Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Pantoranie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Sphere of Influence.

N. Papanoida.jpg
Pantoranie
Planeta macierzysta: Pantora[1]
Język: Basic
Wzrost: 150-190 cm[1]
Kolor oczu: Różne odcienie żółtego[2]
Kolor skóry: Niebieska[1]
Cechy charakterystyczne: Wzory na twarzy
Pantoranie to humanoidalna rasa zamieszkująca księżyc Orto Plutonii, Pantorę, w układzie o tej samej nazwie. Pantoranie charakteryzowali się przede wszystkim niebieską skórą i żółtymi wzorami na twarzy. Należeli oni do Republiki i mieli swojego przedstawiciela w Senacie Galaktycznym. Pantora miała demokratycznie wybierany rząd, kierowany przez Zgromadzenie Pantorańskie z Przewodniczącym na czele.

Biologia i charakterystyka

Riyo Chuchi w tradycyjnym pantorańskim nakryciu głowy.

Pantoranie posiadali błękitną skórę, a na ich twarzach znajdowały się żółte wzory. Ich oczy miały głównie piwny kolor, choć zdarzały się też ciemne[3]. Podobnie jak w przypadku ludzi, ich włosy przybierały różne barwy i mogły być różowe lub czarne[2], aczkolwiek występowały też osobniki łyse[3]. Rasa ta charakteryzowała się podwyższoną odpornością na niskie temperatury.

Kultura

Społeczeństwo

Wybory na Pantorze były demokratyczne. Jednym z organów władzy było Zgromadzenie Pantorańskie, którym kierował Przewodniczący[1].

Inną organizacją była Straż Pantorańska, której członkowie przysięgali za wszelką cenę bronić swojego świata przed wrogami[4].

Historia

Wojny klonów

Konflikt z Talzami

Umrzeć za swój lud to wielkie poświęcenie. Żyć dla swojego ludu, to jeszcze większe poświęcenie. Ja wybieram życie dla mojego ludu. Co ty wybierasz?
Riyo Chuchi do Thi-Sena[5]

Na długo przed wojnami klonów, na przewodniczącego Pantory został wybrany Chi Cho. W okresie walk z Separatystami przedstawicielką w Senacie była młoda Riyo Chuchi[4].

Pantoranie uważali wtedy, że ich księżyc to jedyne zamieszkane ciało niebieskie w systemie. Pantora krążyła po orbicie lodowej planety o nazwie Orto Plutonia. Dzięki szerokim wpływom, jakie Pantoranie mieli w Senacie, na Orto Plutonii postawiono garnizon[4]. Wkrótce jednak stacjonujący tam żołnierze przestali odpowiadać, więc do zbadania sprawy wysłano Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego, klony i przedstawicieli Pantory. W garnizonie zastano martwe klony, a w nowo odkrytej placówce Separatystów wyłącznie zniszczone droidy. Ślady w bazie i hologram doprowadziły Jedi do wioski Talzów[3].

Talzowie przystali na złożoną przez Anakina i Obi-Wana propozycję pokoju. Po powrocie do bazy Jedi poinformowali o tym przewodniczącego Cho, który nie chciał o tym słyszeć, mimo że senator Chuchi zaznaczyła, iż obcej rasie należy się jurysdykcja Senatu. Wkrótce Pantoranie wyruszyli na spotkanie z Talzami. Podczas rozmowy wódz Thi-Sen powtórzył propozycję zawarcia pokoju, lecz zaznaczył, że nie życzy sobie obecności Pantoran na planecie. Cho odrzucił prośbę, a Talz wypowiedział mu wojnę[3].

Chuchi ustanawia pokój z Talzami.

Przewodniczący wkrótce zebrał żołnierzy i ruszył do walki. W tym samym czasie Chuchi wyznała Jedi, że nie może nic zrobić w tej sprawie, ponieważ Cho zadecydował, że konflikt jest wewnętrzną sprawą Pantory. Postanowiła jednak skontaktować się z mówcą Zgromadzenia, który miał władzę, by powstrzymać przewodniczącego. Ten potwierdził, że działania Chi Cho są niezgodne z prawem i pozwolił Riyo na prowadzenie negocjacji[3].

Tymczasem rozgorzała walka, w wyniku której Pantoranie zostali otoczeni, a Cho poważnie ranny. Zabrał go kapitan Rex i uciekł z nim na skraj urwiska. Wkrótce przybyła senator wraz z Jedi. Ostatkiem sił przewodniczący rozkazał jej zniszczyć Talzów, lecz Chuchi odmówiła. Pantoranin umarł, a senator zawarła pokój z Thi-Senem[3].

Ciekawostki

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Databank (pierwszy)
  2. 2,0 2,1 The Clone Wars.jpg  Sphere of Influence
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 The Clone Wars.jpg  Trespass
  4. 4,0 4,1 4,2 The Clone Wars: Visual Guide Ultimate Battles
  5. To die for one's people is a great sacrifice. To live for one's people, an even greater sacrifice. I choose to live for my people. What do you choose? - The Clone Wars.jpg  Trespass
  6. Chairman Cho: A Very Bad Man na StarWars.com

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Pantoran.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!