Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Zao

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zao.jpg
Zao
Miejsce pochodzenia: Moonus Mandel
Rasa: Veknoid
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Białe
Przynależność:
Zao był mistrzem Jedi z rasy Veknoid. W odróżnieniu od większości Jedi, nie wykonywał zadań zleconych mu przez Radę Jedi, ale podróżował po galaktyce, kierując się jedynie wolą Mocy. Z tego powodu, sam siebie określał jako listek, miotany przez wichry Mocy. Znany był również z zamiłowania do sztuki kulinarnej - przyrządzał swoje proste potrawy tak, by były w pełni zharmonizowane zarówno wewnętrznie, jak i z otaczającym je wszechświatem. Wywoływane przez nie odczucia wiele mówiły o smakującej je osobie. Choć był niewidomy, dzięki Mocy nie przeszkadzało mu to choćby we władaniu mieczem świetlnym czy pilotażu.

Biografia

Zao na Kiffex.

Jego znana historia rozpoczyna się krótko po bitwie o Naboo. W owym czasie, Zao przebywał na planecie Kiffex, gdzie pełnił rolę szefa kuchni lokalnego gangstera znanego jako Gorto Zaga. Podczas zamieszania związanego z przebudzeniem ciemnego Jedi Volfe Karkko, zetknął się z Quinlanem Vosem i mistrzem Tholme'em. Tego pierwszego przekonał do podążenia swoim szlakiem.

Podczas wojen klonów uznano go za zmarłego. Kłam tym stwierdzeniom zadał Tholme, odnajdując Zao w roli kucharza na planecie Saleucami. Otwarcie kwestionował on słuszność udziału Jedi w wojnie, przypominając, iż służą oni przede wszystkim Mocy. Dodatkowo zwracał on uwagę, iż Jedi przysięgali służyć ideałom Republiki, które to ideały stały się już jednak martwe. Pomimo tego, pomógł mistrzowi Tholme'owi w odnalezieniu ukrytych instalacji klonujących Separatystów.

Dzięki odcięciu się od działań wojennych, Zao pozostał niezauważony po zarządzeniu rozkazu 66.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!