Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Bail Organa/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Bail Prestor Organa.jpg
Bail Prestor Organa
Data i miejsce narodzin: 69 BBY[źródło?]
Data i miejsce śmierci: 0 BBY
Miejsce pochodzenia: Alderaan
Rasa: Człowiek
Wzrost: 191 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Ciemna
Przynależność:
Profesja: Senator
Bail Prestor Organa był przybranym ojcem księżniczki Leii i przyjacielem mistrza Jedi, Obi-Wana Kenobiego. Poślubił królową Brehę Organę z Alderaanu i jako książę-małżonek, głowa rodziny panującej i władca Alderaana był oficjalnie tytułowany jako "Jego Wysokość, Książę Bail Organa, Pierwszy Przewodniczący i Wicekról Alderaana".

Jako senator popierał wolność i demokrację. Podczas rozkazu 66 pomógł przetrwać między innymi Yodzie i Kenobiemu; nie udało mu się jednak ocalić padawana Zetta Jukassy.

W Sojuszu Rebeliantów, a następnie w Nowej Republice i Sojuszu Galaktycznym był szanowany jako męczennik.

Biografia

Młodość

Bail Organa urodził się w 69 BBY w rodzie Organów. Był jedynym synem. Miał trzy siostry: Rougę, Celly i Tię. Jak większość członków rodziny Organa, Bail został wyszkolony aby zostać senatorem Alderaanu w Senacie Galaktycznym. To Finis Valorum przekonał Baila, że może uczynić wiele dobrego jako członek Senatu.

Kariera senatora

Bail Organa służył Republice jako senator, ostatecznie zastępując swojego teścia, Baila Antillesa. Szybko zyskał uznanie Kanclerza Palpatine'a, zgadzając się z nim w sprawie przerostu biurokracji. Nawiązał polityczne i prywatne kontakty z senatorami o podobnych poglądach: Garmem Bel Iblisem z Korelii, Padmé Amidalą z Naboo, Domanem Berussem z Illodii i {Mon Mothmą z Chandrilii. Podczas sprawowania urzędu senatora jego rezydencja na Coruscant nazywała się Dom Cantham, ale miał także apartament w 500 Republiki. Organa był także bliskim przyjacielem Finisa Valoruma.

Dzięki Organie, podczas kryzysu Separatystów, Alderaan zliberalizował restrykcje dotyczące imigracji, pozwalając na osiedlanie się uchodźców. Organa został desygnowany do Komitetu Lojalistów. Mimo iż był pacyfistą, oczekiwano iż będzie głosował za stworzeniem armii. Kiedy było jasne że Separatyści nie mają zamiaru negocjować, Organa poparł szybkie działania, ale zorientował się, że Senat nie zaaprobuje użycia armii klonów odkrytej na Kamino. Dlatego więc głosował za udzieleniem Palpatine'owi specjalnych przywilejów.

Wojny klonów

Z misją na Toydarii
Bail tuż przed wyruszeniem na Toydarię.

W nieokreślonym czasie wojen klonów, gdy Bail wracał z misji handlowej na pokładzie Tantive IV, skontaktowali się z nim Obi-Wan Kenobi, Mace Windu i Yoda. Mistrz Kenobi wyjaśnił, że flota orbitująca dookoła Ryloth została zniszczona, a sama planeta znajduje się pod blokadą Separatystów, przez co nie może tam dotrzeć zaopatrzenie. Idealnym miejscem, z którego mogłyby wystartować statki Republiki, byłaby Toydaria, która znajdowała się o dwa tysiące parseków bliżej, niż jakakolwiek flota. Obi-Wan poprosił Organę o wynegocjowanie pozwolenia na stacjonowanie statków na planecie, dodając, że jest on bardziej doświadczonym negocjatorem, niż już tam przebywający przedstawiciel Naboo. Senator wyraził swe zdumienie, twierdząc, że Amidala ma świetne umiejętności dyplomatyczne, lecz Jedi wyjaśnił sprawę: reprezentantem z Naboo nie była Padmé, tylko Jar Jar Binks. Słysząc to, Bail zgodził się pomóc.

Spotkanie dyplomatów.

Wkrótce po przybyciu na Toydarię senator został zatrzymany przez strażników, którzy wyjaśnili mu, że obcy nie mogą pozostawać na tej planecie. Organa przedstawił się i poprosił o możliwość mówienia z królem Katuunko. W tym samym momencie przybył Jar Jar i przywitał senatora. Choć Toydarianie nadal nie chcieli przepuścić dwóch przedstawicieli Senatu, Bail odrzekł im, że obiecał dostarczyć wieści do króla osobiście, oraz że nie powinno zająć to długo.

Po wejściu do sali tronowej senator powiedział Binksowi, że lepiej będzie, jeśli Gunganin nie będzie się odzywał. Po przedstawieniu się, przedstawiciel Alderaana poprosił króla o pomoc, lecz ten szybko mu przerwał i rzekł, że Toydaria jest neutralna. Organa odparł, że obaj przychodzą tu jako przyjaciele i proszą, by planeta Katuunko mogła posłużyć jako punkt zborny dla statków Republiki, które miałyby wspomóc Twi'leków. W tym momencie jednak pojawił się Lott Dod, który powiedział Toydarianom, że w tej sprawie istnieją jeszcze inne czynniki. Katuunko wyjaśnił przedstawicielom Republiki, że planeta ma kontrakt z Federacją Handlową, na co Bail wyraził swoje zdanie o jej powiązaniach z Separatystami. Dod żachnął się, twierdząc, że wszyscy sądzą Federację tylko po czynach Nute'a Gunraya. Senator ponownie poprosił o pomoc, na co władca Toydarian się zgodził. Jednakże Dod uświadomił królowi, że Ryloth jest blokowana przez Separatystów. Bail powiedział, że to niczego nie zmienia, ale oburzony Katuunko rzekł, że pomaganie Twi'lekom oznaczałoby koniec neutralności Toydarii. Dodał, że musi poradzić się swoich ministrów.

Katuunko udziela pozwolenia na wysłanie wsparcia.
Po jakimś czasie rozpoczęła się prezentacja argumentów obu stron. Przedstawiciel Republiki zapewnił, że owa operacja ma charakter czysto humanitarny, a dodatkowo skontaktował Toydarian z senatorem Ornem Free Taa, który również zaczął błagać o pomoc. Po jego wypowiedzi królewscy ministrowie zaczęli wyrażać swoje zdania, twierdząc, że co prawda pomaganie innym jest obowiązkiem każdego Toydarianina, ale najważniejsze jest nie mieszanie się do wojny. Następnie przyszła kolej na Doda. Neimoidianin powtórzył swój argument o tym, że owa misja będzie miała charakter militarny i ostrzegł, że taka sytuacja mogłaby zagrozić ich wspólnemu kontraktowi. Władca podziękował obu przedstawicielom i oznajmił, że wezwie ich, gdy już podejmie decyzję.

Po debacie Katuunko wezwał ich z powrotem i wygłosił swoją decyzję o niepomaganiu Republice. Jednak, gdy zrezygnowany Organa wraz z Binksem szykował się do odejścia, władca ich zatrzymał. Pozwolił na transport zaopatrzenia, ale tylko tego, który mają obecnie z sobą. Bail wyraził sprzeciw, tłumacząc, że starczy ono najwyżej na dwa obroty planety, lecz król uciął dyskusję i rzekł, że to będzie musiało wystarczyć. Dodał też, że Federacja nie może o niczym się dowiedzieć. Senator zgodził się i oznajmił, że już ma plan.

Tuż przed odlotem z Toydarii.

Przed kolacją Bail dał swojemu gungańskiemu towarzyszowi komlink, dzięki któremu mogli się porozumiewać. Tuż przed rozpoczęciem spotkania senator przeprosił zebranych, tłumacząc się nagłymi sprawami na Alderaanie. Tak naprawdę wyszedł na zewnątrz, skąd nadzorował odlot statków, a uwagę Doda odwracał Jar Jar. Dzięki ich działaniom zaopatrzenie dotarło na czas.

Następnego dnia, gdy senator żegnał się z Katuunko, nadbiegł Dod i powiedział, że otrzymał informację o przełamaniu blokady. Bail odparł, że jeśli ma on jakiekolwiek dowody na pogwałcenie traktatu, to może je przedstawić w Senacie. Rozwścieczony Neimoidianin rzekł, że dojście do prawdy zajmie lata, a na koniec ostrzegł Organę, dodając, że pogrywa on w niebezpieczną grę. Toydariański król wyraził swą gotowość do podjęcia rozmów z Jedi, a senator z Alderaana oznajmił, że Mistrz Yoda będzie z tego zadowolony.[1]

Gdy wojny klonów przeciągały się zbyt długo, Organa zaczął niepokoić się rosnącą siłą Palpatine'a. Zaczął kultywować przyjacielskie relacje z Radą Jedi, która miała podobną opinię w tej sprawie, jak również rozpoczął poszukiwania senatorów o tych samych poglądach. Jako dyplomata, Organa był zaangażowany w sprawy wojenne: bitwę o Boz Pity i drugą bitwę o Coruscant.

Upadek Republiki

Podczas Czystki Jedi, jako świadek morderstwa padawana Zetta Jukassy, zdecydował się pomóc ocalałym Jedi. Udało mu się odnaleźć i uratować mistrzów Yodę i Obi-Wana Kenobiego. Siedział razem z Amidalą, gdy Palpatine ogłosił siebie Imperatorem. Pomimo odrazy, Amidala nakłoniła go do głosowania na korzyść Palpatine'a, wiedząc że dzięki temu zyskają dostęp do informacji, które będą przydatne w ruchu oporu.

Po śmierci Amidali i przejściu jej męża, Anakina Skywalkera, na ciemną stronę Mocy, Organa adoptował ich córkę, Leię. Zabrał też roboty R2-D2 i C-3PO (i zamówił C-3PO czyszczenie pamięci), powierzając je opiece swojego szwagra, Raymusa Antillesa.

Razem z Mon Mothmą, Organa uczestniczył w pogrzebie Padmé na Naboo. Organa kontynuował swoją pracę w Senacie i rok przed bitwą o Yavin przekazał tę funkcję swojej adoptowanej córce.

Czasy Imperium

Ojciec Rebelii

Razem z senatorami Belem Iblisem i Mon Mothmą stworzył Sojusz dla Przywrócenia Republiki. Podczas gdy działał na rzecz Rebelii, uważano go jednocześnie za (pozornie) jednego z najlojalniejszych senatorów. Był także powszechnie szanowany i prawdopodobne dlatego Imperator Palpatine nigdy nie próbował go zabić.

W tajemnicy, Organa przygotowywał się do wytoczenia publicznej wojny przeciw Imperium i próbował nakłonić ocalałych Jedi do przyłączenia się do niego; jednym z takich Jedi był Ylenic It'kla, który był powiernikiem alderaańskich Caamasjan i doradcą Organy. Senator Silya Shessaun także potajemnie współpracowała z Organą, doradzając w sprawach Rebelii i pomagając wychować Leię. Po odkryciu imperialnych planów stworzenia Gwiazdy Śmierci, Organa wysłał Leię na misję mającą na celu pozyskanie mistrza Obi-Wana Kenobiego.

Śmierć

Leia i Obi-Wan nigdy nie dotarli do Alderaanu, a Bail Organa zginął kiedy wielki moff Tarkin wydał rozkaz zniszczenia planety superlaserem Gwiazdy Śmierci.

Kontrowersje dotyczące Baila Antillesa

Wielu fanów zauważyło, że w Mrocznym widmie kapitan Panaka wspomina o Bailu Antillesie jako o przedstawicielu Alderaanu, co spowodowało zamieszanie czy Bail Oragna i Bail Antilles to ta sama osoba czy też dwie różne. Tak naprawdę Bail Antilles jest ojcem żony Baila Organy, Brehy i kapitana Tantive IV, Raymusa Antillesa.

Na oficjalnej stronie poświęconej Gwiezdnym wojnom sprawa ta została wyjaśniona: zarówno Bail Antilles jak i Bail Organa mieli pojawić się w Epizodzie I, jednakże materiał dotyczący Organy został usunięty. Według scenariusza, Bail Ograna miał poprzeć wniosek o udzielenie wotum nieufności Valorumowi, a Bail Antilles został kandydatem na Wielkiego Kanclerza. Ponieważ ta scena została wycięta, Bail Organa pojawił się dopiero w Epizodzie II.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Baila Organy.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!