Pantoranie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Strefa wpływów.

Pantoranie
Planeta macierzysta: Pantora[1]
Język: Basic
Wzrost: 150-190 cm[1]
Kolor oczu: Różne odcienie żółtego[2]
Kolor skóry: Niebieska[1]
Cechy charakterystyczne: Wzory na twarzy
Pantoranie to humanoidalna rasa zamieszkująca księżyc Orto Plutonii, Pantorę, w układzie o tej samej nazwie. Pantoranie charakteryzowali się przede wszystkim niebieską skórą i żółtymi wzorami na twarzy. Należeli oni do Republiki i mieli swojego przedstawiciela w Senacie Galaktycznym. Pantora miała demokratycznie wybierany rząd, kierowany przez Zgromadzenie Pantorańskie z Przewodniczącym na czele.

Biologia i charakterystyka

Riyo Chuchi w tradycyjnym pantorańskim nakryciu głowy.

Pantoranie posiadali błękitną skórę, a na ich twarzach znajdowały się żółte wzory. Ich oczy miały głównie piwny kolor, choć zdarzały się też ciemne[3]. Podobnie jak w przypadku ludzi, ich włosy przybierały różne barwy i mogły być różowe lub czarne[2], aczkolwiek występowały też osobniki łyse[3]. Rasa ta charakteryzowała się podwyższoną odpornością na niskie temperatury.

Kultura

Społeczeństwo

Wybory na Pantorze były demokratyczne. Jednym z organów władzy było Zgromadzenie Pantorańskie, którym kierował Przewodniczący[1].

Inną organizacją była Straż Pantorańska, której członkowie przysięgali za wszelką cenę bronić swojego świata przed wrogami[4].

Historia

Wojny klonów

Konflikt z Talzami

Umrzeć za swój lud to wielkie poświęcenie. Żyć dla swojego ludu, to jeszcze większe poświęcenie. Ja wybieram życie dla mojego ludu. Co ty wybierasz?
Riyo Chuchi do Thi-Sena[5]

Na długo przed wojnami klonów, na przewodniczącego Pantory został wybrany Chi Cho. W okresie walk z Separatystami przedstawicielką w Senacie była młoda Riyo Chuchi[4].

Pantoranie uważali wtedy, że ich księżyc to jedyne zamieszkane ciało niebieskie w systemie. Pantora krążyła po orbicie lodowej planety o nazwie Orto Plutonia. Dzięki szerokim wpływom, jakie Pantoranie mieli w Senacie, na Orto Plutonii postawiono garnizon[4]. Wkrótce jednak stacjonujący tam żołnierze przestali odpowiadać, więc do zbadania sprawy wysłano Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego, klony i przedstawicieli Pantory. W garnizonie zastano martwe klony, a w nowo odkrytej placówce Separatystów wyłącznie zniszczone droidy. Ślady w bazie i hologram doprowadziły Jedi do wioski Talzów[3].

Talzowie przystali na złożoną przez Anakina i Obi-Wana propozycję pokoju. Po powrocie do bazy Jedi poinformowali o tym przewodniczącego Cho, który nie chciał o tym słyszeć, mimo że senator Chuchi zaznaczyła, iż obcej rasie należy się jurysdykcja Senatu. Wkrótce Pantoranie wyruszyli na spotkanie z Talzami. Podczas rozmowy wódz Thi-Sen powtórzył propozycję zawarcia pokoju, lecz zaznaczył, że nie życzy sobie obecności Pantoran na planecie. Cho odrzucił prośbę, a Talz wypowiedział mu wojnę[3].

Chuchi ustanawia pokój z Talzami.

Przewodniczący wkrótce zebrał żołnierzy i ruszył do walki. W tym samym czasie Chuchi wyznała Jedi, że nie może nic zrobić w tej sprawie, ponieważ Cho zadecydował, że konflikt jest wewnętrzną sprawą Pantory. Postanowiła jednak skontaktować się z mówcą Zgromadzenia, który miał władzę, by powstrzymać przewodniczącego. Ten potwierdził, że działania Chi Cho są niezgodne z prawem i pozwolił Riyo na prowadzenie negocjacji[3].

Tymczasem rozgorzała walka, w wyniku której Pantoranie zostali otoczeni, a Cho poważnie ranny. Zabrał go kapitan Rex i uciekł z nim na skraj urwiska. Wkrótce przybyła senator wraz z Jedi. Ostatkiem sił przewodniczący rozkazał jej zniszczyć Talzów, lecz Chuchi odmówiła. Pantoranin umarł, a senator zawarła pokój z Thi-Senem[3].

Ciekawostki

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Databank (pierwszy)
  2. 2,0 2,1   Strefa wpływów
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5   Najście
  4. 4,0 4,1 4,2 The Clone Wars: Visual Guide Ultimate Battles
  5. To die for one's people is a great sacrifice. To live for one's people, an even greater sacrifice. I choose to live for my people. What do you choose? -  Najście
  6. Chairman Cho: A Very Bad Man na StarWars.com

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Pantoran.