Zapraszamy do udziału w konkursie.


Ilum/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: poszerzyć i dopracować całość.

Ten artykuł dotyczy planety. Zobacz też: Ilum - Galeria mieczy świetlnych (strona internetowa).
Ilum.png
Ilum
Astrografia
Region: Nieznane Regiony
Układ: Ilum
Pozycja w układzie: 4
Gwiazda: Asar
Księżyce: 2
Współrzędne: G-7
Długość dnia: 66 standardowych godzin
Długość roku: 1 078 lokalnych dni
Geografia
Typ: Skalisty
Średnica: 5 870 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Ekstremalnie zimny
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
 • Góry
 • Śnieg
 • Lód
Ważne miejsca: Świątynia na Ilumie
Społeczeństwo i inne
Języki: Brak
Rząd: Brak
Ludność: Brak
Import: Brak
Eksport: Brak
Przynależność:
Ilum to lodowa planeta, będąca źródłem kryształów adegan. Minerały te wykorzystywali rycerze Jedi do budowy mieczy świetlnych o błękitnym lub zielonym ostrzu. Aby zapewnić bezpieczeństwo planety i samych kryształów wykreślono ją z gwiezdnych map. Planetę tą znali tylko Jedi, więc Ilum zostało zapomniane po ich upadku i czystce Palpatine'a. Dzięki temu stanowiło bezpieczną kryjówkę dla ocalałych Jedi.

Sanktuarium Jedi

Kiedy padawan miał skonstruować swój miecz świetlny, mistrz zabierał go na tą lodową planetę. Aby dostać się do jaskiń z kryształami, musieli poradzić sobie z zimnem, groźnymi lodowymi szczytami i ogromnymi lokalnymi drapieżnikami zwanymi gorgodonami. Dotarcie do jaskini nie oznaczało jednak końca trudności – uczeń musiał zmierzyć się tam z bardziej mistycznym wyzwaniem, które mogło przyjąć na przykład formę wizji. I tak Anakin Skywalker musiał stoczyć iluzoryczną walkę na miecze z Darthem Maulem. Każde wyzwanie było inne, zależnie od osobowości padawana.

Historia

Odkrycie i wzrost znaczenia dla Jedi

Noc na Ilumie.

Ilum chociaż była małą mroźną planetą w Nieznanych Regionach miała skarb w postaci kryształów. Wielu Jedi udających się na krucjaty zginęło przez srogi klimat i niebezpieczne zwierzęta. Planeta przez lata stała się jedną z enklaw Jedi. Mistrzowie przywozili na planetę swych padawanów, by ci budowali swe miecze świetlne. Czasem również medytowali tu w ciszy i odosobnieniu.

Zimna wojna

Wiele lat znano Ilum jako ostoję spokoju. W bliżej nieokreślonych okolicznościach Sithowie odkryli planetę i wojska Imperium zaatakowały i zdewastowały świątynię. Garstka strzegących budynku Jedi nie była w stanie obronić jednej ze swych siedzib. Ze względu na rozproszenie sił strażnicy pokoju nie mogli odzyskać kontroli nad światem i zająć się odbudową zniszczonej świątyni. W trakcie zimnej wojny zainteresowano się znacznie planetą. Imperium odkryło, iż Ilum miał większy potencjał, niż podejrzewał ktokolwiek z Republiki.

Wojny klonów

Osada.

Podczas wojen klonów Separatyści, próbowali zadać Jedi cios poprzez zniszczenie kryształowych jaskiń. Wysłano tam droidy, które miały zniszczyć jaskinie przy pomocy ładunków wybuchowych. Jednakże Luminarze Unduli i jej padawance Barrissie Offee udało się powstrzymać maszyny do czasu przybycia wsparcia w osobie mistrza Yody, który razem z Padmé Amidalą pokrzyżował plany Separatystów.

Czystka Jedi

Kosmoport.

Po wielkiej czystce Jedi położenie Ilum było znane tylko kilku ocalałym Jedi i prawdopodobnie Imperatorowi. W jaskiniach schronienie znalazł mistrz Jedi Garen Muln. W tamtym okresie na Ilum wybrał się Ferus Olin, dawny padawan Mulna, by pozyskać kryształy do budowy nowego miecza. Odnalazł on swojego bardzo osłabionego mentora. Muln dał Ferusowi swój stary miecz, prosząc o wymianę kryształu na nowy. Ferus nie tylko spełnił jego prośbę, ale także zabrał go z jaskiń. Z planety wydostał ich Obi-Wan. Jeszcze jeden Jedi znalazł schronienie na tej planecie – Fy-Tor-Ana, która jednak, jak wynika z opowieści Garena, powróciła na Coruscant, by odszukać ocalałych Jedi. Nigdy już nie wróciła, a plotki głoszą, iż została wtrącona do więzienia w Stolicy Imperium.

W późniejszych okresach planeta była ciągle odwiedzana, ale przeważnie podróżnicy trafiali tam przez przypadek: na skutek błędu w nawigacji bądź awarii statku.

Ciekawostki

Inny widok na planetę.
 • Ilum w języku urdu oznacza "wiedzę", natomiast w akadyjskim - "boga".
 • Ilum jest to także nazwa góry w północnym Pakistanie w pobliżu miasta Saidu Sharif. Góra ta jest znana jako święte miejsce, gdzie modlił się Budda
 • Na stronie poświęconej w planecie w bazie The HoloNet zapisano kilka ciekawostek w aurebeshu:
  • "Plan mistrza Dartha Malgusa" ("Darth Malgus's Master Plan")
  • "Jądro mocy" ("Power core")
  • "Długa gra" ("The long game")

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Ilum.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!