Pięć ataków na republikańskie konwoje zaopatrzeniowe

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Pięć ataków na republikańskie konwoje zaopatrzeniowe
Konflikt Wojny klonów
Data 22 BBY
Miejsce
Wynik Zniszczenie wszystkich konwojów.
Strony
Republika Galaktyczna
Dowódcy
Nieznani Nieznani
Siły
Okręty zaopatrzeniowe
Straty
Całkowite Małe (być może brak)



Pięć ataków na republikańskie konwoje zaopatrzeniowe miało miejsce na Koreliańskiej Trasie Handlowej. Napady te przeprowadzane były przez korsarzy na usługach Konfederacji Niezależnych Systemów. Wszystkie zakończyły się zniszczeniem sił Republiki. Ich bezpośrednim skutkiem była misja na Devaronie, która położyła kres pirackim napaściom.

Historia

Organizacja

Pozwolenie Separatystom na założenie tu bazy wydawało się korzystne. Kto wie, jak skończy się ta wojna? Dobrze, żeby Devaron miał przyjaciół po obu stronach.
— Senator Vien'sai'Malloc o motywach sojuszu z Konfederacją.
Senator Vien'sai'Malloc – devaroniańska sojuszniczka piratów i Konfederacji.

Już w pierwszym roku wojen klonów Konfederacja zdobyła cennego sojusznika – silną grupę piratów. Byli oni gotowi napadać na republikańskie konwoje zaopatrzeniowe. Wszystko, co udało im się złupić, mogli zatrzymać dla siebie. Same statki oraz ich załoga miały być brutalnie niszczone. Aby umożliwić piratom atakowanie okrętów Wielkiej Armii Republiki, przedstawiciele Konfederacji skontaktowali się z senator Devarona, Vien'sai'Malloc. Devaronianka zgodziła się zatuszować fakt powstania bazy korsarskiej na jej ojczystej planecie. Miała ona dwa motywy: zamierzała zagwarantować mieszkańcom Devaronu przychylność obu stron trwającego konfliktu, a ponadto otrzymywała – nie wiadomo, czy od Konfederacji, czy od samych piratów – sowitą łapówkę.

Przebieg

Mistrzowie, jak widzicie, ten konwój podzielił los czterech poprzednich. Statki opuszczają Coruscant i lecą Koreliańską Trasą Handlową w kierunku naszych wojsk, stacjonujących wzdłuż tego sektora Wewnętrznych Rubieży. Gdzieś w tym rejonie generator studni grawitacyjnej ściąga statki w przestrzeń kosmiczną. Korsarze, współpracujący z Konfederacją, niszczą wszystko, czego nie mogą zabrać... Dotyczy to głównie statku i załogi.
— Kit Fisto, opisujący sposób działania Korsarzy.

Piraci zaatakowali kolejne pięć konwojów zaopatrzeniowych. Do wciągania statków w pułapkę korsarze wykorzystywali studnię grawitacyjną. Nie tylko przyciągała ona jednostki na pożądaną przez napastników pozycję, ale też skutecznie ograniczała ich sterowność. Wszystkie pięć konwojów zostało dokładnie złupionych, załogi wymordowano a okręty zniszczono.

Skutki

Naszym wojskom zaczyna brakować zapasów... w tym bacty.
Mistrz Rancisis zawsze podkreślał skuteczność tej strategii. Niszcząc linię zaopatrzeniową wroga, osłabiasz jego atak i utrudniasz obronę.
— Kit Fisto i Aayla Secura o skutkach korsarskich napaści.
Atak WAR na korsarską bazę.

Działania te bardzo nadwyrężyły sytuację WAR wzdłuż Koreliańskiej Trasy Handlowej od granic Kolonii po Zewnętrzne Rubieże. Żołnierzom brakowało zapasów, w tym amunicji i bacty.

W obliczu tego zagrożenia Rada Jedi wysłała na miejsce pięcioro Jedi: Kita Fisto, Tholme'a, T'rę Saa, Aaylę Securę i Mroczną Kobietę. Podczas przeprowadzania oględzin miejsca ataków, T'ra Saa odebrała połączenie od drugiej senator z Devaronu – Elsah'sai'Moro. Zdradziła ona, iż odkryła, że to właśnie na Devaronie znajduje się siedziba korsarzy. Zanim zdążyła wyjawić, że to Vien'sai'Malloc osłania piratów przed lokalnymi władzami, została ona zastrzelona przez Aurrę Sing. Wkrótce Jedi przybyli na Devaron i po krótkim dochodzeniu zdołali opanować bazę korsarzy.

Źródła