Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Stinger

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jednostki szturmowej typu Conqueror. Zobacz też: Stinger, typ myśliwca..
Stinger1.jpg
Stinger
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Zmodyfikowana surroniańska jednostka typu Conqueror
Producent: Surronianie
Model: Jednostka szturmowa typu Conqueror
Rodzaj: Frachtowiec
Specyfikacja techniczna
Długość: 28 m
Silniki:
Prędkość w atmosferze: 1150 km/h
Hipernapęd: Klasy 1 Corellian Engineering Corporation H2-1
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot
Pasażerowie: 2
Właściciele: Guri
Przynależność:Stinger był zmodyfikowaną jednostką szturmową typu Conqueror i prywatnym środkiem transportu należącym do replikantki Guri, zabójcy służącemu przywódcy Czarnego Słońca księciu Xizorowi.

Historia

Jednostka początkowo należała do floty Republiki i służyła jako środek transportu admirałowi Tarnese'owi Bleydowi. Oficer bardzo sobie chwalił szybkość i zwrotność statku. Po śmierci Bleyda przekazano go w tymczasowe użytkowanie nowemu admirałowi, Erelowi Kersosowi. Statek został użyty do ucieczki z Drongara przez zabójcę Czarnego Słońca Kairda. W ten sposób znalazł się w rękach tej organizacji przestępczej i ostatecznie trafił do Guri jako prezent od księcia Xizora.[1]

Konstrukcja

Statek miał kadłub kształtem przypominający ósemkę, o opływowych kształtach, przez co bardziej przypominał dzieło sztuki niż zwykłą maszynę. Wrażenia estetyczne nie zdominowały jednak funkcjonalności. Osiem silników jonowych zapewniało dużą prędkość zarówno w przestrzeni, jak i w atmosferze. Za pomocą komputera pokładowego pilot mógł kontrolować położenie każdej z dysz wylotowych, co dawało bardzo dobrą zwrotność, a poza tym uniknięto konieczności montowania silników manewrowych. Guri zamontowała także w środkowej części kadłuba cztery silniki hamujące. Ich umiejętne użycie ułatwiało sprawne lądowanie, a także mogło zaskoczyć ścigającego jednostkę wroga. Gwałtowne wytracenie prędkości przez Stingera powodowało, że agresor z napastnika stawał się ofiarą, wystawioną na ostrzał z uzbrojenia pokładowego. To ostatnie składało się z dwóch dział jonowych zamontowanych po obu stronach kabiny, podwójnych działek laserowych w obrotowej wieżyczce (z możliwością obsługi z kabiny, ale z mniejszą celnością) oraz wyrzutni torped protonowych. Jednostka dysponowała hipernapędem klasy pierwszej.

Kabina umieszczona na dziobie miała miejsce dla trzech osób, choć do obsługi statku wystarczała jedna. Tuż za kabiną znajdowała się kapsuła ratunkowa, a jeszcze bliżej rufy przedział ładunkowy. Był on jednak niewielki, gdyż służył przede wszystkim jako magazyn części zapasowych. Większością procedur związanych z przesyłaniem energii i działaniem systemów awaryjnych zawiadywał komputer pokładowy Micro Thrust. Dzięki temu w razie trudnej sytuacji pilot mógł się skupić na walce bądź pilotażu.

Przeznaczenie

Stinger był osobistym środkiem transportu, toteż pełnił funkcje zależne od potrzeb. Szybkość i zwrotność oraz dobre uzbrojenie dawały przewagę nad przeciwnikiem w razie starcia. Silniki dawały prędkość podświetlną umożliwiającą prześcignięcie nawet X-winga. Wysokiej klasy hipernapęd pozwalał na szybkie podróże po galaktyce, co było szczególnie ważne przy wykonywaniu pilnych zadań zleconych przez Czarnego Księcia. W razie konieczności statek mógł również transportować cenne towary i wykonywać zadania kurierskie. Ze swych zadań wywiązywał się doskonale i był znany na wielu planetach jako pojazd osobistej wysłanniczki Czarnego Słońca, co wzbudzało strach i szacunek.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!