Shogar Tok

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Shogar Tok
Data i miejsce śmierci: 22 BBY
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Jasna
Przynależność: Konfederacja Niezależnych Systemów
Shogar Tok był przywódcą antyrepublikańskiego powstania, które miało miejsce w piątym miesiącu[1] wojen klonów na planecie Brentaal IV. Zginął z ręki Shaak Ti w 22 BBY.

Biografia

Życie Shogara przed wybuchem wojen klonów pozostaje nieznane. W piątym miesiącu konfliktu wywołał na planecie Brentaal IV powstanie przeciwko Republice i zdołał przy użyciu wyłącznie własnych sił przejąć władzę nad planetą.

Postępy Shogara zwróciły na niego uwagę hrabiego Dooku. Jako że w pobliżu planety Brentaal IV przebiegał ważny strategicznie Perlemiański Szlak Handlowy, zdecydował się pomóc buntownikowi, a tym samym włączyć system do Konfederacji Niezależnych Systemów. Wysłał mu na pomoc armię droidów.

Republika jednak, również zdecydowała się działać, aby przeciągnąć system na swoją stronę. Wysłała armię Republiki na czele z czterema mistrzami Jedi. Natrafili oni jednak na znakomicie zorganizowaną obronę. Po niedługiej walce, wojska Shogara zdołały zabić mistrza Shon Kon Raya. Agen Kolar i jego oddziały zostały pojmane, Shaak Ti straciła swe wojska, a Plo Koon pozostał na orbicie nie mogąc w żaden sposób zareagować.

Przed oblicze Shogara, do jego fortecy, przyprowadzono pojmanego mistrza Kolara. Zarówno Tok, jak i Dooku zaczęli go przesłuchiwać. Hrabia pytał go co stało się z Shaak Ti, a mistrz utrzymywał, że Togrutanka nie żyje. Dooku jednak nie uwierzył mu i polecił Shogarowi wysłać oddziały poszukiwawcze w celu znalezienia mistrzyni Ti. Tok protestował. Uważał, że bitwa została wygrana, a jego żołnierze zasługują na odpoczynek po ciężkim dniu. Dooku jednak uświadomił mu, że dopóki nie zostaną pojmani lub zabici wszyscy Jedi znajdujący się na powierzchni planety, dopóty nie ma co nawet myśleć o zwycięstwie.

Jak się niedługo później okazało, Dooku miał rację, gdyż mistrzyni Shaak Ti już obmyślała plan przejęcia fortecy Shogara. Razem z Zeltronką Lyshą, dostały się do jego prywatnych apartamentów z zamiarem pojmania go.

Gdy, Shogar wszedł do swojej kwatery, dostrzegł Lyshę leżącą na jego łóżku. Zapytał się co się dzieje, lecz nie zdążył otrzymać odpowiedzi, gdyż Zeltronka od razu zaczęła go uwodzić. Po chwili, do akcji wkroczyła Shaak Ti, która zaczęła stosować na Shogarze sztuczki myślowe w nadziei, że zdoła go przekonać do kapitulacji.

Śmierć Shogara z ręki Shaak Ti.

Wtedy jednak wydarzyło się coś niespodziewanego. Lyshaa, zdradziła Jedi i strzeliła do niej z pistoletu blasterowego, raniąc ją. Sama myślała jednak, że ją zabiła. Następnie wyjaśniła Shogarowi, który zaczął dopiero uświadamiać sobie co się dzieje, że przechodzi na jego stronę. Powiedziała mu o dwóch grupach sabotażystów, których wysłała Shaak Ti w celu zniszczenia kluczowych instalacji fortecy.

Shogar natychmiast skomunikował się z podwładnymi i polecił im zabezpieczyć instalacje. Następnie zaczął negocjować z Lyshą zasady jej przyłączenia się, gdy nagle Shaak Ti wstała i zaatakowała Shogara i Zeltronkę. Okazało się, że nie była wcale ciężko ranna. Rozpoczęła pojedynek z dowódcą powstania. Ona posługiwała się mieczem świetlnym, a on wibrotoporem odpornym na ciosy broni świetlnej. Pojedynek trwał pewną chwilę, lecz nagle Shogar usłyszał potężne wybuchy. Okazało się, że wysłani przez Shaak Ti sabotażyści wykonali zadanie. Powiedziała ona Tokowi, że przegrał i dalsza walka nie ma sensu. On jednak mimo, że wiedział, że poniósł porażkę, pragnął jeszcze chociaż zabić mistrzynię Jedi. Nie dał jednak rady, a ona odebrała mu życie przebijając go mieczem świetlnym.

Osobowość i umiejętności

"Jesteś niezastąpiony." - hrabia Dooku do Shogara Toka.[2]

Shogar Tok był charyzmatycznym i zdolnym przywódcą. Zdołał zebrać dostateczne siły, aby wygonić wojska Republikańskie z planety. Był również bardzo honorowy. Chciał walczyć razem ze swoimi żołnierzami w pierwszym szeregu tak, aby oni go widzieli, że nie jest tchórzem, lecz dzieli z nimi trudy bitwy. Nie mógł jednak tego uczynić, gdyż zakazywał mu tego Dooku.

Osobistą bronią Toka był wibrotopór odporny na ciosy miecza świetlnego. Walczył przy jego użyciu z Shaak Ti, jednak okazał się nie dość dobrym wojownikiem w walce bezpośredniej.

Przypisy

Źródła