Bant Eerin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Bant Eerin
Data i miejsce narodzin: 54 BBY
Miejsce pochodzenia: Kalamar
Rasa: Kalamarianka
Przynależność:
Profesja:
Bant Eerin była Kalamarianką, rycerzem Jedi. W dzieciństwie była bliską przyjaciółką Obi-Wana Kenobiego.

Biografia

Bant urodziła się w 54 BBY na planecie Kalamar. Została przywieziona do Świątyni Jedi i rozpoczęła tam naukę pod okiem wielu znakomitych mistrzów, w tym Yody. Zaprzyjaźniła się z Obi-Wanem.

Była bardzo spokojna i zrównoważona, pocieszała Kenobiego gdy okazało się, że zostanie odesłany do Korpusów Rolniczych. Mieszkała w specjalnej kwaterze z odpowiednio regulowaną wilgotnością powietrza, co sprawiało, że roztaczała wokół siebie charakterystyczny, śródziemnomorski zapach.

W 44 BBY, podczas sabotażu Świątyni przez Xanatosa, została porwana przez jego kompana, innego ucznia, Brucka Chuna i uwięziona pod wodą. Chociaż z natury zdolna do długiego przebywania pod jej powierzchnią, mogła zginąć gdyby ten czas się zbytnio wydłużył. Na ratunek ruszył Obi-Wan, zabił Brucka i uwolnił ją.

Bant bardzo chciała zostać padawanką Jedi Tahl, ta jednak okaleczona i oślepiona po misji na planecie Melida/Daan, nie chciała obciążać młodej uczennicy swoimi problemami. Za namową Qui-Gona przyjęła ją jednak do siebie, ale nie zabrała na misję na planetę Nowy Apsolon (41 BBY), z której już nie wróciła. Bant wraz z Mace'm Windu dołączyła do Obi-Wana i Qui-Gona aby towarzyszyć Tahl w ostatniej podróży do Świątyni. Po tym incydencie Bant została uczennicą Kita Fisto, a gdy uzyskała tytuł rycerza Jedi, Fisto nie przyjął żadnego więcej ucznia.

W trakcie bitwy o Geonosis Eerin była wsparciem w przestrzeni powietrznej nad planetą wraz z Adi Gallią oraz jej dawną padawanką Siri Tachi. Pozostała w szeregach Jedi i dalej służyła Republice, najprawdopodobniej zginęła padając ofiarą rozkazu 66. Bant była jednym z rycerzy, których Obi-Wan wspominał w trakcie swego wygnania na Tatooine.

Źródła