Kuiil

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Kuiil
Data i miejsce śmierci: 9 ABY, Nevarro
Rasa: Ugnaught
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Jasna
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja:
Kuiil był Ugnaughtem i farmerem wilgoci mieszkającym na planecie Arvala-7. Pomógł mandaloriańskiemu łowcy nagród Dinowi Djarinowi w odnalezieniu poszukiwanego przez niego dziecka oraz w opiece nad nim.

Biografia

Kuiil był niewolnikiem na służbie Imperium. Gdy jego niewola się skończyła, postanowił osiedlić się na Arvali-7 i pracować tylko dla siebie.

Około 9 ABY na planetę przybył Din Djarin, mandaloriański łowca nagród. Kuiil uratował go przed atakującymi go blurrgami i zaoferował pomoc, w zamian za połowę schwytanych blurrgów. Wkrótce nauczył przybysza jeździć na tych stworzeniach i udał się z nim do miejsca, gdzie znajdował się jego cel.

Wkrótce Djarin wrócił, tym razem z dzieckiem, gdyż jego statek został zrabowany przez Jawów. Ugnaught udał się razem z nim do Jawów, by pomóc w negocjacjach odzyskania zrabowanych części - znał bowiem język jawaski oraz ich zwyczaje. Gdy Mandalorianin wykonał zlecone mu przez Jawów zadanie, wrócił z nim do siebie i pomógł naprawić statek. Gdy skończyli, Mandalorianin chciał w jakiś sposób odwdzięczyć się za całą pomoc, jakiej udzielił mu Ugnaught, lecz ten odparł, że nie chce nic w zamian.

Niedługo po tych wydarzeniach Ugnaught udał się w miejsce, do którego wcześniej doprowadził Mandalorianina. Znalazł tam zniszczonego droida IG-11, którego zgodnie ze statutem Nowej Republiki zabrał jako swoją własność. Z trudem udało mu się go naprawić oraz przeprogramować. Nauczył go wszystkiego od nowa i droid pomagał mu na jego farmie.

Wkrótce jednak Din Djarin zjawił się ponownie. Nie był jednak sam - towarzyszyła mu była rebeliantka, Cara Dune. Przybyli, gdyż chcieli zabić osobę, która chciała dziecka, lecz potrzebowali kogoś do opieki nad nim. Kuiil początkowo był niechętny, lecz ostatecznie przystanął na propozycję Mandalorianina, pod warunkiem, że zabierze również droida oraz jego blurrgi.

Gdy w końcu dotarli na Nevarro, Kuiil wraz z innymi udał się w drogę do miasta. W nocy jednak ich obóz został zaatakowany przez miejscowe zwierzęta, przez co Ugnaught stracił dwa blurrgi. Następnego dnia, gdy jeden z towarzyszących im łowców nagród zabił pozostałych, ustalono, że Kuiil zabierze dziecko i wróci na pokład Razor Cresta, co też Ugnaught uczynił. W drodze jednak, gdy był już bardzo blisko celu, został zaatakowany przez zwiadowców, którzy namierzyli go, przechwytując wiadomość z komunikatora od Mandalorianina i zastrzelili, zabierając mu dziecko. O jego śmierci poinformował Mandalorianina IG-11. Łowca po zakończeniu misji przybył i pogrzebał przyjaciela.

Osobowość i umiejętności

Kuiil posiadał umiejętności w zakresie budowy i naprawy urządzeń zaawansowanych technicznie. Ponadto często łagodził konflikty oraz zawsze starał się wysłuchać racji obu stron.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Postać Kuiila została stworzona na potrzeby pierwszego serialu aktorskiego z uniwersum Gwiezdnych wojen, The Mandalorian. W jego rolę wcielił się Nick Nolte.

Źródła