Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Notluwiski Papanoida

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z N. Papanoida)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Zemsta Sithów, Zemsta Sithów (adaptacja powieściowa).

N. Papanoida.jpg
Notluwiski Papanoida
Miejsce pochodzenia: Pantora[1]
Rasa: Pantoranin[1]
Wzrost: 177 cm[2]
Kolor włosów: Siwe[3]
Kolor oczu: Żółte[3]
Kolor skóry: Niebieska
Przynależność:
Profesja: Senator
Notluwiski Papanoida był Pantoraninem żyjącym w ostatnich latach istnienia Republiki Galaktycznej. W czasie wojen klonów pełnił na Pantorze funkcję przewodniczącego.

Biografia

Wybór na przewodniczącego

W nieokreślonym czasie wojen klonów, gdy na Orto Plutonii zmarł przewodniczący Chi Cho, Papanoida został wybrany jego następcą.[3]

Blokada Pantory

Jakiś czas później, Federacja Handlowa zablokowała Pantorę, podając za powód niespłacone długi. Wydarzenie to spowodowało odcięcie od reszty galaktyki społeczeństwo Pantoran, co z kolei było przyczyną złych nastrojów. Chcąc rozwiązać kłopotliwą sytuację, przewodniczący nawiązał negocjacje z Neimoidianami, lecz ci nie chcieli zbyt łatwo ustąpić. W związku z tym, władca Pantory postanowił udać się w towarzystwie swojej rodziny, na Coruscant, by przedstawić sprawę swojej planety przed obliczem Senatu Galaktycznego.

Przewodniczący podczas omawiania blokady.

Po wylądowaniu w stolicy galaktyki, Papanoidowie udali się na spotkanie z senatorem Riyo Chuchi, która reprezentowała ich w rządzie. Po krótkim przywitaniu, córki przewodniczącego, Che Amanwe i Chi Eekway postanowiły udać się do własnych spraw. Po ich odejściu, przewodniczący oraz jego syn, Ion, wysłuchali wieści od pani senator. Słysząc niezadowalające nowiny, Pantoranie podzielili się spostrzeżeniami, że część ich poddanych zaczęła jawnie przeciwstawiać się Republice, proponując jednocześnie dołączenie do Konfederacji Niezależnych Systemów. Na te słowa, Chuchi poprosiła, by Papanoida spróbował opanować sytuację do czasu ustalenia działań Senatu[3].

Porwanie córek

Wkrótce rozmowa dobiegła końca, a pani senator opuściła przewodniczącego. Podczas pobytu w jej biurze, władca Pantory dowiedział się, że we własnym mieszkaniu zostały porwane jego córki. Wieść ta szybko się rozniosła, gdyż już po chwili z wyrazami współczucia i ofertą pomocy zjawił się holograficzny wizerunek hrabiego Dooku. Konwersację z Separatystą przeprowadził Ion, lecz poinformował on ojca o jej treści. Słysząc propozycje hrabiego, przewodniczący postanowił na razie zaufać Republice.

Papanoida odnajduje krew na statuetce bogini księżyca.

Jakiś czas później, do biura przyszła senator Chuchi, która dowiedziała się co zaszło. Podczas oferowania pomocy przez dyplomatkę, zjawiła się padawanka Jedi, Ahsoka Tano, która również poleciła swe usługi w odnalezieniu uprowadzonych kobiet. Ich propozycja przyjęła się z entuzjazmem przewodniczącego, który postanowił wysłać je na przeszpiegi, na pokład okrętu blokującego Pantorę.

Po ustaleniu wszystkich szczegółów, Papanoida i jego syn stwierdzili, że będą doglądać śledztwa lokalnych władz. W tym celu musieli udać się do swojego mieszkania. W drodze do apartamentu spotkali się z porucznikiem Tanem Divo, który przewodniczył dochodzeniu. Oficer poinformował Pantoran, że nie udało mu się odnaleźć żadnych śladów w ich mieszkaniu. Po jego odejściu, przewodniczący i jego potomek podjęli przerwaną podróż, by już po chwili znaleźć się we wnętrzu mieszkania. Na miejscu, Papanoida odnalazł statuetkę pantorańskiej bogini księżyca stojącą na niewłaściwym miejscu. Podczas odkładania figurki, mężczyzna odnalazł na niej krew. Domyślając się, że posążek posłużył, którejś z jego córek jako element samoobrony postanowił zbadać próbkę. Z ogólnodostępnych baz danych, przewodniczący i Ion dowiedzieli się, że krew należała do rodiańskiego łowcy nagród, Greedo, który na co dzień zamieszkiwał Tatooine. Ciesząc się z uzyskania jakiegoś śladu, mężczyźni postanowili wyruszyć na piaszczystą planetę[3].

Tatooine

Dowiadując się z bazy danych, że Greedo pracował jako łowca nagród dla Jabby Desilijic Tiure'a, mężczyźni postanowili w pierwszej kolejności odwiedzić pałac Hutta. Na miejscu, przewodniczący udzielił synowi kilku rad jak powinien się zachować, po czym zarządził rozpoczęcie poszukiwań Rodianina. Nie wiedząc od czego zacząć, Pantoranie zaczęli wypytywać twi'lekańskie tancerki, czy nie widziały najemnika. Jedna z nich, imieniem Trella Bare'Ah, powiedziała im, że poszukiwany przez nich osobnik opuścił posiadłość, lecz kiedy wróci dowie się, że był potrzebny.

W drodze na Tatooine.

Mimo słów kobiety, przewodniczący i Ion nie przestali się rozglądać po sali tronowej. Jakiś czas później, ku swojemu zaskoczeniu, zostali otoczeni przez Greedo i jego współpracowników. Rodiański najemnik, grożąc Pantoranom blasterem, postanowił, że porozmawiają na zewnątrz. W tym celu, orszak osób zaczął się przemieszczać w kierunku wyjścia. W pewnej chwili, przewodniczący postanowił wziąć sprawy w swoje ręce, dlatego wydobył ukryty nóż i rozpoczął negocjacje z łowcami na nowo. Z rozmów wynikło, że ich problem wymagał rozstrzygnięcia przez Jabbę.

Gdy obie zainteresowane strony stanęły przed obliczem Hutta, przewodniczący nakreślił mu całą sytuację oraz powołał się na ojcowskie uczucia, by zyskać jego przychylność. Dodatkowo poinformował zebranych, iż wszedł w posiadanie próbki krwi, która mogłaby udowodnić winę Greedo. Będąc pod taką presją, Rodianin przyznał się do przyjęcia zlecenia z ramienia Federacji Handlowej oraz do uprowadzenia córek władcy Pantory. Po tych słowach, przewodniczący zażądał widzenia z potomkiniami. Greedo odpowiedział mu, że jedna z nich została umieszczona w kantynie Chalmuna, w Mos Eisley.

Papanoida zaskoczony przez Greedo.

Po zakończeniu jego wypowiedzi, Pantoranie postanowili niezwłocznie wyruszać oraz wziąć łowcę nagród ze sobą. Na miejscu, Greedo powołując się na nowe rozkazy z ramienia Federacji Handlowej, polecił strażnikom pracującym w kantynie, by przyprowadzili uwięzioną kobietę. Zgodnie z jego słowami, po krótkiej chwili pojawiła się Che Amanwe, która widząc ojca i brata zdemaskowała ich tożsamość. Wydarzenie to spowodowało wybuch strzelaniny.

Rodzina przewodniczącego, pomimo braku przewagi liczebnej, w jakiś sposób zdołała pokonać wszystkich bywalców kantyny. Po ustabilizowaniu sytuacji, Pantoranie postanowili wrócić na Coruscant. W stolicy Galaktyki okazało się, że Ahsoka Tano i Riyo Chuchi uwolniły Chi Eekway oraz doprowadziły do zakończenia blokady Pantory. Wiedząc, że kryzys został rozwiązany, Papanoidowie prawdopodobnie wrócili na swoją planetę[3].

Ciekawostki

  • Postać przewodniczącego Papanoidy została stworzona dla twórcy Gwiezdnych wojen, George'a Lucasa. Reżyser w początkowych fazach kręcenia Zemsty Sithów zapragnął odegrać w niej małą rolę. Gdy jednak przygotowano odpowiedni kostium, Lucas zrezygnował. Po kilku miesiącach, gdy film został już nakręcony, reżyser ponownie zmienił zdanie, dlatego wmontowano jego postać do ukończonego już dzieła.
  • W serialu Wojny klonów głosu przewodniczącemu Papanoidzie udzielił Corey Burton.

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Notluwiskiego Papanoidy.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!