Ruch oporu Chama Syndulli

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ruch oporu Chama Syndulli
Przywódca/Przywódcy Cham Syndulla
Wybitni członkowie Gobi Glie
Kwatera główna Lessu
Przynależność Republika GalaktycznaRuch oporu Chama Syndulli znany również jako Twi'lekańscy Obrońcy Wolności, był partyzancką organizacją walczącą przeciw Separatystom.

Historia

Wojny klonów

Organizacja powstała w bliżej nieokreślonym okresie trwania wojen klonów. Jej członkami byli głównie Twi'lekowie, którzy chcieli bronić swej ojczyzny przed najeźdźcą. Na początku inwazji bojownicy stawiali zaciekły opór armii droidów, jednak po starciach w okolicach miasta Cazne musieli uznać wyższość przeciwnika i zejść do podziemia. Przez dłuższy czas bojownicy przeprowadzali ataki na drobne patrole i transporty Separatystów. Ze względu na trudne warunki zaopatrzeniowe wielu Twi'leków decydowało się dołączyć do przeciwnika. Dopiero kiedy na planecie wylądowały wojska Republiki pojawiła się szansa na zrzucenie jarzma Konfederacji. Dzięki porozumieniu Chama Syndulli z generałem Jedi Mace'em Windu połączone siły obu frakcji zdobyły stolicę Ryloth, Lessu oraz pojmały Wata Tambora i zakończyły inwazję Separatystów.

Czasy Imperium

Po wojnach klonów Imperium nie chciało opuścić Ryloth, gdyż wydobywano na nim drogą przyprawę. Cham wraz z resztą ruchu podjął partyzancką walkę z okupantami, co znacznie odbiło się na produkcji. Zaniepokojony tym imperator wraz z Darthem Vaderem postanowili odwiedzić planetę w celu inspekcji. Dowiedziawszy się o tym, ruch postanowił zwabić ich w pułapkę, a później zabić, co miało doprowadzić do upadku Imperium. Podczas walk zniszczony został Gwiezdny Niszczyciel oraz centrum komunikacje na równiku. Prom z Darthem Sidiousem i jego uczniem spadł na pustkowia planety, a oni sami musieli walczyć o przetrwanie. Po naprawie systemu komunikacji wezwali pomoc, a polujących na nich członków ruchu wymordowali. Po tym ataku ruch stracił większość sił jakimi dysponował i musiał się odbudować.

Ruch przetrwał te wydarzenia i był aktywny jeszcze w roku 4 BBY pod nazwą Ruch Wolny Ryloth.

Wyposażenie i charakterystyka

Wszyscy członkowie ruchu oporu, by nie zostać rozpoznani, ubierali się jak zwykli mieszkańcy planety. Bojownicy walczyli skradzioną Separatystom bronią oraz poruszali się na blurrgach.

Źródła