Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Zule Xiss

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zule.jpg
Zule Xiss
Data i miejsce śmierci: 21 BBY, Jabiim[1]
Rasa: Falleenka
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Zielone
Przynależność:
Profesja: Jedi
Zule Xiss była falleeńską padawanką żyjącą w schyłkowym okresie istnienia Republiki. Jej mistrzem był Glaive, którego nie darzyła szczególną sympatią, dlatego też nie przejęła się jego śmiercią. Podatna na gniew; miała nietypowy dla swojej rasy pomarańczowy kolor skóry. Używała miecza świetlnego o zielonym ostrzu.

Zule walczyła w wojnach klonów, w których miała stopień komandora. Brała udział w misji na Ohma-D'un, oraz w bitwie o Jabiim, gdzie jako jedna z członkiń Sfory Padawanów poległa w walce przeciwko wojskom Alto Stratusa.

Biografia

Wojny klonów

Bitwa o Ohma-D'un

Jak straciłaś rękę?
Tak samo jak mój mistrz głowę.[2]
— Zule w rozmowie z Windo Nendem.
Zule traci rękę w pojedynku z Ventress.

Kiedy dziesięć miesięcy po bitwie o Geonosis Naboo straciło kontakt z gungańską kolonią na Ohma-D'un, Republika wysłała na jej powierzchnię grupę uderzeniową pod przywództwem Jedi. Uważając, by nie zostać zauważonym przez siły wroga, Obi-Wan Kenobi, Glaive oraz ich padawani, Anakin Skywalker i Zule, wraz z oddziałem klonów udali się na księżyc.

Zwiadowcy szybko odkryli, co stało się z osadą; została zmieciona z powierzchni ziemi przy użyciu tajemniczej broni chemicznej, znanej potem jako gaz bagienny, która wytruła wszystkich Gungan zamieszkujących kolonię. Wkrótce, czwórka Jedi sama została nią zainfekowana, jak się jednak okazało, w porównaniu do przybyszów z Naboo, trucizna działała znacznie wolniej na inne gatunki.

Niedługo potem oddział Republiki został zaatakowany przez droidy bojowe typu B2, pod dowództwem łowcy nagród, Durge'a. Wszyscy żołnierze-klony zostali wybici, poza jednym z żołnierzy ARC, zwanym jako Alpha-17.

Kiedy podczas walki, Durge wspomniał o gungańskich więźniach, Obi-Wan wysłał Anakina i Alphę, by ich uwolnili. Chwilę potem, Glaive został, przez swą nieuwagę, zabity przez dowódczynię Konfederacji, Asajj Ventress. Rattatakanka obcięła także rękę Xiss i rozpoczęła pojedynek z Kenobim.

W międzyczasie, Skywalker wraz z Alphą uwolnili Gungan i zniszczyli kapsuły z trującym gazem, które Separatyści ładowali na statek, z zamiarem zaatakowania Naboo. Zdążyli też wrócić do Obi-Wana w samą porę, by pomóc mu w walce z Ventress. Asajj i Gen'Dajanin zostali pokonani, ale udało im się uciec. Niebezpieczeństwo grożące Naboo zostało zażegnane i do końca wojny planeta była oazą spokoju w targanej konfliktem galaktyce.[3]

Kampania na Jabiim

Niech Moc będzie z pozostałymi...[2]
— Ostatnie słowa Zule.
Zule na Jabiim.

Falleenka zastąpiła utraconą na Ohma-D'un rękę mechaniczną protezą. Trzynaście miesięcy po starciu na księżycu Naboo, Zule wraz z kilkudziesięcioma innymi Jedi została wysłana na błotnistą planetę Jabiim. Podobnie jak wielu innych padawanów, którzy brali udział w bitwie, została pozbawiona mistrza. Jej udział w pierwszych dniach walk nie jest znany.

W trzydziestym drugim dniu kampanii, wojska pod dowództwem Jedi, rozbiły oddziały Alto Stratusa, które zaatakowały konwój zmierzający do stacji Kobalt. Xiss pomagała wtedy iść rannemu Makowi Lotorowi. Republika znów triumfowała. Podczas jednego z postojów, Windo Nend zapytał Falleenkę, w jakich okolicznościach straciła rękę. Dziewczyna odpowiedziała ironicznie stwierdzając, iż w taki sam sposób, w jaki jej mistrz został pozbawiony głowy.

Gdy konwój dotarł do stacji Kobalt, nadeszła wiadomość od kapitana Gillmunna na temat ewakuacji wojsk Republiki. Tak samo jak pozostali padawani, Zule, pomimo początkowego niezdecydowania, została, by opóźnić marsz wojsk Konfederacji. Kiedy Sullustanka Elora Sund powiedziała, że nie była uczona, jak używać detonatora termicznego, Xiss stwierdziła, iż również tego nie wie, lecz kazała towarzyszce polegać na instynkcie.

Podczas bitwy, Falleenka chciała przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Odrzuciła blaster i ruszyła ze swym mieczem świetlnym, by przerzedzić szeregi wroga. Kiedy chciała dobić jednego z rannych Nimbusów, nad jej głową eksplodowała machina krocząca typu AT-AT. Zule zginęła, przygnieciona przez wrak maszyny.[2]

Dziedzictwo

Kiedy ewakuowane oddziały, pod wodzą Anakina Skywalkera, dotarły na New Holstice, A'Sharad Hett i jego uczeń, Bhat Jul, zaprowadzili młodzieńca przed pomnik, będący wyrazem pamięć o poległych przedstawicielach Zakonu. Nikto przyniósł Anakinowi pojemnik zawierający ćmy pamięci - drobne insekty, w których trzepocie skrzydeł dało się słyszeć imiona zabitych Jedi. Skywalker wypuścił wiele z nich, upamiętniających przyjaciół straconych na Jabiim; jedną z nich była Zule.[2]

Przypisy

Źródła