Ludo Kressh

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Ten artykuł dotyczy starożytnego Sitha. Zobacz też: innych Kresshów.
Ludo Kressh
Data i miejsce śmierci: 5000 BBY
Miejsce pochodzenia: Ziost
Rasa: Sith
Wzrost: 180 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Czerwone
Kolor skóry: Czerwona
Przynależność:
Profesja: Mroczny Lord Sithów
Ludo Kressh był Mrocznym Lordem Sithów pochodzącym z planety Ziost żyjącym w czasach wielkiej wojny nadprzestrzennej.

Biografia

Po śmierci Marki Ragnosa, Kressh był jednym z wielu Sithów ubiegających się o miano jego następcy. O zaszczytny tytuł Mrocznego Lorda Sithów walczył z Nagą Sadowem na planecie Korriban. Ich pojedynek przerwało niespodziewane pojawienie się ducha Ragnosa, który uprzedził, że złota era Sithów może mieć się ku końcowi i przestrzegł przed podziałem wśród Sithów, który może doprowadzić do upadku Imperium. W międzyczasie przypadkowo na Korribanie zjawili się Gav i Jori Daragon w swoim statku Starbreaker 12. Kressh uznał ich za szpiegów i prekursorów republikańskiej inwazji, zaś Sadow widział w nich okazję do podbicia Republiki. Sithowie skazali rodzeństwo Daragonów na śmierć, lecz Sadow uwolnił ich z więzienia i umieścił w dwóch oddzielnych fortecach. Gava Daragona zaczął uczyć też tajemnych technik Sithów. Kressh podejrzewał, że Sadow maczał palce w uwolnieniu rodzeństwa, dlatego też wysłał flotę, by go zniszczyła. Naga był jednak na to przygotowany, bez problemów zniszczył najeźdźców i ogłosił się Mrocznym Lordem. W trakcie ataku sił Kressha Jori Daragon, namawiana przez Sadowa do ucieczki, skierowała się z powrotem na tereny Republiki. Nie wiedziała jednak, że do swojego statku miała przyczepiony nadajnik samonaprowadzający, który miał wskazać Sithom drogę do Republiki.

Gdy wielka wojna nadprzestrzenna miała się ku końcowi, Kressh wysłał lojalne mu jednostki by zniszczyły pozostałość floty Sadowa. Kressh wygnał na zawsze Nagę Sadowa z Imperium Sithów, sam zaś ogłosił się Mrocznym Lordem. Jednak kiedy przybyła flota cesarzowej Tety, Sadow umyślnie skierował jeden ze swoich statków w stronę okrętu flagowego Kressha, co w wyniku zderzenia doprowadziło do końca jego krótkich, samozwańczych rządów.

Kressh został pochowany w ogromnej jaskini Shyrack na Korribanie. Krążyły legendy, że jego krypta jest wypełniona po brzegi energią ciemnej strony i nienawiścią Kressha, wywołując u zwiedzających silne halucynacje. Kryptę raz odwiedziła Wygnana Jedi.

Źródła