Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Falleen

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Falleen.jpg
Falleen
Astrografia
Region: Środkowe Rubieże
Sektor: Doldur
Układ: Falleen
Gwiazda: 1
Współrzędne: P-15
Długość dnia: 23 h
Długość roku: 372,7 dni
Geografia
Średnica: 7 026 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: 57% standardowej
Dominujący krajobraz:
  • Lasy deszczowe
  • Śnieżne szczyty
  • Równiny
  • Oceany
  • Dżungla
Woda: 4%
Społeczeństwo i inne
Języki: Falleen
Ludność: 520 000 000
Struktura demograficzna:
Przynależność:
Falleen był planetą w Środkowych Rubieżach oraz domem dla rasy Falleen. Na jej powierzchni znajdują się dżungle, rozległe równiny oraz śnieżne szczyty. Dzień trwa na niej 23 standardowe godziny, natomiast rok 372,7 dni.

Historia

Hologram rasy Falleen zabitych przez Dartha Vadera podczas "sterylizacji" planety.

W roku 3996 BBY planeta Falleen dołączyła do Republiki Galaktycznej. Nie wiele widomo o czasach późniejszych. W kronikach Falleen wspomniana jest dopiero w okresie inwazji na Naboo , kiedy to na planecie zaczęto konstruować coraz to nowe fabryki, ponieważ korporacje uważały to, za bardziej oszczędne rozwiązanie niż utrzymywanie fabryk na swoich planetach.

W trakcie wojen klonów reprezentantem planety w Senacie Republiki był Zurros. Był on podwójnym agentem hrabiego Dooku, dopóki Falleen otwarcie nie przystąpiła do Separatystów.

We wczesnych latach Nowego Porządku Darth Vader umieścił na planecie ośrodek, który prowadził badania nad bakteriami. W roku 7 BBY na wolność wydostała się bardzo zabójcza bakteria. Vader nakazał swoim statkom orbitującym planetę zbombardowanie laboratorium wraz z otaczającym go miastem w celu zniszczenia bakterii. Bakteria została zniszczona razem z całym miastem. Zginęło przeszło 200 000 Falleen, wliczając w to królewską rodzinę Sizhran. Incydent ten nie przerwał jednak badań biologicznych i chemicznych dla wojska. Było one kontynuowane w innej części planety. Po tej tragedii książę Xizor , przywódca Czarnego Słońca przysiąg zemstę na Vaderze. Tragedia ta stała się pretekstem do polityki izolacjonizmu Falleen, była ona tak silna, że nawet po upadku Imperium nie chcieli oni dołączyć do Nowej Republiki.

Kilkadziesiąt lat później podczas inwazji Yuuzhan Vongów, planeta została zdobyta przez Yuuzhan Vong, niedługo po zniszczeniu fondorskich stoczni i stacji Hosk. Po wojnie planeta pozostała niezaangażowana i odizolowana.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!