Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Had Abbadon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
HadAbbadon.jpg
Had Abbadon
Astrografia
Region: Głębokie Jądro
Gwiazda: 1
Współrzędne: L-10
Geografia
Dominujący krajobraz: Suche pola
Społeczeństwo i inne
Struktura demograficzna: Ludzie
Przynależność: Imperium Sithów Dartha Krayta
Had Abbadon to dawno zapomniana, mityczna i prastara planeta. Znajdowała się w Głębokim Jądrze galaktyki. Według niektórych legend był to świat, na którym działali pradawni rycerze Jedi lub ich prekursorzy - stąd swój początek mógł mieć Zakon Jedi.[1] Są to jednak tylko przypuszczenia, gdyż tak naprawdę nie jest znane miejsce pochodzenia Zakonu.

Historia

Baza marynarki Nowego Imperium Galaktycznego na Had Abbbadon.

W roku 137 ABY Cade Skywalker postanowił zwabić Mrocznego Lorda Sithów Dartha Krayta na Had Abbadon aby zabić go i zakończyć ponure rządy jego Imperium Sithów. W tym celu wraz z towarzyszami, w tym m. in. mistrzynią Jedi ze Starej Republiki - Celeste Morne - zaatakował imperialny garnizon lojalny frakcji Krayta, unieszkodliwiając personel i wypuszczając jednego Sitha, aby doniósł wiadomość o ataku Kraytowi. Następnie wszyscy postanowili zaczekać, aż Imperator osobiście przybędzie na miejsce, jednocześnie zmagając się ze zdradzieckim talizmanem Muura.

Dalsze manipulacje sprawiły, że istotnie Krayt przyleciał na Had Abbadon z eskortą w postaci trzech Sithów - Dartha Stryfe, Darth Maladi i Darth Talon. Doszło do bitwy, która zakończyła się ciężkimi ranami wszystkich Sithów, śmiercią Celeste Morne i zniszczeniem talizmanu Muura. Po niedługim czasie, na powierzchnię planety przybył Darth Wyyrlok, który umieścił rannych Sithów w pojemnikach z bactą, a samego Krayta dobił.

Ciekawostki

Atak Cade'a Skywalkera i jego towarzyszy na garnizon.
  • Nazwa Had Abbadon miała być początkowo nazwą stolicy galaktyki, Coruscant, w czasach kręcenia Starej Trylogii określanej jedynie mianem Centrum Imperialnego (ang. Imperial City). Planeta-miasto miała zostać pokazana w Powrocie Jedi. Jednak z powodu ograniczeń technicznych, czasowych i finansowych zrezygnowano z tego pomysłu - nazwę Coruscant stolicy galaktyki nadał Timothy Zahn w Dziedzicu Imperium, a określenie Had Abbadon posłużyło stworzeniu innej planety z uniwersum Gwiezdnych wojen.
  • Podręcznik do RPG Power of the Jedi, wydany w 2002 roku, określa Had Abbadon jako planetę "mityczną" i "zagubioną". Jednak bohaterowie serii Dziedzictwo (która dzieje się ponad 130 lat po Nowej nadziei) w numerze 29 udają się na powierzchnię tego świata w celu zastawienia pułapki na Dartha Krayta. Jako że sześć lat wcześniej źródła wybiegały w przyszłość najdalej kilkadziesiąt lat po Nowej nadziei, można przypuszczać, że autorzy opisywali Had Abbadon z perspektywy tamtych czasów (lata 32 BBY - 28 ABY[2]), a planeta została na nowo odkryta w bliżej nieokreślonym czasie przed wydarzeniami z serii Dziedzictwo.
  • Słowo Abbadon oznacza w języku hebrajskim zagładę, zniszczenie.

Przypisy

  1. Power of the Jedi Sourcebook
  2. Szlak przeznaczenia to ostatnia książka najdalej wybiegająca "w przyszłość" świata SW wydana w 2002 roku.

Źródła