Odan-Urr/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Odan-Urr
Data i miejsce narodzin: 5032 BBY
Data i miejsce śmierci: 3996 BBY
Miejsce pochodzenia: Draethos
Rasa: Draethos
Wzrost: 170 cm
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Odan-Urr to legendarny przedstawiciel rasy Draethos, Mistrz Jedi i Archiwista Jedi okresu Starej Republiki. Opiekun Systemu Koros Założyciel Wielkiej Biblioteki Jedi, opiekun artefaktów i Holokronu Sith, także twórca i propagator odnowionej, stworzonej przez siebie wersji Kodeksu Jedi oraz mistrz rzadkiej techniki medytacji bitewnej.

Biografia

Mistrz Odan Urr.

Odan-Urr był uczniem mistrza Jedi Ooroo. Większość czasu spędzał na Ossusie, gdzie studiował historię Zakonu Jedi i Sithów. W roku 5000 BBY został wysłany do systemu Koros, gdzie wraz z Memitem Nadillem brał udział w ostatniej bitwie wojen unifikacyjnych. Podczas tej bitwy użył bitewnej medytacji, dzięki czemu udało się pokonać wroga bez większego rozlewu krwi. Po tym zwycięstwie został doradcą na dworze Cesarzowej Tety.

Większość czasu spędzał na analizowaniu starych dokumentów, do których miał dostęp na planecie Koros Major. To właśnie tam we śnie zobaczył pogrzeb Mrocznego Lorda Sithów Marki Ragnosa. Opowiedział o tym Cesarzowej, która postanowiła udać się na Coruscant i zawiadomić o zagrożeniu senatorów w Senacie. Została jednak wyśmiana i powróciła do swego systemu. Niedługo później na Koros Major wróciła Jori Daragon, by zaalarmować o zbliżającym się ataku Sithów. Nie została jednak wysłuchana. Później udało się jej wejść do pałacu i powiedzieć Tecie i Odan-Urrowi o zbliżającej się wojnie. Do systemu przybył także mistrz Ooroo, by zobaczyć jak radzi sobie jego uczeń. Niedługo później nastąpił atak wojsk Nagi Sadowa. Odan-Urr wraz z Ooroo został wysłany na Kirrek, by tam pomóc rebeliantom w obronie planety. Obrońcy stacjonowali w wielkiej twierdzy. Niedługo później rozpoczęło się natarcie Sithów. Wojownicy Massassi szybko weszli po drabinach na mury. Wobec przeważającej ilości wrogów mistrz Ooroo rozbił ścianki zbiornika, w którym się znajdował i wypuścił trujący dla większości cyjanek. Wrogowie zginęli. Odan-Urr usłyszał od umierającego mistrza, że zostanie wielkim Jedi, który zgromadzi wielkie zbiory ksiąg i holokronów. Niedługo później nad planetą pojawiła się z odsieczą flota Republiki. Bitwa została wygrana. Po powrocie do Koros Major Odan-Urr udał się na jeden z pozostałych po Sithach statek i znalazł w nim holokron Sithów, który dostarczył mu wielu nowych informacji o Imperium Sithów.

Po wojnie Odan-Urr powrócił na Ossus, gdzie założył bibliotekę. Przez ponad 600 lat zbierał różne księgi i holokrony, które starannie gromadził. Często opowiadał różnym Jedi o przeszłości. Szczególnie chętnie odwiedzała go Nomi Sunrider. Później w 3997 BBY brał udział w Konklawe na Denebie, gdzie rozmawiano o zagrożeniu ze strony Krathów.

Gdy Exar Kun dowiedział się, że Odan-Urr posiada holokron Sithów postanowił go zdobyć dla siebie. Napadł on na bibliotekę na Ossusie i zabił kronikarza, a następnie wziął holokron. Spełniła się przepowiednia mistrza Ooroo, który powiedział, że Odan-Urr umrze pośród ksiąg. Kolejnym kustoszem biblioteki został Ood Bnar

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.