Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Fay

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Fay.jpg
Fay
Data i miejsce śmierci: 22 BBY
Wzrost: 175 cm
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Fay to mistrzyni Jedi ze schyłkowego okresu Starej Republiki. Panowało przekonanie, że jej dobroć sprawiała, iż nikt nie był w stanie jej nienawidzić. Mistrz Qui-Gon Jinn opisał ją kiedyś jako piękną i wiecznie młodą. Pochodziła z nieznanej rasy, zewnętrznie różniącej się od ludzi przede wszystkim szpiczastymi zakończeniami uszu.

Biografia

Pomimo, iż w okresie wojen klonów Fay przeżyła już kilkaset lat, nigdy nie posłużyła się mieczem świetlnym. Mistrz Kenobi wyraził opinię, iż nie przypuszcza, aby kiedykolwiek takowy nosiła. Podczas służby w Zakonie, rzadko odwiedzała Coruscant, decydując się raczej na przemierzanie Galaktyki mając Moc za przewodnika; walcząc o pokój i wolność tam, gdzie była potrzebna. Mówiło się, że podczas swego życia ocaliła tysiące istnień.

W roku 22 BBY, w pierwszych miesiącach wojen klonów, wzięła udział w mającej za zadanie infiltrację fabryki broni chemicznej Separatystów misji na planetę Queyta, celem pozyskania antidotum. Misja doprowadziła do konfrontacji z Asajj Ventress i łowcą nagród Durge. Podczas dramatycznej ucieczki, Fay unieszkodliwiła tą pierwszą, posyłając ku niej chmurę odłamków. Nie zabiła jej jednak - wykorzystała zyskany czas, by częściowo uzdrowić ją mentalnie, poprzez oczyszczenie myśli karmiących jej nienawiść.

Śmierć Fay z rąk Asajj Ventress.

Później Asajj odwdzięczyła się Fay, przebijając jej klatkę piersiową mieczami świetlnymi.

Fay przeżyła jednak na tyle długo, by przekazać swoją siłę Kenobiemu. Jej poświęcenie umożliwiło mu tym samym ucieczkę z antidotum. Obi-Wan powiedział później, że dokonując innego wyboru, mogłaby żyć wiecznie.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!