Roon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Roon
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor:
Układ: Roon
Gwiazda: Roon
Współrzędne: S-15
Długość roku: 414 standardowych dni
Geografia
Średnica: 6093 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Społeczeństwo i inne
Języki:
Import: Technologia
Eksport:




Roon to planeta leżąca na Zewnętrznych Rubieżach, w Płaszczu Sith, obszarze znanym jako niemożliwy do spenetrowania. Z tego powodu przez wieki kosmiczni podróżnicy opowiadali sobie legendy na temat bogactw jakie tam czekają na swych odkrywców. Planeta stanowiła także główny punkt przystankowy dla Taungów w ich drodze z Coruscant na Mandalorę, spędzili tam wiele tysiącleci. Około tysiąca lat przed bitwą o Yavin swe osadnictwo tam rozpoczęły rożne chętnie podróżujące po galaktyce rasy, tworząc odizolowaną ale zamieszkała planetę.

Charakterystyka

Planeta ta znajdowała się w obszarze kosmosu znanym jako Płaszcz Sith, który był mieszaniną gazów i asteroid a jego gęstość była na tyle wysoka, że uznano go oficjalnie za niemożliwy do eksploracji. Nie powstrzymywało to jednak różnych śmiałków, najczęściej dostających się w jej obszar podążając za tęczową kometą która co roku przelatywała w jej pobliżu.

Z racji powolnego obrotu wokół własnej osi, trwającego równy lokalny rok, połowa planety zawsze jest ciemna, spowita wieczną nocą natomiast druga jasna pełna szmaragdowych kontynentów i szafirowych mórz. Jej ciemna strona była oświetlana jedynie przez jedyny księżyc planety a także przez corocznie przelatująca kometę. Na wodach planety występowały silne sztormy podczas których powstawały wiry które stanowiły duże zagrożenie dla pływających jednostek. Oprócz księżyca planeta otoczona jest także gęstym pierścieniem asteroid.

Mieszkańcy

W czasach imperium i Nowej Republiki populację planety stanowili głównie ludzie, Durosi, Sullustanie i inni przedstawiciele chętnie podróżujących ras. Mieszanka zamieszkujących ją istot z racji izolacji stała się bardzo samowystarczalna i opierająca się raczej na prostszych środkach transportu niż na takich do których może zabraknąć energii czy ważnych części zamiennych. Dlatego też dominującymi środkami transporty były zwierzęta juczne na lądzie oraz galery na morzach. Oprócz tego spotkać na niej można było Mudmenów a także zwierzęta takie jak shamunaary, rockhoppery, kalaki i banthy, spotykane są także całe chmary mynocków. Uważa się, że żadna z ras tam żyjących nie wzięła swego początku na tej planecie.

Bogactwa

Planeta znana była jako legendarne miejsce gdzie zdobyć można było ogromne skarby. Najbardziej popularnym towarem handlowym były jednak trzy rzeczy, przyprawa, ogniste kryształy oraz najcenniejsze i najrzadsze z wymienionych, kryształy Roon.

Kryształy te cenione były z racji swych właściwości, okaz wielkości pięści był w stanie przechować w swej krystalicznej strukturze ogromną ilość informacji. Z właściwości tej korzystali już Taungowie, Mungo Baobab odkrył bowiem w zdobytych przez siebie okazach najstarszy znany egzemplarz związanego z nimi poematu Dha Werda Verda. Jednym ze znanych z nazwy rodzajów kamieni Roon był Kessum, znany ze swoich zdolności zakłócania elektronicznych sygnałów w swoim sąsiedztwie.

Wydobywanie kamieni Roon przez przybyszów było zakazane, miały one bowiem służyć jedynie gospodarce planety. Poszukiwania ich były jednak bardzo trudne, do tego stopnia, że zdarzały się przypadki gdy w szybie drążonym przez kilka pokoleń górników nie znajdowano ani jednego cennego kamienia.

Geografia

Jedynym większym miastem na planecie było Nunurra, to tam odbywały się istotne dla lokalnej społeczności Gry kolonialne Roon. Inne istotne lokacje to prowincja Umboo, miasto portowe Nime i Tawntoom ze znajdującą się tam mroźną cytadelą.

Jednym ze specyficznych miejsc na planecie było także cmentarzysko Banth na które to z własnej woli przeczuwając zbliżająca się śmierć żyjące na planecie Banthy się udawały.

W czasach galaktycznej wojny domowej i późniejszych ku planecie prowadziły dwa szlaki nadprzestrzenne, czasem uznawane za pojedynczy szlak z Roon jako jego punktem przystankowym a nie początkiem lub końcem. Jedna z nich, trasa z Ryloth była określana mianem korytarzu wiatru śmierci i wpierw kontrolowali ją Twi'lekowie, po bitwie o Endor zaś różne grupy starały się zdobyć nad nią kontrolę nad nią przez co z racji możliwości natknięcia się na wrogo nastawione istoty była bardzo niebezpieczna. Druga trasa ustalona została przez Mungo Baobaba i pozwalała na podróże pomiędzy Mandą a Roon, była ona w przeciwieństwie do tej z Ryloth dużo bezpieczniejsza a zagrożenie atakiem piratów lub podobnych im grup nie było na niej większe niż na innych szlakach galaktycznych.

Historia

Taung, przedstawiciel rasy przez pewien czas zamieszkującej Roon.

Uważa się, że planeta nie miała żadnych naturalnych mieszkańców ani gatunków z niej się wywodzących. Pierwszą znaną rasą jaka ją zasiedlała byli Taungowie którzy przybyli na nią po tym jak odlecieli z Coruscant. Data ich osiedlenia na Roonie jest nieokreślona, podobnie jak data opuszczenia Coruscant, którą określa się jednak na okolice 200000 BBY. Po spędzeniu na planecie wielu tysiącleci Taungowie opuścili ją, przesiedlając się na nowo podbitą planetę którą na część swego lidera nazwali Mandalorą, sami także przemianowali się na Mandalorian.

Na tysiąc lat przed bitwą o Yavin planeta została ponownie zasiedlona przez przybywających tam kolonistów, od tego momentu miała posiadać już stale pewną ilość inteligentnych istot. Koloniści utrzymywali z resztą galaktyki kontakty handlowe które jednak w wyniku zmian jakie zaszły w galaktyce po przemianowaniu Republiki w Imperium zostały w większości zaniechane. Jeszcze przed tym przymusowym odcięciem od reszty galaktyki, około roku 75 BBY Oggem Baobab poszukując kamieni Roon rozbił się swoim statkiem agrokulturalnym na tej planecie, na cmentarzysku Banth. Także Mahwi Lihnn, łowczyni nagród jakiś czas przed rokiem 32 BBY odwiedziła Roon, ścigając tam jeden ze swych celów.

W 15 BBY Mungo Baobab zdobył od Kroxa wskazówki na temat tego jak dotrzeć na Roon, gdzie też wraz z dwoma towarzyszącymi mu droidami, R2-D2 i C-3PO udał się po zdobyciu dodatkowych informacji, podążając za tęczową kometą oraz zahaczając o stację świetlną New Umboo. Chciał on stworzyć stałą trasę nadprzestrzenną, przede wszystkim z powodu cennych kamieni Roon co pozwoliło by mu ocalić flotę handlową ojca przed ruiną.

W tym samym czasie do admirała Terrinalda Screeda powróciła wysłana w ten rejon przestworzy sonda mająca zbadać czy znajduje się tam coś wartego podbicia. Zawierała ona prezent w postaci kamienia Roon oraz umożliwiała nawiązać kontaktu z samozwańczym władcą planety Roon, Bisadem Koongiem, proponującym imperium sojusz. Rządził on w rzeczywistości jednym miastem, Tawntoom, jednak poprzez udział w grach kolonialnych chciał zdobyć pełnie władzy nad całą planeta. Nie udało mu się jednak wygrać, wygrali bowiem dotychczasowi czempioni którym to pomógł Mungo z droidami. Koong kontynuował próby pochwycenia Baobaba, posuwając się nawet do wypuszczenia na mieszkańców jednego z rejonów planety śmiertelnego wirusa rooze. To on sam jednak zginął w wyniku jego działania, niszcząc wcześniej większość odkrytych w jego basie kamieni Roon oraz samą bazę, natomiast zarażeni ludzie dzięki pomocy Nilza Yomma który opracował lekarstwo na wirusa, wyzdrowieli. Sam imperialny admirał natomiast nie widząc dalszych perspektyw jak można by wykorzystać planetę dla pożytku Imperium, opuścił ją.

Han Solo w swych młodzieńczych latach współpracując z Mako kilkukrotnie odwiedzał Roon, latając tam z Ryloth, trasą nadprzestrzenną znaną później jako korytarz wiatru śmierci. W 0 ABY Imperium poszukiwało Brizzita zwanego Ilna za kradzież wartościowych reliktów z Biitu i Roon. Planeta z racji swego położenia nie ucierpiała bezpośrednio w wyniku wojny z Yuuzhan Vongami.

Wiele lat przed wojną sithańsko-imperialną, gdy Jariah Syn miał siedem lat przebywał on na Roon wraz z ojcem, Ravem i załogą pirackiego statku. Na planecie przebywał też wtedy Jedi, Rasi Tuum który to wykonywał nieokreślone zadanie. Wyczuł on poprzez Moc, że dzieje się coś niedobrego, zaraz się też przekonał co było tego powodem, to jest był świadkiem napaści Zareba Syna z towarzyszami na obóz górników. W mającej zaraz miejsce walce Zareb zginął a Jariah przez wiele lat żył z nienawiścią do Tuuma, pragnąć go zabić.

Źródła