Obława na Nar Shaddzie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Obława na Nar Shaddzie
Konflikt: Wojny klonów
Data: 22 BBY
Miejsce: Nar Shaddaa
Przyczyny: Rzekoma zdrada Quinlana Vosa na Brentaalu IV
Skutki:
Uczestnicy:




Obława na Nar Shaddzie odbyła się sześć miesięcy po rozpoczęciu wojen klonów. Była ona mistyfikacją, mającą przekonać Separatystów do prawdziwości fikcyjnej zdrady Quinlana Vosa.

Historia

Powody

Właśnie zniszczyłeś tygodnie mojej pracy! Planowałem to jeszcze przed Brentaalem IV!
— Vos do Kolara, mając na myśli swoja misje szpiegowską.[1]
Walki na Brentaalu IV.

Po bitwie o Geonosis mistrz Tholme zaproponował Yodzie i Mace'owi Windu przeprowadzenie fikcyjnej zdrady Quinlana Vosa, aby ten mógł przeniknąć do najbliższego kręgu hrabiego Dooku i szpiegować Konfederację od szczebla dowodzenia. Aby uwiarygodnić swoje przejście na stronę wroga Vos pracował dla Separatystów podczas walk na Brentaalu IV. Z powodu nielojalności Quinlana desant sił Republiki przeobraził się w masakrę klonów. Kolejnym etapem uwiarygodniania zdrady Vosa miała być próba aresztowania "zbuntowanego Jedi". Zadanie to otrzymał Agen Kolar, który nie został poinformowany o faktycznej misji Quinlana Vosa.

Obława

Wstrzymać ogień. Mistrz Vos musi dożyć do przesłuchania.
— Agen Kolar do żołnierzy-klonów podczas obławy.[1]
Agen Kolar i Quinlan Vos, walczący podczas obławy.

Sześć miesięcy po starciu na Geonosis Vos przebywał na Nar Shaddzie. Wraz z członkami swojej siatki szpiegowskiej zamierzał sprzedać Konfederatom kody Republiki. Miały być one zdezaktualizowane. Kiedy miało dojść do wymiany z neimoidiańskim Separatystom transakcję zakłóciły trzy klony w cywilnych przebraniach. Doszło do strzelaniny. Vos polecił Khaleen Hentz uciec do śmigacza, po czym ruszył za nią. Został jednak zatrzymany przez Agena Kolara. Na jego polecenie jeden z klonów założył Vosowi kajdanki, a drugi odzyskał republikańskie kody. Kolar wyjawił Vosowi, że kody są aktualne, o czym Zakon został poinformowany przez Tookarti'ego. Na pytanie jednego z klonów Kolar stwierdził, że Khaleen nie jest tak ważna, by ją ścigać. Republikanie załadowali Vosa na śmigacz i ruszyli do kosmoportu. Podczas lotu Vos próbował przekonać Kolara, że jest niewinny. Po chwili w pojazd klonów uderzył śmigacz Khaleen Hentz, która błyskawicznie odbiła Vosa. Podczas strzelaniny ich pojazd został uszkodzony. Aby uratować ukochanego, Hentz poleciła mu niepostrzeżenie wyskoczyć z wozu, a ona sama ściągnęła na siebie pościg. Mistrz Kolar przejrzał ten podstęp i polecił klonom aresztować Khaleen. Sam ruszył za Vosem. Doszło do krótkiego pojedynku, jednak Quinlan znów zdołał uciec. Tymczasem Khaleen rozbiła śmigacz i straciła przytomność. Została aresztowana przez żołnierzy-klony. W tej samej chwili Vos wbiegł do kantyny. Tam Kolar usiłował go aresztować, jednak w obronie ściganego staneli bywalcy lokalu. Doszło do bójki, którą przerwał osobiście Hutt Aruk Besadii Aora. Zagroził on, iż Kolar nie może pozostać na Nar Shaddzie. Jedi został zmuszony do zakończenia obławy.

Skutki

Aby zdrada Quinlana była przekonująca, musimy mieć rycerza Jedi, który w nią uwierzy.
— Tholme do Ki-Adi-Mundi'ego, wyjaśniając powody niedoinformowania Agena Kolara.[1]
Quinlan Vos u boku Dooku.

Quinlan Vos dotarł do Tokarti'ego i zdradził mu, że pracuje dla Dooku. Chadra-Fan zdradził Republikę, Konfederacje i Vosa. W efekcie gryzoniowaty handlarz informacjami usiłował zabić byłego szefa, jednak Vos był szybszy i pozbawił zdrajcę życia.

Agen Kolar opuścił Nar Shaddę, zapobiegając sprzedaży kodów. Nie zdołał jednak aresztować Vosa, a Hentz nie chciała zdradzić żadnych informacji. Wkrótce została osadzona w więzieniu, skąd później uwolnił ją Tholme, aby ta powróciła do Vosa i pomogła mu w wypełnieniu misji.

Rada Jedi uznała, że siatka wywiadowcza Vosa została zdemaskowana i nie dostarczy już żadnych informacji. Uwiarygodnienie zdrady Quinlana się powiodło, w wyniku czego wkrótce Vos przedostał się do najbliższego otoczenia Dooku. Przez szkodliwy wpływ Sitha Jedi wkrótce znalazł się niebezpiecznie blisko ciemnej strony Mocy.

Ciekawostki

  • W komiksie Ślepa próba, ukazującym obławę, uczestnicy dwukrotnie mylą Brentaal IV z Brentaalem VI. Najprawdopodobniej jest to błąd tłumaczenia lub autora komiksu.

Przypisy

Źródła