Darkness Shared

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Kaox Krul

Darkness Shared (Mrok podzielony) to opowiadanie napisane przez Billa Slavicseka, dziejące się w 1002 BBY, na sześć miesięcy przed rozpoczęciem kampanii ruusańskiej. Pierwotnie zostało zamieszczone w magazynie Star Wars Gamer 5, później ukazało się również na Star Wars Hyperspace.

Streszczenie

Mistrzyni Jedi Crian Maru i jej padawanka, Dree Vandap, zostały wysłane w pościg za Mrocznym Lordem Sithów Kaoxem Krulem. Krul był zagorzałym zwolennikiem Lorda Skere Kaana i zaprzysięgłym wrogiem Jedi. Podróżując swoim statkiem, Golden Song, natknęły się na pobojowisko po bitwie o Harpori w której wojska dowodzone przez Krula zniszczyły duroską kolonię mieszkalną. Następnie udały się do systemu Balowa w Środkowych Rubieżach, gdzie mistrzyni Maru wyczuła zimną, nienawistną aurę Krula, przebywającego w pobliżu.

W rzeczy samej, Mroczny Lord miał dosyć bycia ściganą zwierzyną. Zaczaił się w swoim myśliwcu na prześladujący go okręt i gdy ten znalazł się w jego polu widzenia, ostrzelał go. Jedi wyczuli w ostatniej chwili nadciągający atak, dzięki czemu zrobili unik i przeżyli, jednak ich statek był uszkodzony. W dodatku z Golden Song zderzył się myśliwiec Krula, przez co oba statki rozbiły się na powierzchni nieznanej planety. Mistrzyni Crian oraz Krul zdążyli ocknąć się na tyle szybko, by zamortyzować katastrofę Mocą, dzięki czemu wszyscy przeżyli.

Kaox Krul natychmiast po wylądowaniu ruszył w stronę miejsca, gdzie rozbili się Jedi. Nie krył się w Mocy; pragnął by czuli, że nadchodzi i bali się nadchodzącej konfrontacji. Crian Maru stwierdziła, że nie miała szans w walce z Krulem i zdecydowała, że wraz ze swoją padawanką ucieknie w bezpieczniejsze miejsce. Nie zdążyli: Lord Sithów dotarł pierwszy na miejsce katastrofy. Zaatakował Dree gdy jej mistrzyni zbierała zapasy na drogę. Rodianka odpierała jego ataki tak długo, aż została uratowana przez Crian lecącą na skuterze. Krul ponowił pogoń na piechotę, przyspieszając swój bieg Mocą. Udało mu się dogonić Jedi na tyle, by przeciąć mieczem świetlnym jeden z kabli ich skutera. Atak ten wszakże wytrącił go z równowagi, przez co upadł i stracił szanse na dokończenie dzieła. Dwójka Jedi uciekała, póki nie skończyło się zasilanie w skuterze. Upewniwszy się, że są w bezpiecznej odległości, rozbiły obozowisko.

Po wyczerpującym biegu, Kaox Krul musiał odpocząć. Pogrążył się w medytacji, dzięki której zdołał lepiej się skoncentrować i wyczuć oddalone i ukrywające się uciekinierki. Crian Maru, przekonana że jej padawanka nie jest wystarczająco uzdolniona by przeżyć walkę z Mrocznym Lordem, zaczaiła się na niego sama. Dree jednak nie chciała zostawić mistrzyni samej i pospieszyła jej z odsieczą, co okazało się dla niej fatalne w skutkach. Krul szybko ją zabił, ku rozpaczy jej mistrzyni. Rozwścieczona Crian rzuciła się na Sitha z nową energią. Walka trwała godzinami. Oboje byli godnymi siebie przeciwnikami; nikt nie potrafił uzyskać przewagi. W końcu Crian oddała się wściekłości i rozpaczy po utracie uczennicy, zaczerpując siły z ciemnej strony Mocy. Krul był pod wrażeniem jej przemiany: zaoferował jej nawet wstąpienie do Bractwa Ciemności, ale został wyśmiany. Jedi i Sith zwarli się wreszcie w ostatecznym starciu, z którego żadne z nich nie wyszło żywe.

Jakiś czas później na planetę przybył Salen Toth, poszukujący zaginionych Jedi. Znalazł ciało Dree, jednak nie natrafił ani na ślad po Crian Maru czy Kaoxie Krulu. W Mocy wyczuł tylko aurę rozpaczy i nienawiści. Odniósł wrażenie, że miejsce pojedynku było nawiedzone. Zabrał ciało padawanki i odleciał.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie


Opowiadania opublikowane w Star Wars Gamer
[Pokaż/Ukryj]