Teta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Teta
Miejsce pochodzenia: Koros Major
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Jasna
Przynależność: Republika Galaktyczna
Profesja: Cesarzowa
Teta była cesarzową rządzącą planetami układu Koros około 5000 BBY. Uchodziła za mądrą i sprawiedliwą władczynię. Za jej panowania planeta Koros Major przeżywała lata świetności. To dzięki niej Republika pokonała Imperium Sithów podczas wielkiej wojny nadprzestrzennej.

Biografia

Wojny unifikacyjne

Gdy była młoda zasiadła na tronie i od początku jej panowania chciała zjednoczyć układ Koros i zapewnić poddanym dobrobyt. Za jej panowania trwały wojny unifikacyjne, które miały doprowadzić do przyłączenia pod berło Tety opanowane przez rebeliantów planety, np. Kirrek. Doradcami cesarzowej podczas tej wojny byli dwaj Jedi Memit Nadill i przybyły z Ossusa Odan-Urr. To dzięki nim udało się pokonać rebeliantów podczas bitwy o Kirrek. Po opanowaniu planety rozpoczął się pokój.

Odkrycie Imperium Sithów

Gdy przebywający na dworze cesarzowej Jedi Odan-Urr doznał wizji, w której zobaczył pogrzeb Mrocznego Lorda Sithów Marki Ragnosa Teta bez wahania uwierzyła rycerzowi i udała się wraz z nim i Memitem Nadillem na Coruscant do Senatu, by przekazać senatorom ostrzeżenie o zbliżającym się ataku Sithów. Została przez innych wyśmiana i powróciła na Koros Major.

Jakiś czas później w nocy do jej pałacu włamała się Jori Daragon, która uciekła z więziennej planety Ronika. Chciała ona opowiedzieć o Imperium Sithów, które odnalazła wraz z bratem i ostrzec przed planowanym atakiem na Republikę. Teta wysłuchała ją i ogłosiła mobilizację wojsk. Niestety było za późno, gdyż flota inwazyjna Sithów pojawiła się w Układzie Koros.

Wielka wojna nadprzestrzenna

Bitwa o Koros Major

Sithowie zaatakowali jednocześnie wiele planet, między innymi stolicę układu Koros Major. Obroną tego świata dowodziła osobiście cesarzowa, która zdążyła wcześniej zbudować flotę i wyszkolić żołnierzy. Bitwa nie trwała długo dzięki dobrej taktyce i zdradzie Gava Daragona, który opuścił w połowie bitwy dowodzony prze siebie oddział Massassich.

Bitwa o Primus Goluud

Po pokonaniu wroga na Koros Major Teta zdecydowała, by przystąpić do kontrataku. Wyruszyła na czele swej floty w stronę planety Primus Goluud, gdzie orbitowała kula medytacyjna Nagi Sadowa. Wkrótce pojawiła się tam także flota Sithów, która została chwilę później zdziesiątkowana przez okręty Cesarzowej. W ostatniej chwili Mroczny Lord Sithów zdążył przy pomocy błyskawic Mocy doprowadzić do eksplozji w niestabilnym jądrze planety, co doprowadziło do całkowitego jej zniszczenia.

Bitwa o Korriban

Po otrzymaniu współrzędnych potrzebnych do zlokalizowania Imperium Sithów od Gava Cesarzowa postanowiła ścigać okręty Sithów i zniszczyć je ostatecznie. Zaraz po pojawieniu się w przestrzeni Imperium Sithów żołnierze Republiki stali się świadkami bitwy między flotą Nagi Sadowa i Ludo Kressha. Korzystając z idealnej okazji Cesarzowa nakazała zniszczenie pogrążonych w chaosie okrętów wroga. Flota Sithów została praktycznie w całości zniszczona. Jedynie jeden okręt z Sadowem na pokładzie zdołał opuścić pole bitwy zanim został zniszczony. Bitwą tą zakończyła się cała wojna.

Dziedzictwo

Teta żyła około 175 lat i za jej panowania mieszkańcom układu Koros żyło się dobrze. Były to szczęśliwe i spokojne lata. Dopiero, gdy około 1000 lat później do władzy doszli Satal i Aleema Keto, którzy byli adeptami ciemnej strony planeta pogrążyła się w chaosie.

Źródła