Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bruck Chun

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Leia holo.png
Pomóż mi, Obi-Wanie Kenobi. Jesteś moją jedyną nadzieją.

Ten artykuł potrzebuje przypisów.


Uwaga! Niektóre sekcje tego artykułu, lub też cały artykuł muszą zostać opatrzone odpowiednimi przypisami. Pomóż nam ulepszyć ten artykuł i dodaj do niego przypisy.

Bruck Chun.jpg
Bruck Chun
Data i miejsce narodzin: 57 BBY, Telos IV
Data i miejsce śmierci: 44 BBY, Coruscant
Miejsce pochodzenia: Telos IV
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Błękitne
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Adept Jedi
Bruck Chun był młodym uczniem szkolącym się w Świątyni Jedi na Coruscant w tym samym czasie co Obi-Wan Kenobi, był od niego 2 miesiące młodszy.

Biografia

Bruck urodził się w 57 BBY na Telos IV, podobnie jak inny uczeń Jedi, Xanatos, kilka lat wcześniej. Był synem Voxa Chuna i bratem Kada Chuna, którzy jednak nie wykazywali wrażliwości na Moc. Jako małe dziecko został przywieziony do Świątyni Jedi, gdzie podjął się szkolenia. Wraz z innym uczniem imieniem Aalto jako obiekt ciągłych docinek wybrali Obi-Wana przezywając go "Oferma-Wan", powtarzając, że jest niewystarczająco dobry, by ktoś chciał go przyjąć na padawana. Białowłosy Bruck sprowokował pewnego razu Kenobiego do pojedynku, zrzucając na niego później całą odpowiedzialność za to starcie. W efekcie niezwłocznie postanowiono odesłać Obi-Wana do Korpusów Rolniczych. Mistrz Yoda odkrył jednak prawdziwy przebieg starcia i Rada Jedi postanowiła nieco zmienić swoją decyzję.

Mamy więc jednego oszusta i jednego durnia, co proponujesz mistrzu? - zapytał wtedy Mace Windu. Zgodnie z wolą starego mistrza, Bruck i Obi-Wan stanęli jednak do pokazowej walki. Mieli zaprezentować swoje umiejętności przed mistrzem Qui-Gon Jinnem, który przybył do Świątyni w poszukiwaniu ucznia. Walka była zacięta i pełna agresji. Bruck przegrał, ale jego przeciwnik także nie został wybrany na padawana (nastąpiło to dopiero po jakimś czasie), co osłodziło Bruckowi gorycz porażki.

W czasie, gdy Kenobi opuścił Zakon, pozostając na Melida/Daan, a Qui-Gon wrócił do Świątyni, Bruck, który prawie osiągnął wiek 13 lat, ponownie próbował zostać padawanem Jinna. Chłopak zrobił na mistrzu ogromne wrażenie w trakcie ich walki treningowej na miecze świetlne; wprawdzie wciąż był dość niecierpliwy, ale porażkę w tym sparingu przyjął ze spokojem i z szacunkiem pokłonił się zwycięzcy. W tym samym czasie rozpoczęła się seria dziwnych wydarzeń w Świątyni, w związku z którymi Bruck był przesłuchiwany i wkrótce znalazł się na liście podejrzanych. Niedługo później okazało się, że Xanatos, były uczeń Qui-Gona Jinna, przeciągnął Brucka na ciemną stronę i wykorzystywał go do sabotażu Świątyni, a także kradzieży kilku cennych artefaktów Jedi, w tym leczącego kryształu ognia. Gdy śledztwo wykazało winnych, doszło do porwania innej młodej uczennicy Jedi, Bant Eerin. To była jednak tylko przykrywka; prawdziwym celem okazał się świątynny skarbiec. Jedi zastawili pułapkę na intruza, w którą Xanatos i Bruck wpadli, ale wtedy niespodziewanie dawny uczeń Qui-Gona zagroził, że jeśli nie puszczą go wolno, to zabije swego towarzysza. W końcu jednak uwolnił Brucka, a ten pobiegł zabić zakładniczkę. W pościg za nim ruszył Obi-Wan. Chun i Kenobi stoczyli pojedynek, podczas którego Bruck próbował wyprowadzić przeciwnika z równowagi i odciągnąć możliwie jak najdalej od uprowadzonej Kalamarianki. Pojedynek okazał się dla Telosjanina śmiertelny, został bowiem wepchnięty do wody w Sali Tysiąca Fontann, gdzie poślizgnął się na kamieniach i skręcił sobie kark.

Rodzina Brucka, ojciec Vox Chun i brat Kud Chun, oskarżyła Obi-Wana o jego śmierć. Została zwołana komisja, której przewodził senator Sano Sauro, mająca rozstrzygnąć o winie młodego Jedi. W świetle dowodów dostarczonych przez Qui-Gona (zapisu rozmowy Kenobiego i Chuna) został on uniewinniony. Rodzina jednak mu nie wybaczyła, a i on sam miał jeszcze długi czas wyrzuty sumienia z powodu śmierci Brucka, którego próbował pochwycić, nim spadł.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!