Melida/Daan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Melida/Daan
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz: Zabudowania
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Struktura demograficzna:
Przynależność: Republika Galaktyczna
Melida/Daan to planeta znajdująca się na obszarze Zewnętrznych Rubieży, która została skolonizowana 1020 lat przed bitwą o Yavin. Kilkadziesiąt lat przed upadkiem Republiki, była ona od wieków pogrążona wojnie domowej pomiędzy Melidanami i Daanami. Jednakże grupka dzieci, która nie godziła się na dalsze trwanie wojny postanowiła uczynić wszystko aby zakończyć konflikt. Udało im się to dopiero gdy na planetę przybyli z misją dwaj Jedi: mistrz Qui-Gon Jinn oraz jego padawan Obi-Wan Kenobi.

Historia

Stolicą planety było miasto Zehava. Podobnie jak w innych miastach Melidy/Daan także i w tym znajdowała się ogromna ilość Gmachów Pamięci, zabudowań w których zlokalizowane były hologramy nagrywane przez mieszkańców planety idących na wojnę. Po zakończeniu wojny i przejęciu władzy przez Młodych stały się one powodem podziałów wśród nich. Część uważała, że należy gmachy zniszczyć, ponieważ przypominały o latach okrucieństw i wojny, a druga część uważała ze należy je pozostawić, gdyż nierzadko holonagrania w nich trzymane były jedynymi pamiątkami po rodzinie.

Nazwa

Na planecie, na której trwała wojna Melidanie i Daanowie nie potrafili się pogodzić nawet w sprawie nazwy planety. Ci pierwsi nazywali ja Melida, ci drudzy Daan. Senat Galaktyczny jako rozwiązanie kompromisowe ustanowił dla planety nazwę składającą się z obydwu tych członów - Melida/Daan właśnie.

Źródła