Christophsis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Christophsis
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Savareen
Układ: Christoph
Pozycja w układzie: 1
Gwiazda: Christoph
Księżyce: 1
Współrzędne: Q-16
Długość dnia: 26 standardowych godzin
Długość roku: 369 lokalnych dni
Geografia
Typ: Skalista
Średnica: 9465 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz: Kryształy
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Rząd: Oligarchia kupiecka
Ludność: 35 miliardów
Struktura demograficzna:
Główne miasta: Crystal City
Import: Żywność
Eksport:
  • Surowce mineralne
  • Dobra przemysłowe
  • Dzieła sztuki
Przynależność:
Christophsis to planeta położona na Zewnętrznych Rubieżach galaktyki. Jej stolicą było Crystal City. W 22 BBY świat ten był miejscem jednej z bitew wojen klonów.

Charakterystyka

Christophsis była błękitną planetą, wokół której krążył jeden księżyc. Barwę tą zawdzięczała licznym kryształom obecnym na jej powierzchni. Były to głównie chanlon, hfredium, quadrillium i Nergon-14. Przez długi czas świat ten był bardzo trudno dostępny, a to za sprawą aż trzech pasów asteroid znajdujących się w układzie Christoph.

Historia

Planeta została odkryta kilka tysięcy lat przed bitwą o Yavin i stała się szybko bardzo znana ze względu na kryształy znajdujące się na jej powierzchni, jak i pobliskie pola asteroid. Przez długi czas nie istniał jednak sposób na to, by wykorzystać tamtejsze naturalne bogactwa.

Dopiero około 600 BBY szlachecka rodzina z planety Tepasi zdecydowała się zainwestować w eksploatację Christophsis. Przez ponad 100 lat givińscy matematycy i verpińscy konstruktorzy pracowali nad przygotowaniem planety. W tym czasie na jej powierzchni pojawiło się mnóstwo osadników określanych jako Christophsisianie. Po jakimś czasie, gdy wydobycie surowców z błękitnego świata zaczęło przynosić zyski, mieszkańcy planety zdecydowali się wynająć najlepszych prawników by wygnać z planety naukowców, gdyż nie zamierzali dzielić się z nimi swoim bogactwem.

Żołnierze-klony walczą z droidami Separatystów.

Przez kolejne lata Christophsis stawało się coraz zamożniejszą planetą, aż w końcu wybuchły wojny klonów i świat ten stał się łakomym kąskiem dla obu walczących stron. Doszło do bitwy, w wyniku której planeta została przyłączona do Republiki Galaktycznej.

W późniejszych latach planeta była członkiem Imperium Galaktycznego i Nowej Republiki.

Ciekawostki

Źródła