Zam Wesell/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy postaci. Zobacz też: komiks Zam Wesel.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Zam Wesell
Data i miejsce śmierci: 22 BBY, Coruscant
Miejsce pochodzenia: Zolan
Rasa: Clawdite
Wzrost: 168 cm
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Zielona
Przynależność: Konfederacja Niezależnych Systemów
Profesja: Łowczyni nagród
Zam Wesell była łowczynią nagród z rasy Clawdite. Specyficzną cechą tej rasy była możliwość zmiany kształtu. Ta umiejętność pomagała jej zachowywać anonimowość i umożliwiała skuteczniejsze wykonywanie zleceń. Najczęściej przyjmowała ona kształt ludzkiej kobiety. Zam lubiła nowoczesną technologię, akcesoria i broń z których chętnie korzystała. W okresie schyłku Starej Republiki była jednym z najlepszych łowców nagród w galaktyce.

Biografia

Współpraca z Jango Fettem

W 27 BBY na zlecanie viga Antonina zabiła Hutta Dreddona. Nie mogła jednak odebrać zapłaty, ponieważ Jango Fett na zlecenie Dreddona zabił viga Czarnego Słońca.

Na Seylottyi spotkała Jango z idolem, którego miała zdobyć na zlecenie Fernoody. Fett miał tego samego zleceniodawcę. Podczas rozmowy przekonała Mandolarianina, aby pokazał swoją twarz. Wtedy Zam została zaatakowana przez potwora. Fett kazał jej zdetonować wszystkie ładunki wybuchowe jakie miała przy sobie. Sztuczka udała się.

Nieco później, Wesell przybyła na Kamino, aby porozmawiać z Jango o artefakcie, opowiedziała mu o możliwości zniszczenia Coruscant przez Ashaara Khordę z użyciem idola. Początkowo Fett podchodził sceptycznie do wizji ratowania stolicy Republiki przed zagładą, lecz dał się w końcu przekonać.

Po dotarciu na Coruscant, Zam używając zdolności swej rasy, przybrała postać Fernoody i dzięki temu zdobywa informacje na temat akcji terrorystów. Fett i Wesell postanowili udać się do przekaźnika energii w pobliżu jądra planety, gdzie ich zdaniem powinien znajdować się cel ataku. Znaleźli tam ciała martwych strażników. Powstańcy zostali otoczeni z jednej strony przez łowców nagród, z drugiej przez mistrza Jedi Yaraela Poofa. Wywiązała się walka, w trakcie której Khhorda umieścił artefakt w celu zniszczenia Coruscant. Jedi przyciągnął idola za pomocą Mocy, ale Ashaar zadał mu cios nożem w brzuch. Idol prawie spadł, lecz, dzięki swoim umiejętnościom, Wesell zdążyła go złapać. Przekazała go Poofowi, który ostatkiem sił go unieszkodliwił, po czym umarł.

Łowcy nagród wrócili na Seylottyę, aby zwrócić artefakt, po czym odlecieli na Kamino, aby się pożegnać.

Ostatnie zlecenie

Zam została wynajęta przez Jango Fetta do zabicia senator z Naboo, Padmé Amidali. Na Coruscant użyła droida latającego, który wprowadził do sypialni Padmé kouhuny, które miały ją zlikwidować. Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi uratowali senator, wdając się w pościg i próbując schwytać Zam. Kiedy mieli ją już w swoich rękach, kobieta została zabita strzałką z trucizną przez Jango, który obawiał się, że ta mogłaby zdradzić szczegóły zlecenia. Strzałka ta była tropem, który doprowadził Obi-Wana na Kamino.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Zam Wesell.