Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Vandar Tokare

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Vandar Tokare.jpg
Vandar Tokare
Data i miejsce śmierci: 3952 BBY
Rasa: Nieznana
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Zielony
Przynależność:
Profesja: Jedi
Vandar Tokare był mistrzem Jedi i członkiem Rady Enklawy na Dantooine i Rady Jedi za czasów wojen mandaloriańskich i wojny domowej Jedi. Był tej samej rasy co Yoda, lecz różnił się odcieniem skóry i mówił w języku wspólnym o wiele lepiej niż Yoda i Yaddle.

Zanim nastały wojny mandaloriańske, mistrz Vandar nauczał wielu padawanów. Niektórymi z nich byli Zayne Carrick, Revan oraz Wygnana Jedi. Pewnego dnia Vandar odbył rozmowę z mistrzem Vrookiem Lamarem dotyczącą Wygnanej. Vrook, który powiedział, że złapał Wygnaną podczas kłótni z jego padawanem, zapytał Vandara jaką karę dla niej zaplanował. Vandar, który wierzył że Wygnana będzie urodzonym przywódcą i jednocześnie pozostanie rycerzem Jedi, rzekł Vrookowi że to nie jego sprawa. Vrook twierdził, że Wygnana to mierny Jedi, a jej żądza władzy zaprowadzi ją ku ciemnej stronie. Rozmowa ta została nagrana przez protokolarnego droida pracującego w Enklawie na Dantooine.

W 3964 BBY, Vandar był czołowym mistrzem Enklawy Jedi na Dantooine. Jego wiara w innych mistrzów została zachwiana, gdy Zayne Carrick poinformował go o masakrze padawanów na Taris. Vandar wierzył, że zarzuty zbiegłego padawana były prawdziwe. Ale miał jednocześnie wątpliwości co do Zayne'a - że rzeczywiście mógł popełnić tą zbrodnię i zamaskować swe prawdziwe emocje przy pomocy ciemnej strony.

Pewnego razu Vandar miał wizję okropnej wojny, w której galaktyka pogrąża się w ciemności. Nie wiadomo co dokładnie zobaczył, ale wizja ta spowodowała, że Rada Jedi zdecydowała się nie angażować w wojny mandaloriańskie. Przeżywszy atak Dartha Malaka na Enklawę, mistrz Vandar uczestniczył w bitwie o Gwiezdną Kuźnię, pełniąc funkcję doradcy admirała Forn Dodonny. Po bitwie to Vandar ogłosił, że Revan został nawrócony i przywrócił jego dawny stopień rycerza Jedi.

Vandar był jednym z Jedi zabitych przez Darth Nihilusa, który jako Lord Sithów użył swoich mocy by wyniszczyć całe życie na planecie Katarr podczas tajemnego konklawe Jedi.

Vandar Tokare.

Ciekawostki

  • Vandar Tokare pojawił się po raz pierwszy w grze Knights of the Old Republic. Jeśli gracz opowie się po ciemnej stronie, mistrz Jedi może umrzeć wraz z admirał Forn Dodonną na republikańskim okręcie wojennym, zniszczonym przez Sithyjskie myśliwce przy pomocy bitewnej medytacji Bastilli Shan. Jest to jednak zakończenie niekanoniczne.
  • Głos tej postaci podłożył w KotORze Tom Kane. Aktor ten użyczył swego głosu także Yodzie w kilku grach wideo i popularnym serialu animowanym Wojny klonów.
  • Mistrz Vandar jest jedynym członkiem swojego gatunku który ma znane nazwisko. Jest także jedynym, jak do tej pory, znanym przedstawicielem swojej rasy który mówi zgodnie z współczesną angielską gramatyką.
  • W książce Jedi vs. Sith: The Essential Guide to the Force wśród ofiar z Katarru pojawia się "Vandar Dokar". Nie wyjaśniono dotychczas, czy jest to błąd edytorski, alternatywna pisownia nazwiska Vandara, czy też zupełnie nowa postać.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!