.

Ciekawostki

Źródła

Droideka w Empire at War: Forces of Corruption.