Jawowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Jawowie
Planeta macierzysta: Tatooine[1]
Język: Język jawaski[2]
Kolor oczu: Żółte, pomarańczowe
Cechy charakterystyczne: Skrywają się pod brunatnymi płaszczami
Jawowie to rasa stworzeń pochodzących z planety Tatooine. Mieli zazwyczaj metr wysokości i świecące żółte lub pomarańczowe oczy oraz wysokie, piskliwe głosy. Zawsze kryli się pod długimi brunatnymi płaszczami z kapturem. Przedstawicieli tej rasy widziano też na Nevarro oraz Arvalii-7[3].

Cechy charakterystyczne

Nie wiadomo czy ktokolwiek wiedział jak Jawowie wyglądali naprawdę. Każdy z nich skrywał się pod takim samym brunatnym płaszczem, który zasłaniał całe ich ciało. Spod kaptura było widać jedynie ich świecące oczy. Ubiór ten pomagał im przetrwać w pustynnym klimacie.

Tryb życia

Piaskoczołg Jawów.

Jawowie żyli ze sprzedawania złomu, który wcześniej ukradli lub znaleźli. Najczęściej były to części droidów oraz statków kosmicznych. Mieszkali w piaskoczołgach, którym też przemieszczali się po terenach pustyni oraz przetrzymywali swoje łupy.

Historia

Przed wojnami klonów wskazali drogę do pobliskiej osady Tuskenów Anakinowi Skywalkerowi, który szukał swojej matki.[4]

W roku 0 BBY na pustyni Tatooine Jawowie trafili na dwa droidy, C-3PO i R2-D2, które porwali, a następnie sprzedali farmerowi wilgoci Owenowi Larsowi. Kosztowało ich to życie, ponieważ niedługo potem odnalazło Jawów Imperium Galaktyczne, które poszukiwało tych droidów i zabiło całe tamtejsze plemię zakapturzonych stworzeń[5].

Po roku 9 ABY na Arvalii-7 wylądował łowca nagród Din Djarin, którego statek Jawowie doszczętnie splądrowali. Gdy Mandalorianin się o tym dowiedział, zestrzelił kilku Jawów oraz próbował odzyskać swoje części z piaskoczołgu, lecz nie podołał temu zadaniu. Po czasie odszukał złodziei złomu przy pomocy Kuiila, a następnie przyniósł im jajo bagnorożca, które było dla nich cenne. W zamian za to zwrócili mu wszystkie ukradzione części.[2]

Przypisy

Źródła