Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


T'ra Saa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Trasaa.jpg
T'ra Saa
Data i miejsce śmierci: 138 ABY
Rasa: Netianka
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Zielonożółte
Przynależność:
Profesja: Jedi
T'ra Saa była netiańską mistrzynią Jedi w okresie upadku Starej Republiki.

Biografia

Nieznany jest wiek T'ry, ani jej dzieje w młodości - sama bardzo niechętnie o niej mówiła. Biorąc pod uwagę długowieczność jej rasy, jest możliwe, by miała i przeszło tysiąc lat. Była związana z mistrzem Tholme, jednak, jak twierdzili, zdołali uniknąć przywiązania, samolubności i zazdrości - nie stając się tym samym podatnymi na zakusy ciemnej strony. Byli świadomi ponadto, że T'ra będzie żyć jeszcze długo po śmierci partnera.

Na krótko przed wybuchem wojny nadprzestrzennej Starka, zastąpiła swojego przyjaciela i kochanka na stanowisku obserwatora sektora, w którym mieściły się m.in. planety Kiffu i Kiffex. Tholme ustąpił, by móc zająć się szkoleniem młodego Kiffara, Quinlana Vosa.

30 BBY na Kiffu rozbiła się kapsuła ratunkowa z zestrzelonego statku przemytniczego. Na jej pokładzie znajdowała się Aayla Secura, pozbawiona pamięci przez kilkumiesięczne karmienie narkotykami. Obwiniała Quinlana o śmierć swojego wuja i pragnęła go odszukać na jego rodzinnej planecie. Zamiast niego, odnalazła i uwolniła anzackiego mrocznego Jedi - Volfe Karkko. Hordy zdziczałych Anzatów ruszyły pustoszyć planetę, a T'ra nie mogła zrobić nic, by je powstrzymać. Na szczęście, szybko okazało się że nie była sama - skontaktowała się z nią Najwyższa Rada Jedi i oświadczyła, że na Kiffex przebywają Vos i Tholme. Netianka przyłączyła się do nich, podróżujących w towarzystwie jeszcze jednego Jedi - wagaundy: Zao. Wspólnymi siłami przedostali się do pałacu Karkko, i podczas gdy Quinlan walczył z nim, T'ra wraz z Tholme'em i Zao pilnowała, by nikt mu nie przeszkadzał i wspierała swoimi medytacjami. Karkko zginął a Aayla nawróciła się, i wszyscy mogli powrócić do domu.

T'ra Saa i Tholme

Gdy wybuchły wojny klonów, T'ra była jedną z najstarszych - obok m.in. Yody i Fay - Jedi walczących na froncie. Wzięła udział w misji ratunkowej Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego i Padmé Amidali, która przekształciła się później w bitwę o Geonosis - początek konfliktu. Była jedną z dwóch setek Jedi, którzy przetrwali starcie i wytrzymali do czasu ewakuacji.

Uczestniczyła w naradzie w świątyni, podczas której ustalono, że Quinlan Vos uda zdradę by dostać się do kręgu osobistych akolitów hrabiego Dooku. Wraz z Aaylą, Tholme'em, Kitem Fisto i Mroczną Kobietą uczestniczyła w misji na Devaronie, mającej na celu odkrycie i zlikwidowanie tamtejszej bazy Separatystów, atakujących konwoje zaopatrzeniowe. Jej informatorka została zamordowana przez łowczynię nagród Aurrę Sing na chwilę przed podaniem jej nazwiska zdrajcy. Pozostała na pokładzie niszczyciela, podczas gdy Aayla rozprawiła się z Sing, ratując jednocześnie życie rannej Mrocznej Kobiecie i Tholme'owi. Następnie została odwołana do szpitala polowego na Null, gdzie wraz z Barrissą Offee miała zająć się rannymi. Wówczas to Gildia łowców nagród ogłosiła wysokie nagrody za głowy każdego z Jedi, a liczni łowcy połakomili się na nie i zaatakowali szpital. T'ra została ciężko ranna a jej miecz świetlny skradziony, jednak wkrótce odzyskał go Mace Windu, który zinfiltrował siedzibę Gildii.

Po oblężeniu Saleucami, wraz z dochodzącym do siebie Tholme'em udała się do schronienia na Nar Shaddaa, gdzie przeczekali wykonanie rozkazu 66. Będąc pewnymi swojego bezpieczeństwa, dołączyli do Quinlana i jego żony w grocie na Kashyyyk, gdzie zamieszkali. Przeżyła Czystkę Jedi, w 137 ABY należała do Rady Jedi w Ukrytej Świątyni.

Ciekawostki

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
T'ry Saa.
Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!