Myśliwiec przechwytujący typu Eta-2 Actis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Eta-2 Actis
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Myśliwiec przechwytujący typu Eta-2 Actis
Producent: Kuat Systems Engineering
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 5,47 m
Wysokość: 2,5 m (z rozłożonymi skrzydłami)
Szerokość: 4,3 m
Silniki: 2 silniki jonowe
Przyspieszenie maksymalne: 5200 G
Prędkość w atmosferze: 1500 km/h
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie:
Osłony: Brak
Różne
Załoga:
Rola: Lekki myśliwiec przechwytujący
Przynależność:Myśliwiec przechwytujący typu Eta-2 Actis to myśliwiec produkcji Kuat Systems Engineering, który był przeznaczony przede wszystkim dla Jedi. Używano go pod koniec wojen klonów. Był swoistym następcą Delta-7 Aethersprite.

Historia

Myśliwce tego typu były używane pod koniec wojen klonów, między innymi, przez rycerzy Jedi Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera. Najpierw, korzystali oni z nich podczas Oblężeń Zewnętrznych Rubieży, a potem podczas bitwy o Coruscant. Po wojnie zaś zaprzestano produkcji tych maszyn. Pewne rozwiązania techniczne w nich zastosowane można jednak dostrzec w serii imperialnych myśliwców TIE.

Charakterystyka

Podczas projektowania tego myśliwca, konstruktorzy z Kuat Systems Engineering dokładnie zapoznali się z modyfikacjami, które Anakin Skywalker wprowadził do wcześniejszych modeli myśliwców przeznaczonych dla Jedi. Przede wszystkim, postarali się, aby kształt maszyny był bardziej zwarty, a co za tym idzie, aby był mniejszym celem dla przeciwnika. W tym celu zrezygnowali z kadłuba w kształcie klinu, przenosząc większość osprzętu zamontowanego w "szpicu", za kokpit. W ten sposób, oprócz optycznego pomniejszenia maszyny, uzyskali jeszcze jeden korzystny efekt: znacznie zwiększyli pole widzenia pilota.

Eta-2 połączona z pierścieniem Syluire-45.

Cechą wspólną wszystkich maszyn przeznaczonych dla Jedi było to, że rezygnowano w nich z większości osprzętu na rzecz niewielkiego rozmiaru, dużej zwrotności i szybkości. Dzięki temu ich piloci mieli okazję w pełni wykorzystać w nich swój nienaturalny refleks. Tak też rzecz miała się w przypadku Eta-2 Actis. Maszyna ta nie posiadała ani hipernapędu, ani systemu osłon. Aby wykonywać dalekie misje konieczne było korzystanie z zewnętrznego pierścienia typu Syliure-45.

W porównaniu z Delta-7 Aethersprite, dokonano pewnych zmian uzbrojenia. Nie tylko dodano dwa działa jonowe, które znacznie zwiększały siłę ognia, ale również zainstalowano zupełnie nowe działa laserowe. Miały one dość dużą moc, a co za tym idzie emitowały dość dużo zbędnego ciepła, przez co niezbędne stało się zamontowanie rozkładanych płatów. Ponadto, nie miały one zbyt dużej szybkostrzelności. Nie było to jednak problemem dla Jedi, którzy rzadko chybiali.

Eta-2 Actis była wyposażona w miejsce dla droida astromechanicznego, który pomagał zarówno w używaniu napędu nadprzestrzenngo, jak również w zwykłym pilotażu i wykonywał drobne naprawy podczas lotu.

Źródła

Obi-Wan i Anakin prowadzący oddział myśliwców do walki podczas bitwy o Coruscant.