Dolina Mrocznych Lordów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Dolina Mrocznych Lordów znajdowała się na Korriban. Od tysiącleci składane były na jej obszarze ciała Mrocznych Lordów w specjalnie wybudowanych i przygotowanych grobowcach.

Dolina Mrocznych Lordów

Historia

Dolina była miejscem składania ciał wielkich Sithów w okresie pomiędzy Drugą Wielką Schizmą, a wielką wojną nadprzestrzenną (6900 BBY - 5000 BBY). Grobowce budowane były jeszcze za życia Sitha. Często ich wnętrza cechowały się niezwykłym bogactwem i przepychem. Pozłacane ściany, posągi, misternie wykonane malowidła czy potężny, skrupulatnie udekorowany sarkofag w którym spoczywał zmarły. Niekiedy po swojej śmierci, już po odprawieniu ceremonii pochowania, zjawa Lorda pojawiała się i przekazywała rady, a także przepowiadała przyszłość (m.in. zjawa Marki Ragnosa). Grobowce znanych Mrocznych Lordów to m.in. grobowiec Ajunty Palla, Tulaka Horda, Marki Ragnosa, Naga Sadowa czy Ludo Kressha.

Ciekawostki

  • W dolinie znajdował się grobowiec Naga Sadowa, jednak ten nie spoczął w nim. Sadow po przegranej wojnie nadprzestrzennej spędził resztę życia na Yavinie 4. W jego grobowcu na Korriban można znaleźć tylko Gwiezdną Mapę Rakatan.
  • Grobowce były wielokrotnie przeszukiwane i ograbiane, jednak dolina nawet tysiące lat po upadku Imperium Sithów była niezwykle mrocznym i silnym ciemną stroną miejscem.
  • Revan odwiedził tę dolinę co najmniej dwa razy. Pierwszy raz będąc Darthem Revanem, natomiast drugi raz, gdy poszukiwał Gwiezdnej Mapy, jednak wtedy był już po stronie światła. Później przybyła tutaj także Wygnana Jedi, aby odnaleźć mistrzynię Lonnę Vash.

Źródła