Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Bitwa o Caamas

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Caamas była jedną z ostatnich bitew wojny sithańsko-imperialnej stoczoną z Sojuszem Galaktycznym w 130 ABY.

Bitwa

To prevent further loss of life on all sides, I have accepted the surrender of the fleet commander of the Galactic Alliance. All ships are to stand down and await further instructions.[1]
— Komunikat Morlisha Veeda do okrętów swojej floty

O samym przebiegu bitwy niewiele wiadomo. Stoczono ją na pewno na orbicie planety, choć nie wykluczone, że na jej powierzchni również doszło do starć.

W końcu wielki admirał Morlish Veed, nie chcąc bezmyślnie tracić żołnierzy, zaapelował do dowódców floty Sojuszu o kapitulację. Tylko jeden, niejaki admirał Gar Stazi, nie posłuchał i, wraz ze swoimi eskadrami, dokonał strategicznego odwrotu w nadprzestrzeń. Wzbudziło to wielki podziw nawet u samego Veeda.

Następstwa

Nie wiadomo, co stało się z załogami okrętów Sojuszu, które się poddały, choć najprawdopodobniej zostały wcielone do armii imperialnej.

Dzięki zdobyciu Caamasa, stolica władz Sojuszu, Coruscant, straciła ostatnią linię obrony. Dlatego też, zaraz po rzezi Jedi na Ossusie, Veed, teraz już, za swe zasługi, awansowany na Wysokiego Moffa, pokierował miażdżącym atakiem na praktycznie bezbronną planetę.

Przypisy

  1. W celu zapobiegnięcia dalszym stratom w ludziach po obu stronach zaakceptowałem kapitulację dowódcy floty Sojuszu Galaktycznego. Wszystkie okręty mają się zatrzymać i czekać na dalsze instrukcje.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!