Zam Wesell

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Zam Wesell
Data i miejsce śmierci: 22 BBY, Coruscant[1]
Miejsce pochodzenia: Zolan[2]
Rasa: Clawdite[3]
Wzrost: 168 cm[3]
Kolor oczu: Żółte
Kolor skóry: Zielona
Przynależność: Konfederacja Niezależnych Systemów
Profesja: Łowczyni nagród
Zam Wesell była łowczynią nagród, żyjącą u schyłku istnienia Republiki Galaktycznej. Należała do rasy Clawdite, przez co potrafiła zmieniać swój kształt. Dzięki tej umiejętności pozostawała anonimowa, co uskuteczniało wykonanie przyjętych zleceń. Została zabita przez Jango Fetta, gdy miała zdradzić Anakinowi Skywalkerowi oraz Obi-Wanowi Kenobiemu, kto wynajął ją do zamordowania Padmé Amidali.

Biografia

Niedługo przed wybuchem wojen klonów, Zam przyjęła zlecenie od Jango Fetta, mające na celu uśmiercenie Padmé Amidali. Wesell podłożyła ładunki wybuchowe na statku młodej senator, która leciała na Coruscant. Gdy statek osiadł na platformie lądowniczej, doszło do eksplozji. Amidali udało się przeżyć, ponieważ nie przyleciała na samym statku, lecz w myśliwcu N-1. Zginęła jednak Cordé, służka, która pełniła rolę jej sobowtóra. Wesell poinformowała Fetta o całym zajściu, a ten dał jej ostatnią szansę. Przekazał jej kouhuny, które umieściła w droidzie ASN-121, a następnie wysłała go do apartamentu Amidali. Droid wprowadził kouhuny do pomieszczenia, w którym spała Padmé i gdy stworzenia te miały ją zabić, do pokoju wbiegł Skywalker wraz z Kenobim. Młody Jedi zabił niedoszłych zabójców, a Obi-Wan wyskoczył przez okno i złapał się uciekającego droida. Gdy Jedi oraz ASN-121, zbliżali się do Wesell, ta zestrzeliła droida z nadzieją, że Jedi również zginie. Tak się jednak nie stało, ponieważ Skywalker złapał go, lecąc zdobytym śmigaczem. Jedi rozpoczęli pościg za Wesell, która uciekła w swoim śmigaczu, lecz po krótkim pościgu Anakin zeskoczył na jej pojazd i uszkodził go, co doprowadziło do jego rozbicia. Skywalker zaczął ją gonić, lecz łowczyni nagród skryła się w pobliskiej kantynie. Obi-Wan dogonił swojego ucznia, oddał mu jego miecz świetlny, który chwilę wcześniej zgubił w starciu z Zam i weszli razem do lokalu z nadzieją złapania poszukiwanej. Po krótkim czasie poszukiwań, Wesell zbliżyła się do Kenobiego i gdy miała zamiar strzelić mu w plecy, ten wyczuł jej zamiary i odciął jej rękę swoim mieczem świetlnym, a następnie wyprowadził na zewnątrz.

Jedi zaczęli przesłuchiwanie złapanej łowczyni i gdy ta miała wyjawić dla kogo pracuje, została zabita strzałką z trucizną przez Jango, który obawiał się, że ta mogłaby zdradzić szczegóły zlecenia, a następnie odleciał przy użyciu plecaka odrzutowego.

Przypisy

Źródła