Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Hylo Visz

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Smuggler's Vanguard, The Journal of Master Gnost-Dural, The Old Republic.

Hylo-Visz.png
Hylo Visz
Rasa: Mirialanka
Kolor włosów:
  • Czarno-czerwone (wcześniej)
  • Czarne (później)
Przynależność:
Profesja: Przemytnik
Hylo Visz to mirialańska przemytniczka żyjąca podczas wielkiej wojny galaktycznej. Została ogłoszona przez Republikę bohaterką po złamaniu mandaloriańskiej blokady na Drogi Hydiańskiej. Bohaterskie, chociaż nie bezinteresowne czyny przemytniczki zostały upamiętnione przez mistrza Jedi Gnost-Durala w jego holonagraniach wydarzeń w historii galaktyki.

Biografia

Visz podczas bitwy.

W roku 3661 BBY Mandalorianie sprzymierzeni z Imperium Sithów założyli na Drodze Hydiańskiej, jednej z głównych tras nadprzestrzennych Republiki, blokadę. Szlak pozwalał na transport towarów z Zewnętrznych Rubieży do Światów Środka, w tym stolicy Republiki, Coruscant. Po założeniu blokady koniunktura Republiki znacznie pogorszyła się. Ceny poszły w górę, a w biedniejszych rejonach zapanował głód. Republika nie mogła skutecznie się bronić przed Sithami.

W tej sytuacji Hylo Visz postanowiła przełamać blokadę licząc na olbrzymie profity ze strony Republiki. Razem z innymi przemytnikami poleciała na Zewnętrzne Rubieże olbrzymimi transportowcami. Krążąc między planetami załadowali wszystkie transportowce i wyruszyli w kierunku Coruscant. Kiedy znaleźli się niespełna parsek od mandaloriańskich krążowników, Visz rozkazała zatrzymać konwój. Wtedy z nadprzestrzeni wyskoczyły niewielkie myśliwce i statki bojowe pilotowane przez mirialankę i jej towarzyszy. Przemytnicy zaatakowali niczego nie spodziewających się Mandalorian. Początkowo dzięki elementowi zaskoczenia utrzymywali przewagę, jednak mandaloriańskie statki z czasem zaczęły dziesiątkować flotę przemytników. Visz i jej towarzysze otrzymali jednak wsparcie sił Republiki, które dowiedziały się o bitwie. Wkrótce armada mandaloriańskich klanów została pokonana.

Visz i przemytnicy opracowują plan.

Visz sprowadziła wszystkie transportowce na Coruscant. Została okrzyknięta bohaterką i otrzymała olbrzymią ilość kredytów. Krótko po tym opuściła Coruscant. Nie zjawiła się na ceremonii wręczenia odznaczeń. Sądzono, że zginęła rok po bitwie, po tym, jak oszukała kilku Huttów. Jednak Hylo wciąż żyła i kiedy wybuchł konflikt miedzy Wiecznym Imperium, a Republiką i Imperium Sithów ta dołączyła do Sojuszu.

Źródła